Komentar 2. kola Lige Nova KBM: Visoke razlike med ekipami trend nove sezone?

Po dveh kolih Lige Nova KBM so neporažene le še tri ekipe. To so novomeška Krka, domžalski Helios Suns in novonastala Primorska. Nam to obljublja zelo izenačen ligaški del prvenstva, ali je to zgolj opozorilo na to, kakšno košarko bomo spremljali v tej sezoni?

Dejstvo je, da je bilo v dveh kolih letošnjega državnega prvenstva odigranih 12 tekem, od tega pa se jih je kar 10 zaključilo z razliko, višjo od 10 točk. Je to merilo izenačenosti v ligi?

Kar nekaj nihanj v formi in igri je bilo opaznih že v uvodnih 14 dneh nove sezone. Tako je na primer Rogaška izgubila prvo tekmo sezone proti Termam Olimie Podčetrtek, z 58:77, v soboto pa je visoko ugnala LTH Castings (94:52). Škofjeločani so v prvi četrtini še držali priključek, nato pa v naslednjih 30 minutah dosegli le še 32 točk, to pa so Slatničani seveda izkoristili. Ta sezona bo odlična lekcija za vse mlade igralce LTH Castingsa, v katerem je le Željko Zagorac starejši od 24 let.

V soboto so bili obiskovalci tekme v Domžalah priča ponovitvi finalnega niza minule sezone, med domačimi Helios Sunsi in Zlatorogom iz Laškega. Po tem, ko so tekmo bolje začeli Laščani, so Domžalčani že v prvi četrtini prevzeli pobudo na igrišču, in jo držali vse do zadnjih minut tekme, ko se je odprlo Nejcu Bariču, ki je s tremi zaporednimi trojkami Zlatorog vrnil v igro, njegovo delo pa je nadaljeval Jan Špan, ki je rezultat dobre tri minute pred koncem poravnal na 57. V zadnjo minuto in pol sta ekipi krenili izenačeni na 59, zmago z 62:59 pa sta Heliosu zagotovila Tomaš Kyzlink in Simo Atanacković, ki sta izkoristila izgubljeno žogo in nato še zgrešeno trojko Bariča.

Glavni trener Zlatoroga, Aleš Pipan, se je po tekmi zavedal, da so tekmo izgubili zaradi lastnih napačnih odločitev.

»Imam občutek, da smo v ključnih trenutkih obračuna prelahko prepustili zmago domačim,« je povedal po tekmi. »Igralci si bodo svoje napake morali ogledati, in o njih razmisliti, da se v prihodnje ne bodo več dogajale.«

Potrebno je izpostaviti tudi dejstvo, da je bila klop Zlatoroga v soboto popolnoma nerazpoložena. Rezervni igralci moštva iz Laškega so tako dosegli le šest točk, medtem, ko jih je klop Helios Suns dosegla 15. Še najbolj zanimivo pa je, da je vseh šest točk igralcev, ki tekme niso začeli v udarni peterki Zlatoroga, dosegel Roman Rubinshteyn.

Tudi strateg Helios Sunsev, Jakša Vulić, kljub zmagi, po tekmi ni bil preveč zadovoljen z igro svojih varovancev.

»Potrošili smo preveč moči. Kar nekajkrat smo imeli priložnost, da prelomimo potek tekme, a smo delali napake,« je svoje košarkarje okrcal Vulić. Ob tem pa se je zavedal, od kje je v končnici pretila največja nevarnost: »Nejc Barič nas je z zadetimi trojkami pahnil v položaj, v katerem smo se morali boriti za zmago.«

Ob koncu zagotovo ne moremo spregledati odlične predstave Hopsov Polzela proti ljubljanski Union Olimpiji na petkovi tekmi drugega kola. Polzeljani so se dobro upirali favoriziranim Zmajem, in imeli ob koncu tekme celo napad za izenačenje oziroma zmago, na koncu pa so morali kljub vsemu priznati premoč Union Olimpiji (78:80). Ekipi sta se kar 17-krat izmenjali v vodstvu, rezultat pa je bil sedemkrat izenačen.

Union Olimpijo je rešila daljša klop, ki je dosegla kar 18 točk več, kot klop Hopsov (31:13), poleg tega pa so Ljubljančani dominirali v prostoru pod košem kjer so dosegli 20 točk več od Hopsov (50:30). Polzeljani so imeli zmago na dosegu roke, a so jo izpustili. Na začetku drugega polčasa so vodili že z 12 točkami razlike, v zadnjih štirih minutah pa praktično nadoknadili zaostanek devetih točk, a na koncu vseeno klonili. Razigrana sta bila predvsem Jakob Čebašek, ki je 19 od 22 točk dosegel v tretji in zadnji četrtini, ter Alen Hodžić, ki je vknjižil 20 točk, in zagotovo je borbena predstava Hopsov na petkovi tekmi, lepa popotnica pred nadaljevanjem sezone.

Mimogrede, ravno to sta bili tisti dve tekmi, ki se v uvodnih dveh kolih nove sezone, nista zaključili z razliko, višjo od 10 točk.