Ko je prišel klic iz Amerike, za Ožegoviča dileme ni bilo več

Rubrika: NCAA

Gaber Ožegovič (199 cm, 1998) odhaja na študij v ZDA. Natančneje v Kalifornijo na Cal State Fullerton. Po končani gimnaziji in enoletni sezoni na Obali (v dresu Sixt Primorske) se je odločil, da odide v ZDA, kjer bo lahko ob igranju košarke v eni izmed najboljših konference na zahodni obali ZDA (“Big West Conference”) tudi nemoteno študiral. Lani septembra se je udeležil Elite Basketball Showcasea, kjer je, kot sam pravi, pridobil vse informacije, ki jih je kasneje potreboval za odhod v ZDA.

Gaber, počitnice so že globoko v teku. Kaj počnete?
“Ravno sem se vrnil z dopusta, sedaj pa je na vrsti trening.”

Trenirate sami?
“Ja, imam nek okviren program, ki so mi ga sestavili na univerzi. Poskušam se ga čim bolj držati.”

Kdaj v ZDA?
“V planu imam začetek avgusta. Moral bi biti že tam, saj se je 1. julija začel drugi summer school, na katerem bi načeloma moral biti prisoten, a se zaradi rezultatov mature to ni zgodilo. Pri NCAA potrebujejo dokazilo o opravljeni maturi, preden lahko odideš na univerzo.”

Kako se je vse skupaj začelo, da ste se odločili za odhod na drugo stran Velike luže?
“Želja je bila že od nekdaj, nekje od 9. razreda. Amerika mi je bila vedno všeč, ko pa sem izvedel  še več o združevanju športa in študija, pa še toliko bolj.”

Kje ste pridobivali informacije?
“Veliko sem spraševal. Igralce, ki so študirali v ZDA, soigralce iz ZDA itd. V lanskem septembru pa sem se udeležil Elite Basketball Showcase (EBS) v Domžalah, kjer sem pridobil vse potrebne informacije.”

Letos bo EBS 16. in 17. septembra v Domžalah.
“Super, tekme in treningi na visokem nivoju z online prenosi v živo trenerjem v ZDA. Na vmesnih predavanjih in pogovorih sem pridobil dovolj informaciji, ki so potrdile mojo željo po odhodu na študij v ZDA.”

Kaj vse je bilo potrebno urediti, preden si bil pripravljen na odhod?
“SAT izpit je največji zalogaj. Pripravil sem se sam, bil sem le na simulaciji izpita pri LV Prospects, ki ponujajo tudi priprave na izpit. Ko sem to opravil, pa sem s pomočjo Luke (Vončina opp.) in ekipe LV Prospects pričel z iskanjem košarkarske štipendije.”

Gaber official visitKako poteka celoten postopek iskanja univerze in štipendije?
“Po pogovoru, kaj si želim, smo sestavili nek osnovni plan, kaj bomo naredili. Dal sem prevesti spričevala, posnel sem tekme, no, večino jih je bilo z evropskega prvenstva. Vse ostalo so uredili pri LV Prospects.”

Kako so potekali prvi kontakti s trenerji?
“Vse se je odvilo precej na hitro. Bilo je nekaj šol, s katerimi sem se malo pogovarjal. Kar naenkrat pa je prišel klic LV Prospects, da se Cal State at Fullerton izredno zanima zame. Hitro smo vzpostavili kontakt in mislim, da smo si bili takoj všeč. Večinoma sem se pogovarjal s pomočnikom, malo pa tudi z glavnim trenerjem. Uskladili smo datume in se dogovorili za uradni obisk.”

Kako je bilo spoznati univerzo?
“Na uradni obisk sem odšel sam, brez staršev, ker sem si želel izoblikovati svoje mnenje. Super je bilo. Pobrali so me na letališču in me odpeljali v hotel. Naslednji dan sem cel dan preživel s trenerji univerze, ki so mi razkazali celoten kampus. Spoznal sem tudi svoje bodoče soigralce, ki so me zelo lepo sprejeli.”

Kdaj je padla odločitev glede šole?
“Mislim, da kar takoj. Uradno sem sicer svojo odločitev sporočil par dni po prihodu domov, ko sem se pogovoril še s starši in bližnjimi. Vsi so le potrdili mojo odločitev.”

Zakaj ravno Cal State at Fullerton?
“Videl sem, da si me želijo. Sistem, kakršnega igrajo, mi po mojem mnenju ustreza, konferenca je ravno pravšnja. Pa tudi klima je idealna.”

Kakšna so pričakovanja pred krstno sezono?
“Napredek. Vem, da ne bom prva violina, ampak verjamem, da bom dobil priložnost, ki si jo bom zaslužil. Igral naj bi na vseh treh zunanjih pozicijah. Ekipno si želimo čim višje uvrstitve, mogoče celo March Madness.”

Gaber Cal State Fullerton - dvorana

Kaj pa akademsko?
“Zaenkrat sem vpisan na ekonomsko smer – International Bussines, vendar še malo kolebam. Lahko, da bom zamenjal to smer za fizioterapijo oziroma nekaj podobnega. V ZDA lahko še malo zavlačuješ z izbiro – čas imaš do konca drugega letnika, da se točno odločiš.”

Kaj bi dodal na koncu vsem, dekletom in fantom, ki se spogledujejo z idejo študija v ZDA?
“Menim, da bo to super izkušnja. Naučil se bom samostojnosti obenem pa igral košarko in študiral. To je največja prednost moje poti. Rekel bi le to, da, če si to želijo, naj stremijo k temu. Ekipa LV Prospects mi je bila v veliko pomoč, zato se jim zahvaljujem.”

Letos bo EBS v Domžalah 16. In 17. septembra. Prijavite se lahko na:  Vabljeni vsi košarkarji in košarkarice, ki želite izvedeti več o študiju in košarki v ZDA – čaka vas veliko tekem in s tem priložnosti za dokazovanje univerzitetnim trenerjem.