Kranjčanke z zmago korakajo proti drugemu mestu

Košarkarice Triglava so z zmago v Grosupljem napravile korak in pol k osvojitvi drugega mesta po ligaškem delu državnega prvenstva in s tem prednosti domačega parketa v polfinalnem nizu. Tam se bodo znova srečale z Grosbasketom, ki so ga na tekmi predzadnjega, 19. kola ugnale s 64:59.

Kranjčankam lahko brez drugega mesta sedaj ostanejo le v primeru poraza v zadnjem kolu proti Mariboru ter obenem zmage grosupeljskih tekmic na gostovanju v Celju. Obe tekmi bosta na sporedu to soboto.

Košarkarice dolenjskega prvoligaša so na derbiju skozi celotno prvo četrtino imele pobudo, z največjo razliko pa vodile sredi osme minute, ko je Američanka Haleigh Lankster (18 točk, 4/18 iz igre) prispevala šest zaporednih točk za vodstvo z 18:11. Kranjčanke so v nadaljevanju hitro ujele priključek ter z delnim nizom 12:0 ob koncu 14. minute povedle s 30:22. Grosupeljčanke na drugi strani se niso želele kar tako predati in svojo priložnost znova dočakale na začetku drugega polčasa. Zvjezdana Gagić (13 točk, 3/13 za tri) je izid najprej poravnala na 36. točko, Lankstrova pa je bila nato s črte prostih metov natančna za vodstvo z 38:36.

Triglavanke so nato poskusile z novim napadom, ki jim je, kot se je kasneje izkazalo, tudi utrl pot do končne zmago. Živa Zdolšek in Polona Zalar sta svojo ekipo popeljali do vodstva s 46:40, nasprotnice pa se nato bližje kot na -2 (50:52, 52:54) niso uspele prebiti, četudi je Lanstrova v zadnji minuti imela možnost da s trojko (59:62) izid znova poravna.

“Za nami je čvrsta prvenstvena tekma, v kateri smo bili, kljub zdesetkani zasedbi, boljši nasprotnik in tako dosegli zastavljeni cilj. V ključnih trenutkih smo odigrali pametno in premišljeno, žoga je večino tekme dobro krožila, poleg tega pa smo bili zelo zelo dobri pri skoku. Čestitke igralkam za prikazano borbenost in zasluženo zmago,” je po tekmi dejal trener Kranjčank Gašper Sluga, ki zaradi poškodbe hrbta ni mogel računati na svojo najboljšo košarkarico pod obročem Mašo Piršič ter organizatorko igre Manco Jelenc, ki ima težave z gležnjem.

Tudi Grosupeljčanke na drugi strani so tokrat nastopile v precej okrnjeni zasedbi, predvsem pa se jim je poznala tanka linija pod obročem, saj Anja Klavžar po poškodbi kolena še ni nared, težave z gležnjem pa imata Alina Gjerkeš in Jerca Čadež. “Kranjske visoke igralke so prispevale kar 42 izmed 64 točk. Tu jih nismo mogli zaustaviti,” je glavni razlog za poraz izpostavil Dragomir Bukvić, pri tem pa v mislih imel trio Maja Jakobčič (16 točk, 12 skokov, indeks 24), Živa Zdolšek (14 točk, 13 skokov, 4 podaje, indeks 25) in Sandra Jevtović (12 točk).

Na preostalih tekmah 19. kola sta se zmag razveselili še zasedbi Athlete Celja in Konjic. Aktualne prvakinje so niz neporaženosti (19-0) s 40. zaporedno zmago v državnem prvenstvu (zadnji poraz 9. novembra 2013) nadaljevale proti Domžalam in jih ugnale z 81:40. Medtem so košarkarice iz Slovenskih Konjic presenetile na gostovanju Mariboru (54:59), a s tem niso spremenile ničesar, saj so si igralke iz štajerske prestolnice mesto v končnici zagotovile že pred časom.

1. SKL za ženske, 19. kolo

Torek, 24. marec:
Maribor – KONJICE 54:59 (16:15, 12:22, 12:16, 11:6)
(Gwashavanhu 13 in 8 skokov, Cvijanović 11; K. Klančnik 21, Temnik 10 11 skokov)

Sergej Ravnikar, trener Maribora:
“Mislim, da bi morali odigrati boljšo tekmo. Sprva smo bili enakovredni, nato pa z menjavami nekoliko padli v igri. V tretji četrtini se nismo najbolje znašli proti conski obrambni postavitvi, kar so nasprotnice izkoristile in hitro napravile razliko. Nam je nato za preobrat zmanjkalo časa in moči. Konjičanke so zasluženo zmagale.”

Stojan Fink, trener Konjic:
“Tekma ni imela posebnega tekmovalnega naboja. Dokazali smo, da favoriti ne zmagajo vedno.”

ATHLETE CELJE – Domžale 81:40 (23:16, 21:4, 18:15, 19:5)
(Gajić 13 in 10 skokov, Abramovič 12; Špacapan in Ilievski po 9)

Damir Grgič, trener Athlete Celja:
“Čestitke našim igralkam za 19. zmago. Čestitke tudi nasprotnicam za športno in korektno igro.

Vlado Velikonja, trener Domžal:
“Na začetku obeh polčasov smo uspevali nekako parirati domačinkam, nato pa so nam pošle moči, kar se je poznalo tudi pri izredno slabem metu za dve točki. Athlete je zasluženo slavil visoko zmago, a našim puncam nimam kaj očitati, saj so se potrudile in bile borbene do konca. Celjankam želim srečno v končnici.”

Grosbasket – TRIGLAV 59:64 (20:18, 12:18, 13:16, 14:12)
(Lankster 18, Gagić 13 ; Jakobčič 16 in 2 skokov, Zdolšek 14 in 13 skokov)

Dragomir Bukvić, trener Grosbasketa:
“Triglav je zasluženo zmagal. Naša ekipa je tekmo začela dobro in ne vem, zakaj smo bili nato prestrašeni. Igrali smo oslabljeni, saj ima Gjerkeševa težave z gležnjem, poškodba ramena pa muči Gabrovškovo. Obe košarkarici sta v naši ekipi zelo pomembni. Ko so se nasprotnice oddaljile na pet, šest točk prednosti, smo jim nato do konca tekme vseskozi sledili, a nam jih ni uspelo ujeti. Kranjske visoke igralke so prispevale kar 42 izmed 64 točk. Tu jih nismo mogli zaustaviti. Triglav je sedaj drugi, mi tretji, čez dva tedna pa se znova srečamo v polfinalu. Čestitke Triglavu za zmago, medtem ko moja dekleta tokrat niso pokazala tistega kar zmorejo. Od njih sem pričakoval več.”

Gašper Sluga, trener Triglava:
“Za nami je čvrsta prvenstvena tekma, v kateri smo bili, kljub zdesetkani zasedbi, boljši nasprotnik in tako dosegli zastavljeni cilj. V ključnih trenutkih smo odigrali pametno in premišljeno, žoga je večino tekme dobro krožila, poleg tega pa smo bili zelo zelo dobri pri skoku. Čestitke igralkam za prikazano borbenost in zasluženo zmago.”

Lestvica: 1. Athlete Celje (19/0), 2. Triglav (13/6), 3. Grosbasket (13/6), 4. Maribor (7/2) …