Lapornik rešil Laščane, Krka s težavami preko Tajfuna

Zlatorog je v 6. kolu Lige Telemach za prvaka skorajda zapravil nemogoče. Sredi 24. minute je vodil že za 22 točk (38:60), a je domači zasedbi iz Rogaške Slatine uspela velika vrnitev, junak tekme pa je postal Miha Lapornik, ki je dobro sekundo pred koncem zadel trojko za zmago z 78:77.

Miha Lapornik je bil današnji krvnik Slatinčanov.  foto: KZS

Rogaška barka je delovala potapljajoče že po prvem polčasu, v katerem so povsem prevladovali Laščani in ga dobili kar z 18 točkami razlike (35:53). A od sredine druge četrtine se je potek srečanja povsem spremenil. Slatinčani so strnili svoje vrste in iz minute v minuto topili svoj zaostanek. Svoj trenutek so doživeli v 35. minuti, ko je po skoku v napadu Mladen Primorac zadel za 68:67, to pa je bil le uvod tesne končnice z neverjetnim zaključkom.

Pred zadnjima dvema minutama je domača zasedba povedla s 75:72 in imela še napad, a tega ni znala unovčiti. Miha Lapornik in Sašo Zagorac sta 35 sekund pred koncem rezultat rezultat poravnala na 75. točko, Sandi Čebular je 20 sekund kasneje s težkim metom iz prodora zadel za 77:75, naziv junaka tekme pa mu je sekundo in 23 stotink pred koncem ukradel Lapornik. Ta je kljub tesni obrambi z dobrih osmih metrov zadel za končno zmago.

LIGA TELEMACH ZA PRVAKA, 6. KOLO

Sreda, 15. april:

KRKA – Tajfun 70:67 (16:15, 16:15, 17:16, 21:21)
(Armstead 21, Joksimović 14; Clark 15, Lelić 14)

Krka in Tajfun sta uprizorila precej izenačeno predstavo, v kateri je zmagovalca odločila končnica. Ekipi sta se med tekmo precej menjavali v vodstvu, a v zadnjih desetih minutah so se domači le toliko oddaljili, da so lahko prišli do novih točk in se utrdili na vrhu lestvice.

V prvem polčasu sta ekipi bili izenačen boj, ki se je nekajkrat prevesil na eno ali drugo drugo stran, a ne za toliko, da bi se eni ali drugi lahko sprostili. Tudi v tretji četrtini ni bilo nič drugače, čeprav so se domači oddaljili tudi za pet točk, v zadnjih deset minut pa šli s tremi točkami razlike.

V zadnji četrtini je v 33. minuti Nebojša Joksimović s trojko domače popeljal do 52:46, nato pa z novim uspešnim metom izza polkroga povedel na 55:48. Sledilo je obdobje, v katerem so Novomeščani tekmece držali na razdalji petih oziroma šestih točk, v 36. minuti po novi trojki Joksimovića tudi osmih točk, toda gostje se niso dali. Vsega 21 sekund pred koncem tekme so zmanjšali zaostanek na tri točke po košu Ceole Clarka, česa več pa jim tudi zaradi zgrešenih prostih metov ni uspelo izvleči.

Pri domačih je bil z 21 točkami najboljši Malcolm Ray Armstead, ki je zadel sedem metov od kar 20 metov za tri točke, pri gostih pa je bil s 15 točkami najuspešnejši Ceola Clark.

UNION OLIMPIJA – Grosbasket 84:64 (25:15, 25:16, 19:13, 15:20)
(Prepelič 18, Omić (10 skokov) in Kanacević po 11; Julević in Fon po 12)

Ljubljanska zasedba je po spodrsljaju v Laškem nanizala že tretjo zaporedno in skupno peto zmago v elitni skupini državnega prvenstva, grosupeljska pa ima na svojem računu le zmago v drugem kolu, ko je na kolena položila Zlatorog.

Izbranci domačega trenerja Memija Bečirovića so takoj zagospodarili na igrišču, z ostrim ritmom so si že po petih minutah priigrali prednost devetih točk (14:5), dobri dve minuti pred koncem uvodne četrtine pa povišali na +17 (25:8). V nadaljevanju so nekoliko zmanjšali frekvenco svojih obratov, a Dolenjce vseskozi imeli pod svojim nadzorom, tako da so polčas zaključili z zanesljivim vodstvom 50:31.

V drugem polčasu ni bilo pretresljivih dogodkov, škarje in platno so bili zanesljivo v rokah ljubljanskih košarkarjev, ki so brez večjega napora zanesljivo zmagali, hkrati pa nekoliko preračunljivo varčevali moči za veliko bolj pomemben naslednji dvoboj pri državnih prvakih iz dolenjske prestolnice.

V ljubljanski ekipi je bil strelsko najbolj učinkovit Klemen Prepelič z 18 točkami, izkazal pa se je tudi Alen Omić z 11 točkami in desetimi skoki. Matija Trampuš je za grosupeljsko zasedbo dosegel 18 točk.

ROGAŠKA – Zlatorog Laško 77:78 (20:28, 15:25, 21:12, 21:13)
(Primorac 13 , Bubnić 12 ; Zagorac 26, 22 točk)

Košarkarji iz Rogaške Slatine so tretjič igrišče zapustili sklonjenih glav v skupini za prvaka, po porazih proti favoriziranim tekmecem iz Ljubljane in Novega mesta so jim mero vzeli še tekmeci iz Laškega. Po prvem polčasu je kazalo na zanesljivo zmago varovancev gostujočega trenerja Predraga Milovića, ki pa so v drugem polčasu močno popustili, v dramatični končnici pa je zmagovite točke sekundo pred koncem dvoboja po zadeti trojki prispeval Miha Lapornik. Za Laščane je to druga zmaga, pred tem so nekoliko presenetljivo, a povsem zasluženo ugnali še slovenske podprvake iz Ljubljane.

Laščani so sijajno odprli tekmo. Na krilih Saše Zagorca in Igorja Tratnika – prvi je v uvodni četrtini dosegel 12, drugi pa osem točk – so imeli niti igre v svojih rokah, tako da so si v začetku druge četrtine priigrali lepo prednost 11 točk (31:20). Ko so se obema navdahnjenima igralcema pridružili še njihovi soigralci, je igra Laščanov dobila še večjo težo, tako da so na polčas odšli z velikansko prednostjo 18 točk (53:35).

Slatinčani so v drugem polčasu skušali tekmo postaviti na glavo, pri Laščanih pa je bilo v tretji četrtini dovolj preudarnosti, vse poskuse domačih košarkarjev po prevratu so preprečili. A gostom se je zalomilo v začetku zadnje četrtine, gostitelji pa so se dobesedno razleteli na igrišču in zaostanek 56:67 dobrih pet minut pred koncem spremenili v vodstvo z 68:67.

V izjemno dramatični končnici se je tehtnica nagibala na eno in drugo stran. Sprva je kazalo na zmago izbrancev domačega trenerja Damjana Novakovića, saj je Sandi Čebular 18 sekund pred koncem dvoboja povišal na 77:75, nato pa je Lapornik dosegel odločilno trojko za tesno zmago gostov z 78:77.

Za Laščane je Zagorac dosegel 26, Tratnik 22 točk, pri gostiteljih pa je bil najbolj učinkovit Mladen Primorac s 13 točkami in šestimi skoki.

LIGA TELEMACH ZA OBSTANEK, 6. KOLO

ELEKTRA ŠOŠTANJ – Helios Suns 60:85 (16:13, 14:26, 14:32, 16:14)
(Čebašek 10, Cohn 9 ; Casey 16, Močnik 13)

Elektra Šoštanj je zadnjeuvrščena ekipa prvenstva, v vsej sezoni je zmagala le na treh tekmah. Helios je precej bolj uspešen, tako da je bil razumljivo favorit dvoboja in vodilna ekipa spodnjega dela lige.

A tekme ni začel najbolje. Po trojki Jakoba Čebaška so domači povedli s 6:2, po trojki Aldina Hasića vodili s tudi 16:11, v drugi četrtini pa bili zadnjič v prednosti pri izidu 26:24.

Žiga Zagorc je izid izenačil, Gezim Morina s trojko goste povedel v vodstvo, po trojki Jana Močnika so gostje že vodili z 39:30, takšen je bil tudi izid prvega polčasa.

Odtlej je razlika samo še rasla. Gosti so že v tretji četrtini vodili z 29 točkami prednosti (42:71). S tem je bila tekma odločena, domači se namreč niti enkrat niso resneje približali.

ŠENČUR GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA – Maribor NOVA KBM 20:0*

PORTOROŽ – Hopsi Polzela 71:66 (13:19, 15:19, 24:12, 19:16)
(Močnik 11 (10 podaj), Barbarič in Modrić  po 10; Rizman 17, Godler in Vuković (11 skokov, 9 podaj) po 12)

Zasedba z Obale je v ligi za obstanek dosegla že peto zmago in se obdržala na prvem mestu. Na dosedanjih šestih dvobojih je klonila le proti Heliosu, medtem ko je ekipa s Polzele doslej premagala zgolj mariborsko ekipo, ki pa je pred kratkim in predčasno končala sezono.

Izbranci domačega trenerja Konstantina Subotića so bili v prvem polčasu v podrejenem položaju, vseskozi so gledali v hrbet Polzeljanom, v drugem polčasu pa vendarle uveljavili svojo premoč in v 29. minuti tekmo postavili v začetno izhodišče (49:49).

V nadaljevanju so povsem zagospodarili na igrišču in v 33. minuti povedli s 60:50, navkljub nekaterim manjšim padcem v svoji igri pa na koncu zanesljivo osvojili novi točki. V domači ekipi je bil najbolj učinkovit Jure Močnik z 11, v gostujoči pa Jan Rizman s 17 točkami.

1. Portoroz 16 11 5 1212:1113 27
2. Helios Domzale 16 11 5 1281:1192 27
3. Sencur 16 10 6 1147:1076 26
4. Hopsi Polzela 16 8 8 1253:1233 24
5. Maribor 16 5 11 976:1094 19
6. Elektra Sostanj 16 3 13 1036:1197 19