Kljub porazu naše košarkarice končale na 1. mestu

Ženska reprezentanca je odigrala še zadnje srečanje kvalifikacij za EuroBasket, kamor so se Slovenke že uvrstile z zmago proti Litvi. Varovanke Damirja Grgiča so se danes v Rigi pomerile z Latvijo, ki je bila boljša s 77:66, vseeno pa je slovenskim reprezentantkam uspelo osvojiti prvo mesto v skupini A!

erkic maja
Kapetanka Maja Erkić (foto: Drago Perko/kosarka.si)

Kvalifikacije za EuroBasket, 6. krog, 23.11.
LATVIJA – Slovenija 77:66 (19:21, 18:9, 21:15, 19:21)
Latvija: Eibele 3, Rozenberga, Babkina 11 (7 podaj), Baško-Melnbarde 13, Priede, Jakobsone-Žogota 10, Putnina 11, Šteinberga 11 (10 skokov), Strautmane, Krastina 6, Melnika, Vitola 12 (10 skokov).
Slovenija: Ljubenović 3, Oblak 19 (6 skokov, 6 podaj), Zdolšek, Erkić 10, Abramovič, Rupnik, Barič 8 (6 podaj), Jakovina, Piršič 20 (9 skokov), Lisec 6 (12 skokov), Trebec, Prezelj.

Slovenke so zelo dobro začele srečanje, prvo višjo prednost pa so si priigrale ob koncu šeste minute, ko so vodile že za sedem. Latvijke so se nato hitro približale, za vodstvo ob koncu prve četrtine pa je z dvema točkama poskrbela Nika Barič. Po premoru so z delno serijo 8:0 Latvijke prišle do prvega višjega vodstva, a so slovenske košarkarice znale odgovoriti. Razpoložena je bila predvsem Teja Oblak, ki je do konca polčasa kot edina Slovenka dosegla dvomestno število točk. Malce pred polčasom so nato Latvijke znova stopile na plin in prvi del dobile s sedmimi točkami razlike (37:30).

Nalet domačink se je nadaljeval tudi v drugem polčasu, zaostanek Slovenije pa je prvič postal dvomesten. Z razpoloženimi Latvijkami se je v tem delu igre še najbolje borila Sandra Piršič, ki je imela sicer ob koncu prvega polčasa kar nekaj težav z gležnjem, a je vseeno stisnila zobe. V nadaljevanju tretje četrtine so Slovenke naredile kar nekaj napak, domače košarkarice pa so to znale izkoristiti in v zadnjih deset minut krenile s prednostjo trinajstih točk (58:45).

Namero Latvijk, da bi prišle do zmage z vsaj devetnajstimi točkami razlike, ki bi jim zanesljivo prinesla prvo mesto v skupini, je v uvodu zadnje četrtine preprečevala predvsem Teja Oblak, ki je v navezi s kapetanko Majo Erkić v 36. minuti prednost domače reprezentance znova znižala na manj kot deset točk. Slovenke so se nato s čvrsto obrambo in hitrim napadom ter z delnim izidom 12:0 približale že na dve točki zaostanka, a so nato Latvijke odgovorile s sedmimi zaporednimi točkami. Za nov preobrat je nato zmanjkalo časa, tako da je Latvija na koncu slavila s 77:66.

Kljub porazu so slovenske košarkarice ubranile prvo mesto v kvalifikacijski skupini A, kot rečeno, pa jim je že sobotno slavje nad Litvo prineslo uvrstitev na evropsko prvenstvo, ki bo prihodnje leto na sporedu na Češkem. Žreb skupin bo potekal 9. decembra v Pragi.

Damir Grgić, selektor slovenske ženske reprezentance: “Mislim, da je bilo v naši igri danes preveč napak, igralke so bile tudi psihološko nekoliko utrujene. Vseeno so se uspele vrniti na samo dve točki zaostanka, bile celo v igri za zmago, a so Latvijke na koncu stopile na plin in zasluženo prišle do zmage. Kljub porazu je naša reprezentanca ubranila prvo mesto na lestvici, kar je dosežek, na katerega smo lahko vsi ponosni.”

Teja Oblak, reprezentantka: “Kljub dejstvu, da smo že imele zagotovljeno uvrstitev na evropsko prvenstvo, pa smo si danes vseeno želele slaviti. Žal nam ni uspelo, čeprav smo bile na koncu blizu, a nam je malce zmanjkalo moči. Pomembno je, da smo osvojile prvo mesto v skupini in da je pred nami prvo veliko tekmovanje v zgodovini ženske članske košarke.”