Kadeti 10. v Evropi

Slovenska izbrana vrsta fantov do 16 let je danes odigrala zadnjo tekmo na evropskem prvenstvu. Slovenci so se na tekmi za 9. mesto pomerili z Italijo in izgubili. Varovanci Dejana Gašparina so na EP dosegli pet zmag in dva poraza.

EP U16, tekma za 10.mesto, 19.8
ITALIJA – Slovenija 73:47 (14:12, 21:12, 15:8, 23:15)
Slovenija: Radovič (6 skokov), Glas, Kmetič, Duščak in Smrekar (8 skokov) po 6, Babšek Vrečko in Dušanič po 5, Samar 4, Smodiš 3 (6 skokov), Gavrić (6 skokov), Nemanič, Benič.

Slovenska reprezentanca fantov do 16 let je danes odigrala zadnjo tekmo na evropskem prvenstvu in izgubila proti Italiji. Slovenija je tako osvojila 10. mesto na evropskem prvenstvu.

Deseto mesto kadetov je kljub grenkemu porazu proti Hrvaški četrti najboljši rezultat v zgodovini Slovenije (boljši zgolj šesto, sedmo in osmo mesto) ter najboljši rezultat po letu 2004. Poleg tega se nikoli na prvenstvu divizije A nismo dosegli pet zmag in še bolj pomembno, še nikoli nismo imeli pozitivnega razmerja zmag in porazov.

Slovenska izbrana vrsta je tekmo začela v postavi Radovič, Samar, Gavrić, Glas in Smrekar. Ekipi sta se v prvi četrtini izmenjavali v vodstvu. Po prvih desetih minutah so vodili Italijani s 14:12.

Slovenci so ritmu Italijanov sledili do polovice druge četrtine, nato pa so Italijani prevzeli nadzor in ravno ob koncu prvega polčasa po trojki prvič povedli z dvomestno razliko (35:24).

V tretji četrtini so italijanski košarkarji še povečali svojo prednost in so Slovencem dovolili le osem točk. Rezultat ob koncu tretje četrtine je znašal 50:32 v italijansko korist, kar je bila do takrat tudi najvišja prednost Italije na srečanju.

V zadnjem delu so Slovenci povsem popustili, Italijani pa so se veselili zmage s 73:47 in devetega mesta na evropskem prvenstvu.

Za slovensko reprezentanco so Radovič, Glas, Kmetič, Duščak in Smrekar dosegli po šest točk.

Izjava po tekmi:

Dejan Gašparin, selektor slovenske reprezentance fantov do 16 let:
Zadnjo tekmo smo sicer izgubili, saj nam ni šlo praktično nič, vendar je po svoje razumljivo, da so na koncu takšnega prvenstva fantje emotivno in telesno izmučeni. S petimi zmagami in dvema porazoma, smo končali na 10. mestu, kar je v zadnjih 12 letih verjetno kljub vsemu največji uspeh slovenskih kadetov. Kljub vsemu bo ostal grenak priokus, ko smo po začetnih 3 zmagah v skupini, klonili proti Hrvatom, ki so imeli 0:3 in bili tekmo prej poraženi s 50 točkami razlike. Vendar je to za nami in ko potegnemo črto, smo na tem prvenstvu ogromno pokazali, se ogromno naučili in predvsem prikazali v večini tekem, kako se bori kot ekipa in igra za svojo državo. Verjamem, da kar nekaj od teh fantov, v kolikor bodo pridno in kvalitetno trenirali, postalo odličnih košarkarjev in dobrih ljudi. Zaslužijo si pohvalo in čestitke, obenem pa bi jim zaželel srečo na njihovi košarkarski poti. Rad bi se zahvalil vsem klubskim trenerjem, ki z njimi delajo, vidi se, da začenja iz leta v leto več sredin kvalitetno delati. Prav tako bi se zahvalil KZS za odlične pogoje za delo. Luki Mittagu, Domnu Zevniku, Tilnu Klobučarju, Andreju Potrati in Marku Miliču, ki so skrbeli, da je za fante in vse okoli njih poskrbljeno na zelo visokem nivoju. Posebna zahvala tudi vsem navijačem, tako tistim, ki so bili tukaj, kot tudi tistim, ki so za nas navijali doma. Ko potegnemo črto, je bila to za vse ena velika in lepa izkušnja. Srečno vsem!