Krka s 1. mesta v četrfinale, Rogaška premagala Olimpijo po 19 letih

Košarkarji Krke se bodo v končnico Lige Telemach, ki se bo s četrtfinalom začela maja, podali s prvega mesta v ligi za prvaka, to pa jim prinaša prednost domačega parketa tudi v morebitnem finalu. Aktualni prvaki so si ta dosežek zagotovili kolo pred koncem drugega dela, potem ko so doma na dolenjskem derbiju s 77:69 ugnali Grosbasket. V četrfinale pa sta se iz lige za obstanek že uvrstili ekipi Helios Sunsov in Portoroža.

LIGA TELEMACH ZA PRVAKA, 9. KOLO:

Sobota, 25. aprila:

KRKA – Grosbasket 77 : 69
(Lapornik 19, Rojc 17; Julević 15 in 8 skokov, Tomić)

Novomeški košarkarji so si z zmago priigrali prvo mesto v ligi za prvaka in s tem prednost domačega parketa skozi končnico. Krka, ki je odigrala tekmo v okrnjeni postavi, je do novih dveh točk prišla po zaslugi tretje četrtine, ko si je priigrala zadostno prednost, ki je v zadnjih desetih minutah ni več izpustila iz rok.

Domači so že na začetku tekme zagospodarili, čeprav se Grobasket ni dal. Matija Trampuš je daosegel koš za 7:9, nato pa je Krka s štirimi točkami nekoliko pobegnila, a so bili gosti po prvih desetih minutah povsem blizu (17:20). Na začetku druge četrtine je Grega Mali s štirimi zaporednimi točkami svoji ekipi priigral prednost, s trojko je vrnil Mirko Mulalić. Žan Jerman je izenačil z novo trojko, Mali je na drugi strani prav tako zadel za tri. Grosbasket je vodil do 31:29, na odmor sta ekipi šli poravnani (33:33).

Drugi polčas je s košem začel Miralem Halilović, Miha Fon je odgovoril s trojko, nato pa se je razigral Luka Lapornik. Dal je 15 točk po vrsti in Krka je vodila 46:38. Do konca tretje četrtine so domači razliko še povečali, pred zadnjimi desetimi minutami so vodili za 11 točk. Vodstva krkaši do konca tekme niso več zapravili, pa čeprav je Grosbasket četrtino dobil z 22:19.

Prvi strelec tekme je bil Lapornik z 19 točkami, 17 jih je dal njegov soigralec Rojc, na drugi strani je Mensud Julević dal 15 točk, osemkrat je uspešno skočil.

Krka bo v 10. kolu v sredo igrala z Zlatorogom, Grosbasket pa z Rogaško.

Tajfun – ZLATOROG LAŠKO 76 : 78
(Zimić 16 in 10 skokov, Lelić 14; Tratnik 26, Zagorac 23)

Lokalni derbi je po podaljšku pripadel Laščanom, čeprav je Tajfun tekmo začel odločno. Zlatorog je vodil do 8:4, predvsem po zaslugi Igorja Tratnika, ki je dal šest od osmih točk ekipe. Nato je štiri zaporedne točke dal Djordje Lelić in Tajfun je pobegnil. Prednost je do konca četrtine znal zadržati, zadnjih pet točk pa je dal Domen Bratož.

Ivan Držić je na začetku drugih desetih minut povišal prednost na 23:15, Emir Zimić je zadel za 25:15, tudi preostanek druge četrtine pa je Tajfun držal vajeti igre v svojih rokah.

Drugi polčas je pripadel Laščanom. Ti so takoj na začetku izenačili izid, ekipi sta izmenično dosegali točke, nobena si ni priigrala večje prednost, pred četrto četrtino pa je za dve točki vodil Tajfun. Tratnik in Sašo Zagorac sta nato poskrbela za preobrat in vodstvo Zlatoroga. Ta je sredi četrtine vodil 57:53, toda Šentjurčani so ujeli priključek in podaljšek.

Tudi ta je bil izenačen, ekipi sta koše dosegali izmenično. Šestnajst sekund pred koncem je Dragiša Drobnjak zadel za 76:76, devet sekund kasneje je dva prosta meta izkoristil Zagorac, tudi time-out pa ni več rešil Tajfuna, saj je Ceola Clark III dve sekundi pred zvokom sirene zgrešil met za tri točke.

Največ zaslug za zmago imata Zagorac in Tratnik, ki sta skupaj dala 49 točk, prvi 26, drugi pa 23. Na drugi strani je največ točk, 14, dal Lelić.

Tajfun bo v zadnjem kolu, ki je na sporedu v sredo, igral z Union Olimpijo, Zlatorog pa s Krko.

ROGAŠKA – Union Olimpija 96 :90
(Čebular 20, Bubnić 17; Marinović 17, Omić (8 skokov) in Nikolov po 14)

Košarkarji Rogaške so še enkrat več dokazali, da pred domačimi gledalci igrajo dobro. V prvi četrtini so Ljubljančani nakazali, da jih zanima zmaga, a so jih domači v nadaljevanju “ohladili” in v končnici prišli do dveh točk.

Rogaška se je po vodstvu z 2:1 hitro znašla v zaostanku. Ta je bil iz napada v napad višji, po 12:4 pa se je tudi Olimpiji nekoliko ustavilo. To so domači izkoristili in začeli z lovom, vmes so se spet znašli v zaostanku 13:22, a po prvi četrtini zaostajali za pet točk. Na začetku druge četrtine je Olimpija vodila 31:24, nakar se je Rogaška vrnila v igro; največ zaslug za to je imel Dražen Bubnič, ki je po petih zaporednih točkah znižal na 31:32. Tadej Ferme in Mladen Primorac sta poskrbela za vodstvo 35:34 štiri minute pred polčasom, po 20 minutah pa sta bili ekipi povsem skupaj (44:45).

Olimpija je v uvodu drugega polčasa vodila po zaslugi razigranega Hrista Nikolova, vodila s 55:48, kar je spet prebudilo domačine. Vztrajno so se približevali, Sandi Čebular je zadel za 58:89, Žiga Dimec za 60:59, ekipi sta do konca tretje četrtine izmenično dosegali točke, pred zadnjimi desetimi minutami pa je bilo 68:70.

Povsem izenačeno je bilo v zadnji četrtini do zadnjih dveh minut, ko je Rogaška le prišla do prednosti več kot dveh točk. Minuto in 28 sekund pred zvokom sirene je Halil Kanacević zadel za 90:92, nakar so domačini dosegli štiri točke, dvakrat je bil s črte prostih metov uspešen Čebular, dvakrat pa Tadej Koštomaj, in odločili zmagovalca.

Sedemnajst točk je dal Čebular, tri manj Bubnić, toliko kot na drugi strani Marko Marinović.

Rogaško v sredo, v zadnjem kolu, čaka Grosbasket, Union Olimpijo pa Tajfun.

LIGA TELEMACH ZA OBSTANEK, 9. KOLO:

Elektra Šoštanj – ŠENČUR GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA 70 :106 (21:29, 14:34, 22:16, 13:27)
(Cohn 16, Čebašek 13; Blaževič 21, Jeršin 20)

Šenčur je tekmo dobro začel, vseskozi vodil, domači so lahko tako le skušali loviti razliko. Drugo četrtino so gostje začeli z delnim izidom 12:0 in nato še 19:2 ter pobegnili na neulovljivih 48:23, Šoštanjčanom pa ni pomagal niti odmor. Drugo četrtino so gostje dobili z 20 točkami razlike (34:14) in tekma je bila odločena že ob polčasu.

V drugem delu se je bleda predstava Elektre le še nadaljevala, čeprav Šenčur ni več igral s polno močjo, se je razlika vztrajno večala. Zadnja četrtina je z izidom spet gladko pripadla Šenčurju, pri katerih je bil z 21 točkami najboljši Anel Blažević, ki je kar petkrat zadel za tri točke. Za Elektro je Travis Cohn III prispeval 16 točk.

Elektro bi moral v 10., zadnjem kolu, ki bo v sredo, 29. aprila, doma pričakati Maribor, ki pa je izstopil iz lige, tako da je šoštanjska ekipa to tekmo že dobila z 20:0 in vnaprej vknjižila dodatni dve točki. Šenčur bo svoje moči na isti dan doma meril s Hopsi iz Polzele.

Hopsi Polzela – HELIOS SUNS 76 : 88 (23:22, 17:25, 29:22, 7:19)
(Ahmedović 14, Atanacković 13; Casey 20 (10 skokov), Ščekić 16)

Liga za obstanek se bliža koncu, pred košarkarji je poleg današnje tekme le še eno kolo, ki bo odločalo le še o tem, kdo bo zasedem prvo oziroma drugo mesto. Portorožu se je namreč v četrtfinalu s tega dela Lige Telemach z zmago na Polzeli pridružil Helios. Prav medsebojna tekma med Primorci in Domžalčani pa o v sredo dala zadnja odgovora.

Po izenačenih uvodnih desetih minutah, so gostje v nadaljevanju nekoliko stopili na plin. Jure Pelko je zadel dve trojki in še iz igre ter Domžalčane popeljal na varno razliko 35:29. Gostje so nadaljevali v svojem ritmu in na odmor ob polčasu odšli z visoko prednostjo.

V drugem polčasu so domači strnili vrste in začeli Domžalčane loviti. Marko Vuković je poldrugo minuto pred koncem tretje četrtine izenačil izid na 65:65, nato pa so domači povedli s košema Beno Pungartnika in Vukovića, Jan Močnik pa je izid pred zadnjim delom spet poravnal. V zadnjih deset minut so goste stopili odločno in nemudoma z delnim izidom 13:0 pobegnili na 82:69. Nalet se je nadaljeval tudi naprej, Aljaž Korošec je s sedmimi točkami izdatno pripomogel k delnemu izidu 18:2 in Domžalčani so prišli do pomembne zmage. Na koncu je bil pri Domžalčanih z 20 točkami najboljši Kyle David Casey, za Hopse jih je Emir Ahmedović prispeval 14.

V zadnjem, 10. kolu bo Helios v sredo, 29. aprila doma gostil vodilni Portorož, isti dan pa bodo Hopsi odšli k Šenčurju Ggd.