Krka in Helios v nedeljo za naslov!

Danes sta bili na sporedu obe polfinalni tekmi DP za fante U19. Košarkarji Helios Suns so si nastop v nedeljskem finalu priborili z zmago na Koš Primorsko. Domača Krka je z 71:54 premagala kranjski Triglav. Finale bo na sporedu v nedeljo, ogledali si ga boste lahko tudi v neposrednem prenosu na Šport TV.

ZAKLJUČNI TURNIR DP ZA FANTE U19, polfinale, 23.3.
Koš Primorska – HELIOS SUNS 65:70 (26:22, 14:18, 17:13, 8:7)
Glas 20 (7 skokov), Karan 12, Nemanič 11; Shashkov 30 (12 skokov), Klavžar 16 (6 skokov, 8 podaj), Strel 15 (8 skokov).

V prvem polfinalu sta se srečali ekipi KOŠ Primorske in Helios Suns. Prvi finalisti so postali košarkarji domžalske ekipe, ki so po napetem zaključku ugnali Primorce.

Srečanje so bolje odprli gostje, ki so po polovici prve četrtine vodili z 10:2, nato so Primorci stopili na plin in do konca prvih desetih minut dosegli še 24 točk in prvo četrtino dobili s štirimi točkami naskoka. Moštvo iz Kopra danes ni moglo računati na Maksima Gorbachova, ki je bil prvi strelec četrtfinalne tekme proti Olimpiji. Do izteka igralnega časa so gledalci spremljali izjemno izenačen obračun, v katerem si nobeni izmed ekip ni uspelo priigrati višje prednosti. Dobri dve minuti in pol do konca srečanja je bil rezultat poravnan na 65. Tekmo pa je s košem in natančnim izvajanjem prostih metov v korist domžalske ekipe prevesil Alexander Shashkov, ki je bil s 30 točkami in 12 skoki prvi igralec polfinala.
Poleg Shashkova je za zmagovalno ekipo Nejc Klavžar prispeval 16 točk, 8 podaj, ujel je tudi 6 odbitih žog, Jakob Strel jih je pristavil 15. Za Primorsko je Gregor Glas dosegel 20 točk in 7 skokov, Marko Karan se je zaustavil pri 12 točkah.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Miro Alilović, trener Koš Primorske:
V napadu nam je zmanjkal kakšen zadet odprt met. Čestitam mojim fantom za borbeno in dobro igro. Vseh 40 minut so kazali veliko željo in hrabrost. Pred nami je tekma za tretje mesto. Ekipa, ki se bo pobrala po polfinalnem porazu, bo imela določeno psihološko prednost. Fantje morajo čim prej pozabiti na današnjo tekmo in se odpočiti. Jutri imamo sestanek in trening, da usmerimo vse naše moči v nedeljsko tekmo. Zelo dobra in napeta tekma, s prehajanjem v vodstvo ene in druge ekipe. Na koncu je odločitev padla v zadnji minuti. Imeli smo svoje priložnosti, da bi tekmo obrnili. Na koncu nam je zmanjkalo moči in zbranosti, da bi boljše zaprli prostor pod obročem.

Dejan Čikić, trener Helios Suns:
Kot smo pričakovali je za nami težka in izenačena tekma. Koprčani so odigrali izjemno tekmo praktično s kadetsko ekipo, za kar jim kljub porazu iskreno čestitam! Pred nami je finalna tekma izenačenega turnirja, kjer želimo odigrati najboljšo tekmo v sezoni in osvojiti naslov prvakov.
KRKA – ECE Triglav 71:54 (17:11, 18:21, 18:16, 18:6)
Škedelj 16 (5 skokov), Vidrih 13 (8 skokov), Jančar Jarc 11 (6 asistenc); Sočak 17, Lotrič 14 (9 skokov), Kuralt 7 (7 skokov)

Košarkarji novomeške Krke so drugi finalisti državnega prvenstva za fante do 19 let. Pred domačimi gledalci so z 71:54 ugnali kranjski Triglav in se bodo v nedeljo ob 13. uri pomerili za naslov državnega prvaka. V finalu jih čaka obračun s Helios Suns.

Po uvodnem vodstvu Triglava, ki je trajalo do začetka 8. minute, so Novomeščani prevzeli pobudo in na prvi odmor odšli s prednostjo šestih točk. V drugem delu tekme je prednost Krke še rasla in bila po trojki Roka Vidriha, ki je bil z indeksom 24 najkoristnejši košarkar tekme, dvomestna. Triglav je do polčasa odigral boljše, zaustavili so nalet domačih in se z delnim izidom 10:0 približali zgolj na točko zaostanka. Tri točke naskoka pred drugo polovico tekme je Krki zagotovil Luka Smodiš.

Na začetku tretje četrtine je Triglav še zadnjič prešel v vodstvo, Krka pa se do konca tridesetih minut ni uspela odlepiti. Prvi točki v zadnji četrtini je Triglav dosegel tri minute pred koncem. Novomeščani so bili v zadnji četrtini veliko bolj uspešni, v svojih vrstah pa imeli kopico razpoloženih igralcev. Po trojki Mihe Škedlja, ki je bil s 16 točkami najboljši strelec Dolenjcev, je Krka povedla za neulovljivih sedemnajst točk. Varovanci Leona Stipaničeva so tekmo mirno pripeljali do konca in se veselili uvrstitve v finale. Po bronasti medalji se bo Krka borila za naslov državnega prvaka, nasproti pa jim bodo stali branilci naslova, košarkarji Helios Suns. Triglav se bo na tekmi za tretje mesto pomeril proti Koš Primorski.

Najboljši strelec tekme je bil košarkar Triglava Tim Sočak s 17 točkami, pri Krki so mejo desetih točk poleg Škedlja presegli še Vidrih (13), Martin Jančar Jarc (11) in Luka Smodiš ter Jakov Stipaničev, ki sta dosegla po 10 točk.