Laščani slavili v Rogaški, Sixt in Hopsi suvereno

V soboto se je nadaljevalo 5. kolo Lige Nova KBM. Košarkarji Rogaške so doživeli prvi poraz v državnem prvenstvu, Hopsi pa so doma premagali zadnjeuvrščeno Ilirijo. V prenosu na Šport TV si je bilo moč ogledati srečanje med Sixt Primorsko in Helios Sunsi, kjer so domači igralci prepričljivo slavili. Zadnja tekma 5. kola bo odigrana v nedeljo.

Liga Nova KBM, 5. krog, 10.11.
SIXT PRIMORSKA – Helios Suns 97:50 (17:13, 27:19, 27:8, 26:10)
Vončina 16, Ferme (7 asistenc) 13, Čakarun (7 skokov) 10; Durnik (6 skokov) 12, Šalić 7, Močnik 7.

Košarkarji Sixta Primorske so pred domačimi gledalci pokazali, da so imeli ob porazu proti Petrol Olimpiji v prejšnjem krogu slab dan. Izbranci Jurice Golemca so se znesli nad Heliosom s 97:50, Domžalčanom pa prizadejali četrti zaporedni poraz. Primorci so imeli vse niti tekme v svojih rokah od prve do zadnje minute, ključno razliko pa naredili v tretji četrtini, ki so jo dobili s 27:8.

Domači so v prvi četrtini le enkrat zaostajali, s tem pa tudi edinkrat na tekmi. Že v prvi četrtini so si priigrali šest točk prednosti, po prvih desetih minutah pa vodili za štiri. Na začetku druge četrtine so gosti znižali na -2, a je bil to zadnji poskus domžalskih sonc, da bi ujeli tekmece. Sredi druge četrtine so se znašli v zaostanku za 12 točk, toliko je ekipi ločilo tudi ob odhodu na odmor.

Sixt Primorska je izvrstno začela drugi polčas, v dobrih treh minutah so se z delnim izidom 10:2 odlepili, igra Heliosa pa je povsem razpadla. Primorci so iz napada v napad višali svojo prednost, po treh četrtinah, ko je bilo 71:40, pa je bilo jasno, da bosta dve točki ostali v Kopru.

Navkljub visoki prednosti košarkarji Golemca niso popuščali, zadnjo četrtino so dobili s 26:10.

Pri domači ekipi so se med strelce vpisali prav vsi igralci, ki so stopili na parket, najbolj razpoložen med njimi je bil Luka Vončina s 16 točkami. Pri gostujoči zasedbi je tekmo z dvomestnim številom končal le Urban Durnik – 12 točk.

Sixt Primorska bo v 6. krogu igrala Krki, tekma bo 22. novembra. Domžalčane čez teden dni čaka Šenčur Gorenjska gradbena družba.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Jurica Golemac, trener Primorske:
“Čestitke našim fantom za zmago. V prvih 20 minutah smo imeli v obrambi nekaj težav, v nadaljevanju pa to odigrali vrhunsko in zasluženo zmagali. Hvala občinstvu, ki se je zbralo na tribunah Arene Bonifika. Helios Sunsem privoščim, da se njihovi poškodovani košarkarji čim prej vrnejo na igrišče.”

Jovan Beader, trener Heliosa:
“Težko je karkoli povedati po takem porazu. Čestitke Primorski za zmago, upam pa, da se mi čim prej sestavimo, da se vrnejo vsi poškodovani in da začnemo čim prej normalno trenirati.”

HOPSI POLZELA – Ilirija 85:74 (26:15, 22:25, 17:15, 20:19)
Atanacković (10 skokov) 18, Jack (11 skokov) 15, Burgett (9 skokov) 14; Heath (10 asistenc) 25, Stopar (17 skokov) 19, Čučović 10.

Na Polzeli sta se srečali dve zelo motivirani ekipi. Ljubljančani v tej sezoni še niso okusili slasti zmage, Hopsi pa so pred domačimi gledalci želeli prekiniti niz treh porazov. Po tekmi so bili boljše volje v domačem taboru.

Hopsi so imeli večino časa tekmo pod nadzorom, na vsak niz Ilirije so znali odgovoriti. Na koncu se je za ključno četrtino izkazala prva, ki so jo Polzelani dobili s 26:15. Ljubljančani so bili na začetku druge četrtine že povsem blizu, tri minute pred koncem polčasa so celo vodili s 37:36. Toda Hopse je delni izid 12:0 vrnil v vodstvo, ekipi je po 20 minutah igre ločilo osem točk.

V dveh minutah in pol drugega polčasa je Ilirija prepolovila zaostanek, v nadaljevanju pa so bili boljši domači, pred zadnjo četrtino so si priigrali prednost 10 točk (65:55). V 32. minuti so vodili s +15, zadnji nalet Ilirije pa so ustavili v zaključku tekme. Takrat so Ljubljančani s petimi zaporednimi točkami znižali na 69:74, toda Hopsi so hitro vrnili in znova povedli za 10 točk.

Pri domačih se je z 18 točkami in 10 skoki izkazal Simo Atanacković, dvojni dvojček je dosegel tudi Donovon Matthew Jack – 15 točk, 11 skokov. Na drugi strani je ta uspel prav tako dvema igralcema. Aljaž Stopar je končal z 19 točkami in 17 skoki, Joshua Stanley Heath pa pri 25 točkah in 10 asistencah.

Polzeljani bodo čez teden dni v 6. krogu igrali proti Šentjurju, Ljubljančani pa dva dni kasneje proti Zlatorogu.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:
“Ilirija se je pokazala kot ekipa, ki igra trdo košarko, gostje so pokazali veliko želje po zmagi. Mi smo prevladali v skoku in z igro po globini prišli do pomembne zmage v boju za uvrstitev v ligo za prvaka. Hvala navijačem, kot že tolikokrat do sedaj so nam znova pomagali do nove zmage.”

Saša Dončić, trener Ilirije:
“Čestitam Hopsom za zmago na današnji tekmi. Naši mladi ekipi je v ključnih trenutkih zmanjkalo nekaj izkušenj in drugih dejavnikov, ki so skupaj vplivali na to, da rezultatsko nismo preobrnili tekme v svojo korist.”

Rogaška – ZLATOROG LAŠKO 75:77 (24:31, 15:19, 18:13, 18:14)
Tomić (8 skokov) 23, Pajič (8 skokov) 19; Barič (6 asistenc) 16, Rojc (5 skokov) in Thomas JR 15.

Po današnjem obračunom med Rogaško in gosti iz Laškega v ligi ni več neporaženih ekip; Rogaška je bila do danes edina brez izgubljene tekme, potem ko je Krka v petek izgubila v Šentjurju, danes pa so igralci Rogaške doživeli podobno usodo, saj so klonili po razburljivi končnici.

Zlatorog, ki je v dosedanjih štirih krogih že trikrat igral podaljške, se je še enemu izognil, pa čeprav tudi tokrat ni veliko manjkalo. Razburljiv konec so zrežirali Laščani sami, saj so skorajda zapravili vodstvo 68:60 v zadnji četrtini, domači so se jim povsem približali in s košem Marka Pajića izenačili na 75:75. Potem pa so izgubili žogo in omogočili zadnji napad Laščanom, prav ob koncu tekme pa je zadel Cleveland Thomas in točki sta odšli z Zlatorogom.

V prvih treh četrtinah so imeli gostje sicer že prednost ter jo do zadnjih nekaj minut tudi znali obdržati. Dobili so prvi del, ob polčasu vodili za osem in še pred zadnjimi desetimi minutami za šest, vseeno pa so potem popustili in morali zmago reševati ob koncu tekme.

Za Laščane je sicer največ točk, 16, dosegel najboljši strelec lige Nejc Barič, po eno manj pa junak dvoboja Thomas in Matej Rojc. Na domači strani sta izstopala Pajić z 19 in Obrad Tomić s 23.

V naslednjem krogu bodo košarkarji Rogaške 18. novembra gostovali pri Petrolu Olimpiji, Laščani pa dan pozneje pri Iliriji.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Poraz na današnji tekmi bi se lahko zgodil že prejšnji teden v Ljubljani, ko smo igrali podobno tekmo in na koncu srečno izvlekli zmago, kar se nocoj ni zgodilo. Dobiti 31 točk v 1. četrtini in v 2. četrtini šest minut odigrati brez osebne napake je velik problem. V drugem polčasu smo se resetirali in začeli igrati tako kot znamo. Žal so Laščani odgovorili. Na koncu smo imeli svojo priložnost, da tekmo vendarle zmagamo. Žal smo žogo izgubili in Thomas je to kaznoval. Čestitke Laškemu na zasluženi zmagi.”

Chris Thomas, trener Zlatoroga:
“Zadnji koš Thomasa je bil spektakularen. 4 tekme v gosteh in tri zmage to je za nas neverjetnega pomena. Danes ne morem, da ne omenim Vodiškarja, katerem sem med polčasu dejal, da vem da je jezen, ker zadnje čase igra manj in da ima danes priložnost in jo izkoristi. To je naredil fenomenalno!”