ISKRENE ČESTITKE: Slovenija neporažena na Eurobasket 2017

Rubrika: Reprezentanca

Slovenska moška članska reprezentanca je z zmago nad Ukrajino (80:69) zaključila kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2017. Slovenci kvalifikacije zaključujejo na prvem mestu skupine E. Najboljši strelec na tekmi v Kijevu je bil Goran Dragić z 22 točkami.

1709 slovenija
Slovenija do šeste zmage (foto: Aljaž Močnik/Kzs.si)

Kvalifikacije za EuroBasket 2017, 6. krog, 17.9.
Ukrajina – SLOVENIJA 69:80 (17:15, 19:27, 19:11, 14:27)
Slovenija:
Rebec, G. Dragić 22 (5 podaj), Prepelič 15 (6 podaj), Murić 6 (8 skokov), Lapornik 11, Vidmar 2, Morina, Zagorac 3, Dimec, Omić 15 (9 skokov), Klobučar 6, Čančar.
Ukrajina:
Artamonov, Koniev 5, Mishula 12, Lukashov 14 (7 skokov), Fesenko 4 (7 skokov), Otverchenko 7, Lypovyy 3, Korniienko 9, Bobrov 7, Pustovyi, Kravtsov 3, Riabchuck 5.

V štirih državah

Izbranci slovenskega selektorja Igorja Kokoškova so v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2017, dobili vseh šest tekem v skupini E. Po dvakrat so premagali Bolgarijo, Kosovo in Ukrajino, tako da bodo konec avgusta in septembra prihodnje leto, trinajstič v nizu udeleženci EuroBasketa, ki bo v Izraelu, Romuniji, Turčiji ter na Finskem.

Slovenija, ki je morala zavoljo nizke uvrstitve na prejšnjem evropskem prvenstvu prvič v zadnjih dvanajstih letih skozi kvalifikacijsko sito, je tekmece premagovala s povprečno razliko v točkah + 16,6, in se tako uvrstila na evropsko prvenstvo kot ena od najbolj prepričljivih zasedb, skupaj 27, ki so se pomerile za zadnjih enajst prostih mest.

Začel Čančar

Slovenska reprezentanca je v Kijevu nastopila oslabljena, saj sta jo zaradi klubskih obveznosti zapustila kar dva igralca, najprej Zoran Dragić, in po zadnji tekmi proti Bolgariji še Jaka Blažič. Uvodna slovenska postava – Goran Dragić, Klemen Prepelič, Edo Murić, Vlatko Čančar in Gašper Vidmar – je slabše odprla tekmo, Ukrajinci pa so se razleteli na igrišču in si po dobrih dveh minutah priigrali vodstvo 7:0. A izbrancev slovenskega selektorja ni zajela panika, predvsem kapetana ekipe Dragića ne, in v četrti minuti je prispeval vseh šest uvodnih slovenskih točk, s skupnim izidom 12:0 pa so Slovenci na začetku sedme minute vodstvo povišali na 12:7.

+6

Veliko bolj zavzeta predstava slovenskih košarkarjev v vseh smereh igre je gostiteljem povzročila določene težave, v nadaljevanju pa so se – tudi zavoljo nekaterih menjav v slovenski ekipi – nanjo vendarle privadili, tako da je bila tekma veliko bolj enakovredna. Res pa je, da so oboji pokazali malo prave košarke, začetniških napak in zgrešenih metov je bilo na obeh straneh odločno preveč. V teh okoliščinah so se bolje znašli slovenski košarkarji in vseskozi vodili, največ v 18. minuti, ko je bilo 37:29, na velik odmor pa so odšli s prednostjo šestih točk (42:36).

Uvod v drugi polčas je bil preslikava prvega. Slovenija je prikazala nekoliko bledo predstavo, prve točke je prek Murića dosegla v izdihljajih pete minute, Kokoškov pa je bil prisiljen v hitro minuto odmora in “hokejsko” menjavo. Ukrajinci so jim v tretji četrtini vseskozi dihali za ovratnik, v 28. minuti pa jih tudi pahnili v zaostanek (48:49). Slovenci so v uvodnih osmih minutah dosegli zgolj sedem točk, po neprepričljivi predstavi pa zadnjo četrtino začeli s primanjkljajem dveh točk (53:55).

Tri trojke dovolj

Sloveniji v zadnji četrtini sprva ni dobro kazalo, v 34. minuti je zaostajala za tri točke (57:60), v prelomnih trenutkih dvoboja pa vendarle pokazala najbolj preudarno predstavo na celotni tekmi. Po treh zaporednih trojkah – eno je zadel Dragić, dve Prepelić – ter vseh štirih zadetih prostih metih Omića so si tri minute pred koncem priigrali pet točk naskoka (68:63). Z dobro obrambo so povsem zaustavili gostitelje, ko pa je minuto in pol pred koncem dvoboja Slovenija prek Dragića povišala na +12 (77:65), je bilo jasno, da bosta točki romali v Slovenijo.

Najboljši strelec pri Sloveniji je bil Dragić z 22, Prepelić in Omić sta dosegla po 15 točk.