Krka preskočila Zlatorog, Rogaška strla odpor Grosbasketa

V soboto so bile odigrane še preostale tekme 5. kola drugega dela Lige Telemach. V ligi za prvaka je Rogaška v zadnji četrtini uspela odbiti napade Grosbasketa in na koncu uspela z 82:74 slaviti tretjo zmago v tem delu tekmovanja. Krka je brez kakršnihkoli težav za 26 točk ugnala Zlatorog.

LIGA TELEMACH ZA PRVAKA, 5. KOLO

Sobota, 11. april:
KRKA – Zlatorog 96:70 (21:19, 25:18, 25:23, 25:10)
(Wangmene 24, Armstead 16; Zagorac 26 in 10 skokov, Lapornik 10)

Košarkarji novomeške Krke so z zmago začeli niz treh tekem na domačem parketu. V petem kolu Lige Telemach za prvaka niso dovolili presenečenja in so v še četrtem letošnjem medsebojnem obračunu z Laščani še tretjič zmagali. Naslednjo sredo, 15. aprila, bodo gostili še Tajfun, 22. aprila pa jih čaka še veliki derbi, ko se bodo v Novem mestu ustavili večni tekmeci iz Union Olimpije.

Laščani so se v dvorani Leona Štuklja v prvih treh četrtinah še nekako upirali domačim košarkarjem, nato pa je v zadnji četrtini sledil skorajda popolni mrk in razpad sistema gostujočih košarkarjev. Novomeščani so tako vpisali povsem zasluženo zmago z razliko, ki je proti koncu znašala največjo prednost na tekmi kar 26 točk.

ROGAŠKA – Grosbasket 82:74 (19:18, 19:12, 22:23, 22:21)
(Bubnić 23, Čebular 21, Julević 20, Tomić 16)

Rogaška je v ligi za prvaka po dveh zmagah zabeležila dva zaporedna poraza, a proti na papirju najmočnejšima slovenskima moštvoma Krki in Union Olimpiji, zato v njihovem taboru ni bilo nobenega preplaha. V dvoboj s sosedi na prvenstveni lestvici je predvsem zaradi domačega igrišča vstopila kot favorit in ta naziv tudi upravičila. A ni imela lahkega dela. Grosbasket je sicer večji del tekme zaostajal, v tretji četrtini je po zaostanku 12 točk že kazalo, da je njihov odpor končan, toda v zadnjem delu so se vrnili v igro, celo povedli z izidom 67:66, v zadnjih minutah pa so bili domači na krilih razpoloženih Dražena Bubnića in Sandija Čebularja spet boljši in jim tako zadali četrti poraz v ligi za prvaka.

Gostje so v prvem polčasu vodili le na začetku tekme, ko jih je Mensud Julević s trojko povedel v vodstvo s 7:3, nato pa so povedli tudi z 9:4. A že kmalu je Čebular s trojko izenačil na 9:9, Bubnić pa je z dvema prostima metoma domače prvič popeljal v vodstvo s 15:13.

Od takrat pa do 35. minute so domači ves čas vodili, v drugi četrtini že za 11, v tretji pa tudi za 12. A približno pet minut pred koncem so gostje z delnim izidom 6:0, za katerega sta poskrbela Boban Tomič in Julević, po dolgem času prešli v vodstvo in obetal se je dramatičen zaključek. Na začetku 38. minute je bilo še vse odprto, saj je semafor kazal 73:72, prav tako še ni bilo nič odločenega na začetku 39. minute, ko je bilo 76:74, toda do konca gosti niso več dosegli točke, na drugi strani pa sta Žiga Dimec in Bubnić poskrbela, da je razlika le še narasla.

Petek, 10. april:
Tajfun – UNION OLIMPIJA 67:86 (18:23, 8:21, 22:24, 19:18)

LIGA TELEMACH ZA OBSTANEK, 5. KOLO

Hopsi Polzela – ŠENČUR GGD 68:79 (18:18, 12:23, 16:21, 22:17)
(Ahmadović 19 in 10 skokov, Rizman 11; Pavić 17 in 10 skokov, Eržen 13)

Na dvoboju ekip, ki se še borita za prvi dve mesti v spodnjem delu prvoligaške konkurence, sta obe ekipi potrebovali zmago, da obdržita korak z vodilnim Portorožem in domžalskim Heliosom Suns. V prvem delu prvenstva je vsaka od ekip slavila doma, Polzeljani pa so bili na domači tekmi boljši le za tri točke (78:75).

Tudi ta tekma je pokazala, da gre za ekipi z enakimi možnostmi, saj si v uvodu nobeni od ekip ni uspelo priigrati višje prednosti. Gostje so v prvi tretjini sicer povedli z 12:7, a le dve minuti kasneje sta bili moštvi poravnani na 14. točki. V drugi četrtini so sledile minute Smiljana Paviča, v prvem delu je dosegel 13 točk, ki je goste s sedmimi zaporednimi točkami popeljal do vodstva 33:23, še pred odmorom pa je prednost narasla celo na 39:25.

Gostje so nadaljevali z učinkovito igro in v drugem delu najprej povišali na + 15, tik pred koncem tretje četrtine pa že na 62:44 in vse je kazalo, da je zmagovalec odločen. Borbeni Štajerci pa se niso predali in po dobrih dveh minutah zadnje četrtine zaostajali še za 10 točk, kar je predramilo Gorenjce, ki so spet pohodili plin, povišali razliko in preko Trojan odnesli obe točki.

Portorož – HELIOS SUNS 73:75 (18:20, 21:20, 19:19, 15:16)
(Markič 18 in 8 skokov, Petrović 11; Casey in 13 skokov in Vončina po 18)

1. Portorož 15 10 5 1141:1047 25
2. Helios Suns 15 10 5 1196:1132 25
3. Šenčur GGD 15 9 6 1127:1076 24
4. Hopsi Polzela 15 8 7 1187:1162 23
5. Maribor 15 5 10 976:1074 20
6. Elektra Šoštanj 15 3 12 976:1112 18