Kaj smo se naučili na uvodnih tekmah konferenčnega finala Zahoda in Vzhoda?

Končnica Lige NBA se je prevesila v drugo polovico in moštva do naslova prvaka Lige NBA loči le še nekaj zmag. Po tem, ko sta bili v minulih dneh odigrani obe prvi tekmi serij konferenčnega finala na vzhodu in zahodu, lahko že potegnemo nekaj sklepov iz tega, kar smo videli.

Serija Oklahome City in Golden Statea je serija dveh moštev, ki v principu igrata povsem različno košarko. Da, obe ekipi se zanašata na hitrega organizatorja igre in vsestransko krilo, a razlike so bile vidne že na prvi tekmi, ki je vzbudila vprašanje – ali je bolje igrati košarko z nizkimi igralci na višjih položajih ali z visokimi igralci na nižjih položajih? ‘Peterka smrti’, kot mnogi radi poimenujejo peterico igralcev Golden Statea, ko se Draymond Green preseli na centrski položaj, je v ponedeljek proti Oklahomi, ki seveda igra z 208 centimetrov visokim Kevinom Durantom na položaju krila, in Stevenom Adamsom ter Sergom Ibako ali Enesom Kanterjem pod obema obročema, potegnila krajšo.

Res je, Kanter je bil v veliko primerih le ovira, ki jo je moral prebiti Stephen Curry pri svojih prodorih, dejstvo pa je, da so bili igralci iz Oaklanda v drugem polčasu prve tekme popolnoma nerazpoloženi – dosegli so namreč le 42 točk.

Toda to ne zmanjša vložka Russella Westbrooka, ki je bil v tretji četrtini kot podivjan pes, spuščen iz verige, in je s svojo igro potisnil upanje po žilah svojih soigralcev. Svoje je na začetku zadnje četrtine dodal še Kevin Durant, skupaj pa sta nato v izdihljajih tekme dokončala delo. Ne glede na to, ali je Westbrook pri tisti sporni akciji, ko je zahteval minuto odmora, napravil korake ali ne, Golden State si je s svojo igro skopal jamo, iz katere jim ni več uspelo zlezti ven. Toda če uspe Warriorsem igro iz uvodnih 24 minut prve tekme na drugi prenesti na celotno tekmo, zmaga ne bi smela biti pod vprašajem

Na Vzhodu pa vse po starem – Toronto Raptorsi še naprej ne znajo in ne znajo dobiti prve tekme serije. Toda zdaj lahko damo na stran tiste klišejske trditve, ‘Ekipa, ki ni favorit, ponavadi dobi prvo tekmo’. Trener Toronta, Dwayne Casey je lepo povedal, ko je rekel, da ne glede na razliko med njegovo ekipo in Cleveland Cavaliersi, je šlo le za eno samo tekmo. Rezultat v zmagah je 1:0 za Cleveland, ne 115:84. Cavaliersi so v tej končnici najbolj prepričljiva ekipa v Ligi NBA. Preprosto klikajo, bi zapisali ameriški novinarji.

Da, njihova igra bi potrebovala nekaj popravkov, a ko končnico začneš z devetimi zaporednimi zmagami, se s tem ukvarja le trenerski štab in igralci, navijači in vsi ostali pa so presrečni. LeBron James je dominanten, Kyrie Irving spominja na Kyrieja izpred vrnitve LeBrona v Cleveland, svojo roko je naravnal tudi Kevin Love, ob tem pa Sveti trojici pomaga odlično sestavljen spremljevalni orkester, sestavljen iz preizkušenih veteranov, z ravno dovolj eksploziva v nogah in naravnanimi merskimi napravami, da Cleveland brez zavor koraka v veliki finale.

Kako se morajo odzvati igralci Toronta? Predvsem bolj agresivno. DeMar DeRozan in Kyle Lowry nista stopila na črto prostih metov. To se je zgodilo prvič v več kot 260 tekmah, da niti eden izmed obeh zvezdnikov ni vrgel niti enega samega prostega meta. Lowryju se je poznalo, da je po dveh sijajnih tekmah proti Miami Heat izmučen, DeRozan pa je znova skušal najti rešitev iz strelske krize s še več meti na koš. Toda napadati bo potrebno sam obroč, ne pa se zanašati na met iz razdalje. Kajti v takšni igri bo Cleveland Toronto ‘pojedel’. Kako ironično, ko pa v Jurskem Parku velociraptorji ponavadi pojedo vse in vsakogar okoli sebe. Morda bodo prav v Jurskem parku, kot po novem imenujejo Air Canada Center v Torontu, Raptorsi začeli igrati tako, kot je treba. A takrat bo že malenkost pozno, saj bodo igralci Clevelanda z dvema zmagama že na pol poti do finala.

Druga tekma serije med Golden Stateom in Oklahomo City bo v noči iz srede na četrtek, med Clevelandom in Torontom pa v noči iz četrtka na petek.