Hopsi ogrožali zmago Petrol Olimpije, Rogaška ugnala Sixt

Na derbiju drugega kola Lige Nova KBM je Rogaška pred domačimi navijači ugnala Sixt Primorsko, Šentjur je bil po podaljšku boljši od Zlatoroga. Krka je že v četrtek premagala Helios Suns. Šenčur je do prve zmage v sezoni prišel na gostovanju v Tivoliju. Olimpija je bila boljša od Hopsov.

Liga Nova KBM, 2. kolo, 21.10.
Ilirija – Šenčur GGD 62:81 (14:18, 10:26, 9:21, 29:16)
(Heath 16 + 8 skokov, Stopar 13 +8 skokov, Ružič 11 + 7 skokov + 5 podaj; Pavić in Popadić po 13, Morina 12)

Začetek sezone je za obe ekipi pomenil poraz, danes pa so slabše nadaljevali domačini. Hitro je bilo jasno, da bodo zmago odnesli tekmeci iz Šenčurja, ki so si že zgodaj priborili prednost in jo brez težav zadržali do konca. S tem so nadaljevali niz uspehov iz prejšnje sezone, ko so dobili vse medsebojne tekme.

Prva četrtina je bila še dokaj izenačena, potem pa so gostje stopili na plin. V drugem delu so nenehno višali prednost, ki je do polčasa narasla že na 20 točk in si tako zagotovili mirno nadaljevanje.

Tudi drugi polčas je bil podoben; razlika se je sprva samo še povečevala, bilo je tudi že več kot + 30 (35:67), potem pa so gostje tudi nekoliko popustili in dovolili Iliriji, da je poraz nekoliko ublažila, še vedno pa je bilo na koncu visokih + 19 za goste.

Joshua Heath je bil s 16 točkami najboljši strelec pri domačih, gostje pa so imeli pet igralcev z dvoštevilčnim dosežkom, najboljša sta bila s po 13 točkami Smiljan Pavić in Marko Popadić.

V 3. krogu bo Ilirija 23. oktobra gostovala pri Krki, Šenčur GGD pa bo 27. oktobra gostil Rogaško.

Izjavi trenerjev po tekmi:
Saša Dončić, trener Ilirije: Današnja tekma je bila najslabša Ilirije od leta 2015. Edini krivec za to pa sem jaz. Čestitam Šenčurju za zmago.

Rade Mijanović, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe: Rad bi čestital svojim igralcem za profesionalni pristop in za pomembni dve točki. Ob enem pa bi se zahvalil Edu Muriću, ki je s svojo prisotnostjo dvignil raven naših treningov, saj smo imeli zaradi poškodb kar nekaj težav.

Petrol Olimpija – Hopsi Polzela 98:95 (18:21, 30:22, 26:25, 24:27)
(Špan 20 + 6 podaj +  7 prid. žog, Lazić 19 + 8 skokov + 6 podaj, Reynolds 16 + 9 podaj; Burgett 22, Benson (5 podaj) in Rotar (5 podaj) po 17)

Ekipi sta v drugem kolu iskali izboljšanje izidov iz prvega, saj sta sezono začeli s porazoma, Ljubljančani so bili nemočni na gostovanju v Novem mestu, Polzeljani pa so na domačih tleh podaljšku izgubili proti Zlatorogu. Petrol Olimpija je v pretekli sezoni dobila oba medsebojna obračuna v državnem prvenstvu, letošnji prvi pa je bil razburljiv do konca in odločen šele v zadnjih sekundah.

V napornem ritmu tekmovanj (nastopajo še v regionalni ligi in evropskem pokalu) so Ljubljančani po dveh porazih v Ligi prvakov proti Promitheasu in regionalni ligi tako na domačem terenu dosegli zmago, kar bo zanje tudi dobra popotnica za sredin evropski obračun z Virtusom iz Bologne.

Hopsi so sicer bolje začeli in dobili prvo četrtino, v drugi pa so domači lovili in ujeli tekmece ter si nato zagotovili majhno prednost. To so nato imeli tudi na koncu, a je bilo vmes še napeto, saj razlika ni bila tako velika, da je Hopsi ne bi mogli izničiti.

Jan Špan je v tretji četrtini s trojko že povišal na + 10 (62:52), a Polzeljani se niso predali. Še šest minut pred koncem je bilo tako izenačeno 76:76, nekaj trenutkov kasneje pa so gostje po dolgem času spet povedli (79:78) po košu Caseyja Benspona. A delni izid 8:1 s koši Scottieja Reynoldsa in Bojana Radulovića je nato vendarle prinesel miren finiš Olimpiji, gostje pa so se le na tri točke zaostanka približali nekaj sekund pred iztekom časa, ko je bilo prepozno za preobrat.

Pri domačih je bil najbolj razpoložen Jan Špan z 20 točkami, Aleksandar Lazić jih je dodal 19, za poražene Hopse pa jih je Austin Burgett dosegel 22.

V naslednjem kolu bo Petrol Olimpija 28. oktobra igrala v gosteh pri Šentjurju, Hopsi Polzela pa bodo dan prej gostili Helios Suns.

Zoran Martić, trener Petrola Olimpije: Zabeležili smo zmago, vse ostalo pa je za v pozabo.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov Polzele: V napadu smo odigrali bolje kot na zadnji tekmi, žal pa smo v obdobju ko se je tekma odločala dobili nekaj trojk čez roke. Fantom nimam kaj očitati, borili so se, bili so blizu presenečenja. Upam, da bomo do naslednje tekme izpopolnili še nekaj detajlov in zaigrali še boljše.

20.10.
Rogaška – Sixt Primorska 70:64 (13:18, 11:16, 25:12, 21:18)
(Mijović 14 + 5 skokov, Vašl 13 + 5 skokov, Šantelj in Bilić (5 skokov) po 10; Čakarun 14 + 12 skokov, Šiško 10 + 8 podaj, Jagodić Kuridža 9 + 6 skokov.

Rogaška in Sixt Primorska sta sezono domačega tekmovanja začeli z zmagama, Slatničani so zmagali na vročem gostovanju pri Šentjurju, Primorci pa so pred domačimi gledalci ugnali Šenčur. V prejšnji sezoni pa je Sixt Primorska dobila tri od štirih medsebojnih obračunov.

Primorci so bili v prednosti v prvi polovici tekme, a ta ni bila tako velika, da bi lahko bili mirni, domači pa so potem poskrbeli za preobrat.

Začetek je sicer pripadel gostom, ki so za pet točk dobili prvo četrtino in prednost do polčasa povišali na deset (34:24). A v tretjem delu so domači poskrbeli za preobrat. Potem ko so zaostajali že za 14 točk, so se povsem približali in v 30. minuti prišli do izenačenja, s trojko Stefana Mijovića pa tudi do vodstva z 49:46.

To je nakazalo razplet v zadnji četrtini. Rogaška je vodstvo obdržala, ga vmes povišala, a Koprčani so še prišli na 62:65 minuto in pol pred koncem. A trojka Mihe Vašla in koš Rashuna Davisa sta bila nato dovolj, da je Rogaška prišla do končne zmage.

Pri domačih sta bila najboljša Mijović s 14 in Vašl s 13 točkami, pri gostih pa je Marjan Čakarun dosegel dvojček s 14 točkami in 12 skoki.

V naslednjem kolu bo Sixt Primorska 27. oktobra gostila Zlatorog Laško, Rogaška bo isti dan gostovala pri Šenčurju.

Damjan Novaković, trener Rogaške: Odigrali smo naravnost fantastičnih prvih pet minut in povedli z 9:2. Nato smo enostavno nehali igrat, kar je Primorska z lahkoto kaznovala. Še slabše je bilo v nadaljevanju, tako smo se do polčasa znašli v zaostanku 10 točk. V tretji četrtini smo dolgo poizkušali ujeti priključek, kar nam je uspelo v drugem delu te četrtine, ko smo dohiteli in tudi prehiteli nasprotnika. Do konca tekme smo zadržali to vodstvo in po veliki borbenosti zasluženo prišli do zelo pomembne zmage. Čestitam vsem igralcem in hvala zvesti publiki, ki nas je nosila do zmage.

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske: Čestitke ekipi Rogaške za zmago. Mi smo po vodstvu s 14 točkami preprosto nehali igrati, zlasti v obrambi. Na drugi strani so tekmeci igrali agresivno, na kar nismo imeli odgovora, in zasluženo slavili uspeh.

Šentjur – Zlatorog Laško 77:71 (19:19, 17:8, 14:15, 13:21, 14:8)*po podaljšku
(Pešić 23 + 7 podaj, Konjević 14 + 6 skokov, Jereb 12 + 5 skokov + 6 podaj; Barič 28 + 5 podaj, Thomas 19 + 6 skokov, 6 podaj, Lindsey 12)

Zlatorog je v prvem kolu po podaljšku strl odpor Hopsov, tokrat pa so Laščani spet igrali podaljšek, a izgubili. Šentjur je v uvodu tesno izgubil na lokalnem derbiju proti Rogaški, danes pa so po dodatnem delu igre domači košarkarji prišli do prve zmage. V prejšnji sezoni sta obe medsebojni tekmi sicer pripadli Laščanom.

Šentjur je v drugi četrtini prišel do lepe prednosti in jo obdržal še do konca tretje četrtine (50:42), ni pa je znal zadržati do konca rednega dela tekme. Laščani so zaostanek osmih točk stopili, v glavni vlogi pa je bil njihov najbolj razpoloženi igralec večera Nejc Barič (28 točk, tri trojke, prosti meti 8:8). Poskrbel je za izenačenje na 61:61 in potem še na zadnje v rednem delu na 63:63.

A Barič sam ni zmogel vsega. V podaljšku je bil sicer spet blizu, ko je svojo ekipo pol minute pred koncem pripeljal le na 71:73. Na drugi strani je imel pri prostih metih mirno roko Davor Konjević, zadnji koš pa je dosegel Miloš Pešić in tako poskrbel za zmago domačih.

Prav Konjević s 14 in Pešić s 23 točkami sta bila najboljša strelca Šentjurja, izkazal se je tudi Emir Ahmedovič z dvojnim dvojčkom (10 točk, 14 skokov); poleg Bariča pa je bil pri gostih učinkovit še Cleveland Thomas z 19 točkami.

V naslednjem kolu bo Šentjur 28. oktobra gostil Petrol Olimpijo, Zlatorog bo dan prej gostoval pri Sixt Primorski.

Jakša Vulić, trener Šentjurja: To tekmo smo morali zmagati dvakrat, saj smo si v tretji četrtini priigrali lepo prednost. Mogoče je bil kriv nekakšen krč, ali celo nekakovost. Laščanom smo dopustili, da se vrnejo in tako je odločal podaljšek. V dodatnih petih minutah je bil Zlatorog v boljšem psihološkem položaju, ker so nas ujeli. Kljub temu smo se zmogli zbrati, najti nekatere rešitve in na koncu zasluženo zmagali. Obema ekipama čestitam za borbenost, čeprav samo srečanje ni bilo na visoki ravni, a je bilo toliko bolj razburljivo. Svoj delež k vzdušju so dodali tudi gledalci.

Chris Thomas, trener Zlatoroga: Smo mlada ekipa, ki še potrebuje konstantnost. Vse to je del procesa v katerega vlagamo ves trud. Smo zelo dobra ekipa, ki bo konkurenčna vsako tekmo in katero vodi najboljši organizator igre v ligi.

18.10.
Helios Suns – Krka 65:77 (11:26, 22:15, 15:18, 17:18)
(Gajić 16, Besedić 14 + 8 skokov, Durnik 10; Marinelli (8 podaj) in Cinac (6 skokov) po 16, Lalić 12 + 6 skokov)

V Domžalah sta se pomerili ekipi, ki sta bili po prvem kolu skupaj na vrhu lestvice, toda Krka je hitro pokazala, da namerava status favorita v tej tekmi tudi uresničiti. Visoka prednost iz prve četrtine je bila dovolj, da je Helios Suns kljub boljšemu nadaljevanju niso mogli več ujeti.

Krka je prvič igrala s svojo zadnjo okrepitvijo, Blažem Mahkovicem, ki je bil v prejšnji sezoni eden nosilcev igre prav pri današnjem tekmecu Novomeščanov. V zadnji sezoni sta imeli ekipi polovično uspešnost, vsaka je dobila po dva medsebojna obračuna.

Novomeščani so brez večjih težav v prvi četrtini prišli do velike prednosti in pri izidu 26:11 se je zdelo, da ne bodo imeli težjega dela. A so se Domžalčani nato pobrali, v drugi četrtini tudi sami imeli nekaj dobrih minut, z delnim izidom 8:0 pa zaostanek spravili na znosnih 33:41 ob polčasu.

V tretji četrtini so prišli še bližje, na le -5 (37:42), a so nato tudi gostje stopili na plin in si spet priigrali razliko, podobno tisti z začetka tekme. Do konca pa nato ni bilo več domačih presenečenj, Domžalčani so ostali približno pri enakem zaostanku in na koncu izgubili za 12 točk.

Pri domačih se je s 16 točkami izkazal Nikola Gajić, 14 pa jih je dodal Jure Besedić. Pri Krki pa sta bila najbolj učinkovita Paolo Marinelli in Dino Cinac s po 16 točkami.

V 3. kolu bo Krka 23. oktobra gostila Ilirijo, Domžalčani pa bodo 27. oktobra gostovali pri Hopsih Polzeli.

Jovan Beader, trener Helios Suns: Čestitke Krki za zmago, mi imamo trenutno preveč težav znotraj ekipe, da bi se taki ekipi lahko bolje zoperstavili. Z zmanjšano rotacijo igralcev, predvsem pa brez pravega igralca na položaju štirice, je težko igrati. Po naporni tekmi pred dvema dnevoma fantom nimam kaj zamerit, upam samo, da se bomo čim prej sestavili, začeli normalno trenirat in kmalu prišli tudi do kakšne zmage.

Simon Petrov, trener Krke: Veseli me, da smo uspeli na vedno vročem gostovanju v Domžalah odigrati solidno tekmo in osvojiti novi dve točki, kar je super popotnica za prihajajoče tekme. Upam, da bomo naslednjič pokazali le malce več zbranosti.