Krki in Hopsom derbi, Rogaška pričakovano

V soboto so bile odigrane tekme 5. kola Lige za prvaka. Krka je premagala Union Olimpijo, Rogaška je bila boljša od Helios Suns. Hopsi s Polzele pa so na domačem parketu dosegli zmago proti Zlatorogu.

Lestvica po 5. krogu:
Rogaška in Krka po 4-1, Zlatorog 3-2, Union Olimpija in Hopsi Polzela po 2-3, Helios Suns 0-5

Liga Nova KBM za prvaka, 5. krog, 8.4.
Union Olimpija – KRKA 68:71 (19:17, 20:17, 15:24, 14:13)
Hrovat 20 (6 skokov in 5 podaj), Jefferson 19, Oliver 14 (8 skokov); Kastrati 17 (7 skokov), Luković 14 (5 skokov), Jukic in Rebec po 10.

Košarkarji Krke so dobili veliki slovenski derbi z Union Olimpijo. V dvorani Tivoli so zmagali z 71:68, tudi zahvaljujoč dvema izjemnima košema, trojko Matica Rebca s svoje polovice igrišča ob koncu tretje četrtine ter zadetek iz težkega položaja Marka Lukovića dobro minuto pred zaključkom za končni rezultat. Krka je tako vknjižila četrto zmago v ligi za prvaka, Ljubljančani pa so doživeli drugi zaporedni poraz in zdrsnili na negativno razmerje 2-3.

Krka je do zmage prišla zasluženo, saj je v odločilnih minutah pokazala več volje in bila bolj natančna. To še posebej velja za zadnje minute, v katerih ni bilo doseženih veliko košev, saj sta ekipi vse sile usmerili v obrambo. Tako so gostje ubranili prednost petih točk (68:63), ki so si jih priigrali tri minute pred koncem. Ključni koš je minuto in 15 sekund pred iztekom časa dosegel Luković, ki je vrgel na koš, potem ko je že izgubil ravnotežje in stopil korak nazaj. Zmaji so imeli še dovolj časa za izenačenje, toda obramba Krke je bila tako agresivna, da domači niso prišli do odprtega meta na koš.

Pri zmagovalcih sta največ točk dosegla Erjon Kastrati (17, met 6:8) in Marko Luković (14, 5 skokov), pri domačih pa sta izstopala Gregor Hrovat (20 točk, trojke 4:9, 5 podaj) ter Brandon Jefferson (19 točk, trojke 4:7).

V naslednjem kolu, 15. aprila, bo Union Olimpija gostovala na Polzeli, Krka pa bo gostila državne prvake iz Domžal.

ROGAŠKA – Helios Suns 79:72 (21:14, 19:14, 18:24, 21:20)
Davis 24, Ferme 17, Drobnjak 12; Atanacković 18, Gorjanc 13, Bolčina 12 (12 skokov).

Košarkarji Helios Suns so si s petim zaporednim porazom še dodatno priprli vrata do ubranitve naslova, saj po polovici tekmovanja v Ligi Nova KBM za prvaka ostajajo prikovani na zadnje mesto prvenstvene lestvice. Na drugi strani je Rogaška po prvem porazu v sredo proti Krki znova zapeljala v ustaljene tirnice in prišla do četrte zmage.

Gostitelji so želeli dvome o zmagovalcu razbliniti že v prvih desetih minutah tekme, ko so po prvih treh minutah igre povedli že z 9:3 in nato v tem ritmu nadaljevali ter prvo četrtino dobili z izidom 21:14. V nadaljevanju so vajeti igre v rokah držali domači, a gostje niso vrgli puške v koruzo. Ob koncu tretje četrtine so Domžalčani zaostajali vsega še štiri točke (52:48), a so nato domači le strnili vrste in spet pobegnili na šest točk prednosti (58:52).

Tudi v zadnji četrtini gostje niso popuščali, s trojko Sima Atanackovića in košem Nejca Klavžarja so se približali na vsega dve točki zaostanka (63:61). A je moral nato Atanacković s peto osebno napako na klop, domači pa so spet prevzeli pobudo in kljub naletu Heliosa v zadnjih minutah prišli do zaslužene zmage. V domači vrsti je bil s 24 točkami najboljši Darwin Davis (trojke 3:4, indeks 28), pri gostih pa jih je Atanacković dosegel 18.

V šestem kolu bodo košarkarji Rogaške, 13. aprila, ob 18. uri gostili Zlatorog Laško, Helios Suns pa se dva dni kasneje odpravlja h Krki.

HOPSI POLZELA – Zlatorog 76:73 (22:16, 15:26, 17:14, 22:17)
Čup 19 (6 podaj), Držić 15, Hodžić 13 (5 podaj); Špan 24, Barič 16 (5 skokov in 5 podaj), Tratnik 12 (10 skokov).

Zlatorogova zmagoslavna serija je prekinjena. Po treh zaporednih zmagah, premagali so tako Krko kot Olimpijo, so se Laščani zaustavili pri sosedih s Polzele, ki so zmagali drugič zapored in napovedali, da se bodo z vsemi močmi borili za uvrstitev v polfinale. Savinjski derbi je bil tipičen za tovrstne obračune, tekma je bila izenačena, polna preobratov, na koncu pa so jo odločali zadnji napadi oziroma prosti mesti. Gosti bi lahko iztržili več, a je Jan Špan, sicer s 24 točkami najučinkovitejši igralec na tekmi, dve sekundi pred koncem pri izidu 74:73 zgrešil met za tri točke, kar je z dvema prostima metoma kaznoval Ivan Držić.

Tekmo so sicer bolje začeli gostje, a že prva četrtina je napovedala, da bo preobratov veliko. V drugem delu so pobudo prevzeli domači, ki so ob koncu povedli z 22:14, kar je bila tudi največja prednost na tekmi. Gosti pa so jo hitro izničili in do zadnje četrtine z nekaj izjemami ves čas vodili. Na začetku zadnjega dela pa so v vodstvo spet prišli domači, s trojko Držića so tudi ušli za pet točk (61:56). Laščani so z delnim izidom 7:0 prednost vrnili na svojo stran, a je niso dolgo zadržali. Pri izidu 69:69, sta bili ekipi poravnani, v zadnji minuti pa so imeli mirnejše živce domači, čeprav so gosti še vodili z 71:70. Dejan Ćup je zadel za 72:71, nato je Andraž Rogelja zadel še dva prosta meta, prednosti treh točk pa Polzeljani kljub nekaj težavam niso zapravili.

V naslednjem, šestem kolu bodo Hopsi gostili Union Olimpijo, Laščani pa gostovali pri Rogaški.