Izjemen dan kronala reprezentanca U20 z zmago proti Ukrajini

Rubrika: Mlajše selekcije

Izvrsten dan slovenske košarke, igralke U20 so v A diviziji, igralci na vozičkih so obstali v B diviziji, so kronali igralci moške reprezentance do 20 let. Ekipa selektorja Aleksandra Sekuliča je v izdihljaju tekme s košem Nejca Martinčiča s 70:68 porazila Ukrajino v prvi tekmi na EP v Helsinkih.

Moška reprezentanca do 20 let je z zmago odprla letošnje evropsko prvenstvo divizije A v Helsinkih. Slovenci so dobili uvodno tekmo prvenstva proti reprezentanci Ukrajine, s 70:68, tekmo pa je s polaganjem v zadnji sekundi tekme odločil Nejc Martinčič, ki se je na koncu ustavil pri 13 točkah.

Slovenska reprezentanca je tekmo začela nervozno, igralci so zgrešili uvodnih pet metov iz igre, prvi koš Slovenije na letošnjem evropskem prvenstvu pa je dosegel Vlatko Čančar. Za tem so naši  povedli s 5:3, toda košarkarji Ukrajine so se vrnili v igro, in na začetno vodstvo naše reprezentance odgovorili z delnim izidom 18:2. Strelski post varovancev Aleksandra Sekuliča je iz protinapada prekinil Gaber Ožegovič, Slovenija pa je za tem vzpostavila ravnotežje na igrišču. Prav Ožegovič je v minutah, ki jih je preživel na parketu v igro naših prinesel svežino, s katero se je slovenska četa približala na 22:27, a so Ukrajinci kljub temu na glavni odmor odnesli prednost desetih točk (36:26).

V tretji četrtini so obiskovalci tekme v športni dvorani Pasilan Urheiluhalli spremljali povsem drugačno zgodbo – Slovenci so zaigrali bolj odločno, povsem zaklenili svoj koš in Ukrajincem dopustili, da dosežejo le 11 točk, sami so jih dali 23, in pred zadnjimi 10 minutami tekme vodili z 49:47. Obe moštvi sta v zadnji četrtini prikazali zelo borbeno predstavo, 19 sekund pred koncem pa je Nejc Martinčič zadel met za tri točke, s katerim je Sloveniji priigral koš naskoka (68:66). Priložnost, da naši reprezentanci zagotovi prvo zmago, je imel 12 sekund pred koncem tekme Ožegovič, ki pa je zgrešil oba prosta meta, Ukrajinci pa so to kaznovali z dvema zadetima prostima metoma Oleksandra Kobetsa, za izenačenje na 68.

Po minuti odmora je Žan Mark Šiško našel Martinčiča, ki se je odločno podal pod koš, žogo položil v obroč mimo dveh igralcev ukrajinske reprezentance, in tako Sloveniji prinesel prvo zmago na letošnjem evropskem prvenstvu divizije A.

Najboljši strelec naše reprezentance je bil Gaber Ožegovič s 16 točkami, ob tem pa je zadel vseh sedem metov za dve točki. Urban Durnik je dodal 15 točk in sedem skokov, Vlatko Čančar pa 12 točk in sedem skokov.

V nedeljo se bo Slovenija ob 19.45, po slovenskem času, pomerila z reprezentanco Latvije, ki je izgubila uvodno tekmo prvenstva proti branilki naslova, reprezentanci Srbije, prav tako z rezultatom 68:70.