Helios sredi Ljubljane šokiral Olimpijo!

Košarkarji Lige Telemach so opravili s prvimi tekmami četrtfinala. Za presenečenje je poskrbelo moštvo Heliosa Suns, ki je v Stožicah Union Olimpijo ugnalo z 69:67. Odločil je Jan Močnik 4 sekunde pred koncem s polaganjem. Po prvih obračunih v prednosti še Krka in Rogaška.

Zmaga Domžalčanov je povsem zaslužena. Helios Suns je namreč vodil večji del tekme, Ljubljančani pod vodstvom Memija Bečirovića pa so se zanašali na sposobnosti posameznikov, ki pa tokrat niso bili posebej razpoloženi. Ti so sicer izničili najvišjo prednost gostov 27:40, se na začetku zadnje četrtine prebili v vodstvo s 60:57, v zadnjih minutah pa so Domžalčani ohranili mirno kri in kljub izenačenju Klemna Prepeliča 15 sekund pred koncem prišli do zmage. Jan Močnik (8 točk, 7 podaj) je hrabro prodrl pod koš in s polaganjem odločil zmagovalca.

“Vsaka evforija bi bila smešna. Potrebno sta dve zmagi, zgolj ena pa ti lahko služi le za lep spomin. Moramo se spočiti, pripraviti na nov obračun ter v lastni dvorani položiti karte na mizo. Sedaj so sanje dovoljene tudi nam. Naredili bomo vse, da iz četrtfinalnega niza odidemo kot zmagovalci. Še vedno pa je kristalno jasno – Union Olimpija je Union Olimpija in je še vedno favoritinja tega niza, je po tekmi dejal trener Domžalčanov Gašper Okorn, ki je nekdaj vodil tudi ljubljansko zasedbo.

Precej dela je proti ekipi, ki so je mesto v končnici priigrala preko lige za obstanek, imela tudi Krka. Ta je, podobno kot na mnogih tekmah v tej sezoni, do zmage prišla, zahvaljujoč izkušnjam in kakovostnejšemu igralskemu kadru. V prvi vrsti gre to za Mirka Mulalića (16 točk, 4 trojke), Nebojšo Joksimovića (15 točk, 11 skokov), Aleksisa Wangmeneja (12) in Miralema Halilovića (11), ki so uspešno nadomestili odsotnost Jasmina Hukića ter slabo predstavo Malcolma Armsteada (15 minut, met 0:4). Z njimi je Krka izničila devet trojk Portoroža ter dobro igro Dejana Čigoje (15 točk) in Vjekoslava Petrovića (13), ki so Krko nazadnje ogrozili dobro minuto pred koncem, ko je bilo 72:67.

Še najlažje delo na prvih četrtfinalnih obračunih je imela Rogaška, ki je z izvrstno obrambo povsem razorožila zdesetkano vrsto Grosbasketa, na drugi strani pa ga uspešno napadala preko njegovih najšibkejših točk. Ta je bila tokrat pod obročem, saj trener Teo Hojč ni mogel računati na poškodovanega Ivana Papca, že dalj časa pa je poškodovan tudi Željko Zagorac. Slatinčani so na koncu slavili zmago s 76:52.

LIGA TELEMACH, ČETRTFINALE, 1. TEKME:

Torek, 5. maja:

ROGAŠKA – Grosbasket 76 : 52 (15:11, 17:10, 24:15, 20:16) /1:0/
(Bubnić 16, Dimec 15; Tomić 19, Julević in Antonijević po 8)

Košarkarji Rogaške so v četrtfinalu Lige Telemach povedli z 1:0. Pred svojimi gledalci so prepričljivo premagali zasedbo Grosbasketa s 24 točkami razlike. Slatinčani si lahko prvič v zgodovini pot v polfinale zagotovijo že v četrtek, ko bodo gostovali v Grosupljem.

Oslabljeni varovanci Tea Hojča so bili lahek zalogaj za zasedbo Damjana Novakovića, ki je vodila praktično vseh štirideset minut in suvereno dobila vse štiri četrtine. Prvo s 15:11, nato 17:10, tretjo s 24:15, zadnjo pa 20:16.

Pri Rogaški si je vseh dvanajst igralcev, ki so vstopili v igro, dokaj enakomerno polnilo koš tekmeca. Največ točk sta dosegla Dražen Bubnić (16 točk, 7:10 za dve točki) in Žige Dimec (15), pri Grosbasketu, ki je nastopil z devetimi košarkarji, pa je dvomestno število točk dosegel le Boban Tomić (19).

Četrtfinale Lige Telemach se igra na dve zmagi. Če odločitev ne bo padla v četrtek, je termin tretje tekme sobota, 9. maj.

KRKA – Portorož 76 : 86 (14:15, 28:17, 16:19, 18:17) /1:0/
(Mulalić 16, Joksimović 15 in 11 skokov; Čigoja 15, Petrović 13 in 9 skokov)

Državni prvaki zadnjih petih sezon so pred svojimi gledalci upravičili vlogo favorita in proti osmo uvrščeni ekipi po rednem delu zabeležili prvo točko v seriji na dve zmagi. Novomeščani si bodo lahko peto zaporedno uvrstitev v polfinale Lige Telemach priigrali že čez manj kot 48 ur v dvorani Portoroža v Luciji.

Podobno kot na mnogih tekmah v tej sezoni je Krka do zmage prišla, zahvaljujoč izkušnjam in kakovostnejšemu igralskemu kadru. V prvi vrsti gre to za Mirka Mulalića (16 točk, 4 trojke), Nebojšo Joksimovića (15 točk, 11 skokov), Aleksisa Wangmeneja (12) in Miralema Halilovića (11), ki so uspešno nadomestili odsotnost Jasmina Hukića ter slabo predstavo Malcolma Armsteada (15 minut, met 0:4). Z njimi je Krka izničila devet trojk Portoroža ter dobro igro Dejana Čigoje (15 točk) in Vjekoslava Petrovića (13), ki so Krko nazadnje ogrozili dobro minuto pred koncem, ko je bilo 72:67.

Druga tekma med Portorožem in Krko bo na sporedu v četrtek ob 20. uri, morebitna tretja pa v soboto. Polfinalni niz, ki bo prav tako potekal na dve zmagi, se bo začel 13. maja.

Union Olimpija – HELIOS SUNS 67 : 69 (16:17, 11:21, 25:16, 15:15) /0:1/
(Marinović 16, Omić 12 in 9 skokov; Ščekić 16 in 9 skokov, Casey 12 in 9 skokov)

Košarkarji Helios Suns nadaljujejo z odličnimi igrami po prihodu trenerja Gašperja Okorna. Na prvi tekmi četrtfinala Lige Telemach so sredi Stožic premagali Union Olimpijo in povedli z 1:0 v zmagah. Odločilni koš je pet sekund pred koncem tekme dosegel najnižji košarkar na parketu, 178 centimetrov visoki Jan Močnik.

Zmaga Domžalčanov je povsem zaslužena. Helios Suns je namreč vodil večji del tekme, Ljubljančani pod vodstvom Memija Bečirovića pa so se zanašali na sposobnosti posameznikov, ki pa tokrat niso bili posebej razpoloženi. So sicer izničili najvišjo prednost gostov 27:40, se na začetku zadnje četrtine prebili v vodstvo s 60:57, v zadnjih minutah pa so Domžalčani ohranili mirno kri in kljub izenačenju Klemna Prepeliča 15 sekund pred koncem prišli do zmage. Jan Močnik (8 točk, 7 podaj) je hrabro prodrl pod koš in s polaganjem odločil zmagovalca.

Pri zmagovalcih so imeli štirje igralci dvomestno število točk – Marko Ščekić (16 točk, 9 skokov, indeks 24), David Casey (12), Jure Pelko (11) in Gezim Morina (10) -, pri domačinih pa je največ točk dosegel Marko Marinović (16).

Helios se lahko prvič po šestih letih prebije v polfinale Lige Telemach že v četrtek, ko bo v dvorani Komunalnega centra v Domžalah ob 20. uri druga tekma. V primeru izenačenja na 1:1 je tretja tekma na sporedu v soboto, 9. maja.