KLASIKA: Detroit po kar štirih podaljških boljši od Chicaga

Petek v Ligi NBA je zaznamovala izjemna košarkarska predstava Chicago Bullsev in Detroit Pistonsov, ki je spomnila na čase bojev med Michaelom Jordanom in ‘Bad Boysi’. Moštvi sta v Vetrovnem metu odigrali kar štiri podaljške, na koncu pa so zmago slavili Bati iz Detroita, ki so Bike premagali s 147:144.

Kar pet igralcev je na tekmi doseglo vsaj 30 točk, trije od tega so prihajali iz Chicaga. Prav tako pet igralcev je na parketu preživelo več kot 50 minut tekme. Jimmy Butler je s 43 točkami postavil nov rekord kariere, rekord sezone je s 34 točkami postavil tudi Derrick Rose, Pau Gasol pa je prispeval 30 točk in 15 skokov. Na drugi strani je bil najboljši igralec Andre Drummond s 33 točkami in 21 skoki, Reggie Jackson pa je dodal 31 točk, 13 podaj in šest skokov.

Dvoboj je bil odločen na začetku zadnjega, četrtega podaljška, ko je Detroit dosegel prvih sedem točk, Chicagu pa se ni uspelo več pobrati. Butler je s trojko 4,7 sekunde pred koncem sicer Bullse še približal na 145:144, a je Jackson na drugi strani hladnokrvno zadel oba prosta meta. Butler je imel ob zvoku sirene priložnost, da izsili še peti podaljšek, a pri njegovem metu žoga ni našla svojega cilja.

Izjemen preobrat je uspel aktualnim prvakom Golden State Warriorsem, ki so še osem minut pred koncem tekme proti Milwaukeeju zaostajali s 100:89, nato pa tekmo zaključili z delnim izidom 32:12, in jo dobili s 121:112. Bucksi so bili tako zelo blizu, da še drugič v enem tednu premagajo najboljšo moštvo lige.

Miami Heati so v petek po treh zaporednih zmagah, parket zapustili sklonjenih glav. Od Vročice so bili na Floridi boljši Toronto Raptorsi, ki so nadoknadili zaostanek 11 točk iz tretje četrtine, in Heate premagali s 108:94. Moštvo iz Kanade sta do zmage vodila DeMar DeRozan s 30 in Kyle Lowry z 21 točkami.

Na parket sta tudi tokrat stopila oba slovenska predstavnika v dresu Miamija. Goran Dragić je bil z 18 točkami znova tretji najboljši strelec Heata, Beno Udrih pa je v 22 minutah dosegel pet točk. Goran je že v prvi četrtini dosegel 11 točk in bil gonilna sila svojega moštva, hkrati pa je bil to njegov najboljši strelski izkupiček v prvi četrtini katerekoli tekme. Najboljši strelec Miamija je bil z 21 točkami Dwyane Wade, 20 jih je dosegel Gerald Green.

Domači so ob polčasu zanesljivo vodili, na začetku tretjega dela igre pa je semafor kazal 64:53 v korist Miamija. Toda nato so se razigrali igralci Toronta in zadeli kar 13 od naslednjih 16 metov iz igre, z delnim izidom 26:8 pa tekmo obrnili povsem v svojo korist. Heati so nazadnje zagrozili šest minut pred koncem, ko so se približali na 90:89, nato pa do konca tekme dosegli le še pet točk, Toronto pa na drugi strani 18. Po 12 zaporednih zmagah, odkar se je Chris Bosh iz Toronta preselili v Miami, je bil to prvi poraz Heata proti Raptorsem.

Tretjo zaporedno zmago so v Philadelphii proti 76ersom zabeležili New York Knicksi (107:97). Arron Afflalo je za Kratkohlačnike dosegel 22 točk in sedem skokov, Derrick Williams jih je dodal 17 s klopi. Saša Vujačić je ostal brez točk.

New York je tekmo odločil v uvodnih treh četrtinah. V prvem polčasu so Knicksi iz igre metali 47,1-odstotno in dosegli 65 točk. Ko je njihovo vodstvo v tretjem delu igre naraslo na +30, je bila tekma dokončno odločena, Philadelphia pa je razliko uspela zmanjšati šele ob koncu, saj je tekmo zaključila z delnim izidom 29:9.

Liga NBA, redni del sezone, 18. 12.:

INDIANA – Brooklyn 104:97 (23:18, 26:29, 23:30, 32:20)
(George 23 (10 skokov), Miles in Stuckey (7 skokov) po 15; Jack 26 (9 skokov, 6 podaj), Lopez 18 (5 skokov))

ORLANDO – Portland 102:94 (29:26, 20:22, 25:20, 28:26)
(Vućević (11 skokov) in Harris (12 skokov) po 25, Payton 19 (6 skokov); McCollum 28 (6 podaj), Lillard 19 (10 podaj))

Philadelphia – NEW YORK 97:107 (23:30, 21:35, 24:24, 29:18)
(Okafor 20 (5 skokov), Wroten 15; Afflalo 22 (7 skokov), Williams 17)

Boston – ATLANTA 101:109 (25:19, 18:23, 30:29, 28:38)
(Thomas 29 (6 podaj), Crowder 24 (10 skokov); Schroder 22 (5 podaj), Horford 21 (10 skokov))

Miami – TORONTO 94:108 (25:27, 30:23, 22:31, 17:27)
(Wade 21 (6 skokov, 5 podaj), Green 20; DeRozan 30, Lowry 21)

Chicago – DETROIT 144:147* (27:30, 25:25, 25:19, 28:31, 11:11, 7:7, 4:3, 17:20)
(Butler 43 (8 skokov), Rose 34 (8 podaj); Drummond 33 (21 skokov), Jackson 31 (13 podaj, 6 skokov))
*Po štirih podaljških.

MINNESOTA – Sacramento 99:95 (31:24, 27:30, 25:23, 16:18)
(Wiggins 32 (10 skokov, 6 podaj), Muhammad 16 (7 skokov); Cousins 24 (11 skokov), Gay 20 (5 skokov))

SAN ANTONIO – LA Clippers 115:107 (26:30, 29:25, 30:33, 30:19)
(Aldridge 26 (13 skokov), Parker 21; Paul 27 (10 podaj), Griffin 25 (5 skokov, 5 podaj))

DALLAS – Memphis 97:88 (25:26, 30:23, 20:17, 22:22)
(Nowitzki 20 (5 skokov), Parsons 16 (7 skokov, 7 podaj); Conley 20, M. Gasol 16 (8 skokov))

UTAH – Denver 97:88 (30:23, 23:26, 24:24, 20:15)
(Hayward 26 (5 skokov), Burke 13; Barton 16, Nelson 15 (6 podaj, 5 skokov))

PHOENIX – New Orleans 104:88 (28:17, 25:25, 24:22, 27:24)
(Bledsoe 29 (9 podaj), Len 19 (13 skokov); Davis 16 (12 skokov), Gordon 15)

GOLDEN STATE – Milwaukee 121:112 (33:36, 25:34, 27:23, 36:19)
(Thompson 27, Curry 26 (10 skokov, 9 podaj); Carter-Williams 24 (5 skokov), Antetokounmpo 20 (6 skokov))

Slovenci v Ligi NBA (Sezona 2015/16):

Saša Vujačić (New York Knicks) – 7 minut (0/1 za dve, 0/2 za tri), 1 skok.
Goran Dragić (Miami Heat) – 33 minut, 18 točk (8/11 za dve, 0/2 za tri, 2/3 PM), 2 skoka, 5 podaj, 1 pridobljena in 2 izgubljeni žogi.
Beno Udrih (Miami Heat) – 22 minut, 5 točk (1/3 za dve, 1/1 za tri), 3 skoki, 2 podaji in 1 izgubljena žoga.