Iz Amerike v Slovenijo z diplomo, zdaj hrabro v profesionalne vode

Rubrika: Naši na tujem

Andraž Kavaš, športno pot je začel pri Slovanu, se je po štirih letih študija z diplomo v žepu vrnil v Slovenijo. 23 let ima, rojen je leta 1993, zdaj bi rad začel svojo poklicno košarkarsko kariero.

andraž kavaš
Aljaž Kavaš (foto: Harding University)

V ZDA je v štirih sezonah odigral 98 tekem. Poleg letošnjih osem tekem je bila impresivna prejšnja sezona (2014/2015), ko je vseh 28 srečanj začel v prvi peterki. Le na dveh tekmah ni dosegel 10 točk ali več, dvakrat celo več kot 30. V zadnji sezoni je zbral osem nastopov, številke pa navdušujoče: 28.7 minut na tekmo, v katerih je beležil po 20.9 točk, 6.6 skoka in 1.6 podaje.

Andraž, dobrodošel doma.
„Lepo je spet priti domov. Pogrešal sem družino in prijatelje.“

Je bilo težko zapustiti ZDA?
„V teh letih sem si nabral precej prijateljev. Veliko jih je tam ostalo. Obljubil sem, da jih obiščem.“

Je bila opcija, da morda ostanete tam in se zaposlite?
„Ne, želel sem se vrniti in igrati profesionalno košarko.“

Kako je z vašim kolenom? Decembra ste se poškodovali.
„Počutim se dobro, koleno pa tudi. Štirje meseci so od operaciji, vsak dan sem po dve do tri ure opravljal terapije. Rekli so, da dobro okrevam. Se pa zavedam, da bom moral pridno delati celo poletje.“

So se že ob koncu sezone v NCCA javljali klubi, ki bi vas hoteli v svoje vrste?
„Nekaj stikov je bilo, a sem dal jasno vedeti, da se želim naprej vrniti domov. Da se odpočijem, potem pa se bom odločil. Predvsem pa moramo pozdraviti koleno in se dobro pripraviti.”

Bi igrali v Sloveniji, morda v regiji, ali kje drugje?
„Vse možnosti puščam odprte, ničesar ne izključujem.“

Kaj so vam dala štiri leta na univerzi Harding?
„Poleg prej omenjenih prijateljstev je za mano izvrstna izkušnja. Toliko ljudi sem spoznal. Sklenil sem tudi študij podjetništva. Tako izkušnjo priporočam vsem!“

Kako pa ste igralsko napredovali?
„Precej. Ameriška študentska liga je idealna za prehod iz mlajših selekcij v člansko košarko. Pridobil sem na fizični moči in ostalih elementih košarke.“

Zakaj prav ZDA?
„Primarni cilj je bila pridobitev diplome. Amerika pa je znana po tem, da omogoča združitev igranja košarke in študija.“

Stroški pa niso majhni!
„Imel sem to srečo, ker sem imel polno štipendijo. Univerza mi je pokrila celoten strošek. Sicer pa leto študija stane okoli 20.000 evrov.“

Je bilo težko na uvodnih treningih?
„Seveda je bilo. Sprva sem bil edini tujec, na vsakem treningu se je bilo treba dokazovati znova. Kmalu so tudi trenerju opazili v meni nek potencial. V zadnjih dveh sezonah sem to izkoristil in postal glavni igralec.“

In dodaja:
„Harding ima dober program, ponosni pa so lahko tudi na dejstvo, da je bila dvorana celo sezono polna.“

Kaj sporoča vsem, ki razmišljajo, da bi šli po njegovi poti?
„Vsakomur, ki želi igrati košarko na visoki ravni in pridobiti ustrezno izobrazbo, priporočam ZDA.“

Po vaši poti je šel brat Matej.
„Študira v Seattlu. Ker sva imela oba precej naporen ritem, se nisva srečala. Ga pa bom v prihodnje obiskal.“

Dodajmo še to, da je Andraž po začetkih pri Slovanu nadaljeval pri Parkljih Ljubljana, pred odhodom v ZDA je igral pri Jančah. Pri košarkarskem razvoju so mu pomagali trenerji Nejc Višnikar, Sašo Kisela, Bojan BrodnikMatej Možina, Luka Gržina in njegovi zadnji trenerji na univerzi Harding Jeff MorganRay Woods in JR Duke.

Aljaževa kariera v Ligi NCAA: