Imamo novo strokovno delo, avtorji pa Erčulj, Bergant, Gašparin in Sila

Rubrika: Nižje slovenske lige

Zagotovo je lep in prijeten dan, ko luč sveta ugleda novo knjižno delo. Tokrat je veselje še večje, gre za strokovno košarkarsko literaturo z naslovom Košarka v obdobju osnovne šole. Knjiga je izšla v nakladi 700 izvodov, avtorji pa so Frane Erčulj, Blaž Bergant, Dejan Gašparin in Aleš Sila.


„Pri pisanju te knjige smo se združili avtorji z izkušnjami na različnih področjih dela z mladimi košarkarji in košarkaricami. Svoje znanje in izkušnje posredujemo košarkarski javnosti vsak na svojem področju in v tistih starostnih kategorijah, za katere se čutimo najbolj pristojni. Ne glede na to pa smo se posamezni (so)avtorji uskladili v vseh pomembnih vidikih poučevanja (vadbe in treniranja) košarke in v knjigi predstavljamo enotno doktrino in metodiko poučevanja košarke, ki po našem mnenju daje najboljše rezultate pri delu z mladimi košarkarji in njihovem košarkarskem razvoju,“ povedo avtorji uvodoma, potem pa nadaljujejo:

„Starostno obdobje, ki ga obravnavamo v tej knjigi (od košarkarskih začetkov do starostne kategorije U15), predstavlja obdobje najbolj intenzivnega razvoja mladih košarkarjev in košarkaric. Rečemo lahko tudi, da je to obdobje, ko je možnost vpliva na košarkarski in osebnostni razvoj otrok največja. Uspešno delo z mladimi razvijajočimi osebnostmi v tem starostnem obdobju, in njihov košarkarski razvoj, temelji na t. i. pedagoškem trikotniku otrok – starši – trener. Ker omenjeno obdobje v veliki meri sovpada z obdobjem osnovnega šolanja, v omenjeni odnos močno posega še četrti deležnik (partner) – šola. Večji del knjige je namenjen poučevanju (treniranju) košarkarskih znanj v košarkarskih klubih in njihovih košarkarskih šolah. V delu knjige, ki se nanaša na poučevanje (vadbo) košarka v okviru šolskega sistema, so vsebine in način dela prilagojeni splošni populaciji otrok (redni pouk ŠV) ter neselekcionirani populaciji, ki kaže povečan interes za košarko (košarka kot interesna dejavnost).“