ISKRENE ČESTITKE: SLOVENIJA JE V POLFINALU

Rubrika: Reprezentanca

Slovenska članska reprezentanca je v torek odigrala tekmo četrtfinala evropskega prvenstva proti Latviji. Po hudi borbi so se hrabri Slovenci veselili zmage s 103:97 in se zasluženo uvrstili v polfinale evropskega prvenstva! Polfinale bo na sporedu v četrtek.

Eurobasket, četrtfinale, 12.9.
SLOVENIJA – Latvija 103:97 (34:23, 17:32, 25:11, 27:31)
Slovenija: Dončić 27 (9 skokov), Dragić 26 (6 skokov in 8 podaj), Prepelič 17, Randolph 16 (9 skokov), Vidmar 9, Murić 4, Čančar 3, Blažič 1, Rebec, Nikolić, Zagorac, Dimec.

Košarkarji Slovenije so se uvrstili med štiri najboljše ekipe na 40. evropskem prvenstvu v Istanbulu. V četrtfinalu so premagali Latvijo s 103:97, v polfinalu v četrtek ob 20.30 pa jih čakajo evropski prvaki Španci.

Slovenija se je drugič v zgodovini uvrstila v polfinale EP, še vedno pa čaka na svojo prvo medaljo. Leta 2009 na Poljskem je tekmovanje zaključila z dvema poraza in osvojila četrto mesto. Tedaj je v četrtfinalu premagala Hrvaško, nato pa tesno izgubila s Srbijo in Grčijo.

Slovenija in Španija sta se na trinajstih evropskih prvenstvih srečali šestkrat. Dvakrat so zmagali Slovenci, štirikrat pa Španci. Zanimivo, da je Španija v zadnjih petih primerih, ko je premagala Slovenijo, nato osvojila medaljo.

V prvem četrtfinalu je Španija premagala Nemčijo s 84:72, v sredo pa sta na sporedu še dvoboja Grčija – Rusija in Italija – Srbija.

Prva četrtina je veliko obetala. Predvsem drugi del je Slovenija odigrala fantastično, dosegla je 34 točk in imela po delnem izidu 20:2 že petnajst točk naskoka (30:15). Kapetan Goran Dragić je bil tedaj pri 13 točkah, trojke so metali 5:7, iz igre 9:12.

A sledilo je precej slabših drugih deset minut. Pri Latviji se je razigral njen prvi zvezdnik, 221 centimetrov visoki Kristaps Porzingis, hkrati pa je steklo tudi njeno prvo orožje – met z razdalje. Latvija se je v 15. minuti vrnila v igro (40:36), polčas pa je dobila s 55:51 in to kljub temu, da je bil Porzingis s tremi osebnimi napakami na klopi, po tri prekrške pa sta imela tudi Dairis Bertans in Janis Timma. Slovenija je v drugi četrtini prejela 32 točk in osem trojk.

Pot do uspeha je bila jasna, omejiti učinek Latvije v napadu. In res, obramba je naredila svoje. Latvija je v nadaljevanju potrebovala tri minute in pol, da je dosegla prvi koš (67:57), skupno jih je v tretji četrtini zmogla zgolj enajst, zgrešila pa je vseh deset poskusov za tri točke.

Slovenija je v zadnjo četrtino krenila z desetimi točkami prednosti, zato trenerju Latvije Ainarsu Bagatskisu ni preostalo drugega, kot da na igrišče postavi tudi zvezdnika New York Knicks, ki je imel že štiri osebne napake. V igro Latvije je vnesel dodatno dimenzijo, ki ji je omogočila vrnitev po trojki Anthonyja Randolpha za 79:66. Le štiri minute kasneje je bilo 81:79.

Porzingis je bil s 34 točkami prvi strelec tekme, a junaki so bili slovenski košarkarji. Luka Dončić, Goran Dragić, Klemen Prepelič, Anthony Randolph in ostali slovenski igralci pa so pričarali še en nepozaben večer.

Do zmage so prišli tesno, predvsem pa z velikim pogumom. Dončić je v 36. minuti zadel trojko od table z desetih metrov za 86:79, nato je dodal še eno za 91:83, Prepeliču in Edu Muriću se na črti prostih metov ni zatresla roka, kapetan Dragić pa je 30 sekund pred koncem položil za 97:92 in veliko, rekordno zmago sredi Istanbula. Slovenija namreč še nikoli na velikih tekmovanjih – trinajstih evropskih in treh svetovnih prvenstvih – ni dosegla toliko točk.

Dončić je 27 točk zbral ob metu 7:14 iz igre (trojke 4:11, 9 skokov). Dragić je metal 9:15 (trojke 2:5) in dosegel 26 točk, 8 podaj in 6 skokov. Randolph je imel devet skokov in 16 točk (met 6:11), Klemen Prepelič 17 (prosti meti 12:12, trojke 1:2), Gašper Vidmar pa se je izkazal s štirimi blokadami, šestimi skoki in devetimi točkami.