Jerman v 12 sekundah poskrbel za preobrat in zmago Grosbasketa

Košarkarji Grosbasketa se veselijo 10. zmage v Liga Telemach. V končnici obračuna z Rogaško so bili že v izgubljenem položaju, a je Žan Jerman, po zaostanku 69:70, v zadnjih 12 sekundah nasprotnikom ukradel dve žogi, dosegel štiri točke in Dolenjce popeljal do uspeha s 73:70.

Liga Telemach, 17. kolo

Sobota, 7. februar:
GROSBASKET – Rogaška 73:70 (21:15, 9:16, 20:16, 23:23)
(Fon 16, Zagorac 15 in 9 skokov; Bubnić 19, Dimec 12)

Košarkarji Grosbasketa so zabeležili jubilejno deseto zmago v Ligi Telemach, brez dvoma najbolj razburljivo v tej sezoni. Tekmeca na lestvici, s katerim sta imela pred srečanjem enak izkupiček, so premagali v zadnjih sekundah, potem ko so bili praktično že v izbuljenem položaju. S to zmago so Grosupeljčani s korakom in pol že stopili v Ligo za prvaka, medtem ko bo morala Rogaška v zadnjih petih kolih paziti na zasledovalce iz spodnjega dela razpredelnice.

Junak zmage Grosbasketa je Žan Jerman, ki je devet sekund pred koncem tekme, ko gostiteljem ni preostalo drugega, kot da s pritiskom po celem igrišču pridejo do žoge ali osebne napake, pod nasprotnikovim košem prestregel podajo Sandija Čebularja in zadel za 71:70. Jerman je nato v zadnjem napadu Rogaške slednji še enkrat vzel žogo in jo ob zvoku sirene položil skozi obroč za končnih 73:70.

Jerman je s tem kronal epski preobrat, ki se je 40 sekund pred koncem zdel znanstvena fantastika. Gostje so namreč vodili z 68:62 in bili trdno v sedlu. Tako je izgledalo tudi 16 sekund pred koncem, ko je najboljši strelec Lige Telemach Sandi Čebular stopil na črto prostih metov. Rogaška je imela dve točki naskoka, Čebular je zadel prvi prosti met, drugega pa zgrešil. Na drugi strani je bil Miha Fon bolj natančen, sledila je še minuta odmora, nato pa je prišlo tistih dvanajst sekund, ki se jih bodo navijači Grosbasketa še dolgo z veseljem spominjali.

Elektra Šoštanj – HOPSI POLZELA 66:78 (14:26, 12:20, 23:15, 17:17)
(Malus 16, Hasić 13; Jagodnik 25 in 12 skokov, Atanacković 14)

Elektra tudi po petnajstih tekmah in skoraj štirih mesecih ostaja brez zmage v Ligi Telemach. Tokrat je morala priznati premoč Hopsom s Polzele, ki so zabeležili sedmo zmago, drugo v nizu, tako da pet tekem pred koncem rednega dela ostajajo v igri za uvrstitev v Ligo za prvaka. Oziroma nabirajo zmage, da bi jim to uspelo v skupini za obstanek, iz katere bosta dve najvišjeuvrščeni ekipi napredovali v četrtfinale.

Oslabljena Elektra je bila tokrat lahek zalogaj za motivirane Polzeljane, ki so večino vprašanj o zmagovalcu rešili že v prvih dvajsetih minutah. Dvomestno prednost so imeli že po prvi četrtini, ob odmoru pa je ta narasla na 46:26. Izkušeni gostje so razliko rutinirano zadržali, čeprav je Elektra v nadaljevanju zaigrala bolj hrabro in se v zadnji četrtini spustila na zgolj šest točk zaostanka. Kaj več ji ni uspelo, saj so Hopsi imeli razpoloženega Gorana Jagodnika – 25 točk, 12 skokov.

TAJFUN – Šenčur GGD 87:83 (22:20, 27:14, 17:26, 21:23)
(Držić 19, Clark 18; Pavić 21, Kosec 13)

Košarkarji Tajfuna, ki so prejšnji teden prvič v Ligi Telemach spoznali občutke ob porazu, so se hitro vrnili v zmagovalne tirnice. V zanimivem in borbenem srečanju so v končnici ohranili mirno kri in premagali Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo s 87:83. Šentjurčani tako hitijo proti prvemu mestu po rednem delu, Šenčurjanom pa se je tako želeno peto mesto, ki vodi v Ligo za prvaka, zdaj odmaknilo na dve zmagi.

Gorenjci so nastopili veliko bolj motivirano, kar se je dobro videlo na začetku drugega polčasa, ko je Tajfun prišel do svoje najvišje prednosti 51:34. Varovanci trenerja Igorja Kešlja so kljub visokemu zaostanku stopili skupaj, zaigrali agresivneje v napadu ter v nekaj minutah naredili delni izid 19:4, ki jih je pripeljal na vsega koš zaostanka.

Gostitelji so nato znova pobegnili na dvomestno razdaljo, a sledila je še napeta končnica, saj je Šenčur minuto in pol pred koncem prišel na 79:78. Na sceno sta tedaj stopila najboljša posameznika trenerja Dejana Mihevca. Ceola Clark (18 točk) je najprej zadel trojko, Ivan Držić (19) pa je v zadnjih dvajsetih sekundah zadel pet od šestih prostih metov.