Helios silovito, Hopsi boljši od Šenčurja, Primorci rešeni, Krka ugnala Rogaško

V soboto, 8. decembra, so bile istočasno na sporedu vse preostale tekme 8. kola Lige Nova KBM. Laščani se iz Domžal vračajo domov praznih rok, Krka je bila prepričljivo boljša od Rogaške, Hopsi so suvereno premagali Šenčur, Šentjur pa je namučil Sixt Primorsko, ki pa se vseeno na obalo vrača z zmago. Že v torek pa je, s prenosom na Šport TV, v mestnem dvoboju Petrol Olimpija prepričljivo ugnala Ilirijo.

Liga Nova KBM, 8. krog, 8.12.
HELIOS SUNS – Zlatorog 87:65 (26:15, 21:14, 23:20, 17:16)
Pašajlić 21, Šalić 14, Mahkovic 12; Barič in Grdadolnik 14, Linsdey 13

Potem ko so košarkarji Helios Suns pred reprezentančnim odmorom prekinili niz petih porazov, so v 8. kolu Lige Nova KBM zabeležili drugi zaporedni par točk, ki jim omogoča razmišljanje o višjih ciljih v nadaljevanju sezone. Pred svojimi gledalci so premagali Zlatorog, ki je po treh zaporednih zmagah vknjižil drugo ničlo v nizu.

Domžalčani so vse dvome o zmagovalcu rešili v uvodnih dvajsetih minutah. Premoč pod obročema (skok 35:22) so v napadu kronali s kombinatorno igro (podaje 26:11), hkrati pa v obrambi natančno izpolnjevali naloge in zaustavljali poskuse Zlatoroga. Tako so imeli že po desetih minutah dvomestno prednost, pred odmorom je ta narasla na + 20, tudi v nadaljevanju pa je bil Helios Suns tisti, ki je narekoval ritem in vodil igro.

Prvi strelec Helios Suns v dosedanjem delu sezone Đoko Šalić je vseh svojih 14 točk dosegel v prvem polčasu, v nadaljevanju pa je strelsko žezlo prevzel Miroslav Pašajlić, ki je zadel pet trojk iz sedmih poskusov in tekmo končal z 21 točkami. Na drugi strani sta po 14 točk dosegla Nejc Barič (5 podaj) in Rene Grdadolnik (5 skokov).

Zlatorog bo 12. decembra gostil Krko, Helios Suns pa bo dva dni kasneje gostoval pri Petrol Olimpiji.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Dejan Jakara, trener Helios Sunsov:
“Čestitke fantom za odlično predstavo! Tokrat smo se držali vseh dogovorov, ki smo jih sklenili pred tekmo. Jasno je, da težko na tak način igraš vso tekmo, da pridejo vmes tudi napake. Ampak fantje so tokrat pokazali pravi karakter, saj je Zlatorog letos že nekajkrat dokazal, da se znajo vrniti iz visokega zaostanka. Mi nadaljujemo z visokim ritmom tekem, naslednji teden nas spet čakajo tri nove v samo petih dneh.”

Chris Thomas, trener Zlatoroga:
“Helios je danes igral najboljšo tekmo v sezoni. Popolnoma nas je uničil.”

KRKA – Rogaška 81:60 (12:20, 27:14, 23:12, 19:14)
Marinelli 25, Lalić 15; Vašl 15, Davis 12

Dvoboj “ranjenih levov” v 8. kolu Lige Nova KBM je pripadel Krki, ki je pred svojimi gledalci premagala Rogaško z 81:60. Novomeščani so tako po dveh porazih zabeležili peto zmago, Slatinčani pa so doživeli četrti zaporedni poraz in padli na petdesetodstotni izkupiček.

Gostom je pripadel uvod, nadaljevanje pa je bilo v znamenju Krke. Prednost Rogaške 22:12 sta praktično sama izničila Paolo Marinelli (16 točk v prvem polčasu) in Jure Lalić, tako da je imela Krka po dvajsetih minutah že pet točk naskoka.

Tu se ni ustavila, temveč je v tretji četrtini še dodatno pospešila. Krka je v drugi in tretji četrtini Rogaško nadigrala s 50:26, v zadnjih desetih minutah pa je bila boljša z 19:14.

Marinelli se je ustavil pri 25 točkah (trojke 6:9, 5 podaj, 4 skoke) in statističnem indeksu 26, Jure Lalić je zbral 15 točk, Dino Cinac (9 skokov), Žiga Fifolt (8 točk, 8 skokov) in Miha Škedelj (7 skokov) pa so bili najzaslužnejši, da je Krka skok dobila z 48:28. V vrstah Rogaške je največ točk dosegel Miha Vašl (16).

V devetem kolu bo Krka gostovala v Laškem (12. decembra), Rogaška pa se bo skušala vrniti v zmagovalne tirnice doma proti Hopsom.

Simon Petrov, trener Krke:
“Premehko smo odprli tekmo. Mogoče je na to vplivalo dejstvo, da imamo že čez dva dni tekmo regionalne lige, ampak to ne bi smel biti razlog. Košarko je vedno treba igrati 100-odsotno in tega se moramo vedno zavedati. Ko smo ujeli ritem, smo tekmo mirno pripeljali do zmage, a dalo bi se odigrati veliko bolje.”

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Odigrali smo odlično prvo četrtino, nato pa se praktično potopili in do konca tekme nismo prikazali ničesar več. Zato imamo številne razloge, a smo vseeno razočarani. Statistično gledano je bil največji problem skok, ki smo ga izgubili za 20. Pozitivno je, da smo se že skoraj kompletirali, manjkal je le še Marko Pajić.”

HOPSI POLZELA – Šenčur GGD 99:76 (28:16, 28:25, 18:21, 25:14)
Atanacković (7 skokov) 24, Jack 22, Burgett (9 skokov) 16, Benson (15 asistenc) 13; Pavić 17, Popadić 12, Sejfić 11

Polzelani so dobremu domačemu izkupičku, pred tem so imeli v domači dvorani tri zmage in poraz, dodali novo zmago. Tokrat so bili večino tekme precej boljši tekmec od Šenčurja, ki je na petem gostovanju v sedmih krogih po dveh zaporednih zmagah doživel četrti poraz v sezoni.

Hopsi so namero po zmagi pokazali že v prvi četrtini, ko so si priigrali tudi 16 točk prednosti (27:11). Tudi v drugi četrtini so prednjačili Polzelani, Šenčur je sicer nekajkrat prišel pod deset točk zaostanka, a je končnica znova pripadla gostiteljem, ki so si tako pred polčasom priigrali 15 točk naskoka.

V tretji četrtini se je prepad med ekipama le še povečal, ko je Simo Atanacković v 26. minuti zadel svojo 19. in 20. točko, je bila tudi razlika med moštvoma 20 točk (68:48). V 27. minuti je prednost znašala že 21 točk.

Toda v zadnji četrtini so košarkarji iz Šenčurja uprizorili še en “protinapad” in razliko zmanjšali na “zgolj” devet točk (74:65 v 31. minuti). Hopsi pa so se kmalu zbrali in nato tekmo zanesljivo pripeljali do zanje srečnega konca. Razlika je znašala tudi 27 točk.

Pri domačih so bili posebej razpoloženi Atanacković s 24 točkami in sedmimi skoki (indeks 30), Donovon Matthew Jack z 22 točkami, Austin James Burgett s 16 točkami in devetimi skoki ter Casey Bryan Benson s 13 točkami in kar 15 podajami. Pri gostih se je s 17 točkami najbolj izkazal Smiljan Pavić.

Hopse v naslednjih štirih kolih čakajo tri gostovanja (Rogaška, Zlatorog, Helios Suns), vmes domača preizkušnja s Petrol Olimpijo, Šenčur Ggd pa bo naslednje štiri tekme igral doma, in sicer proti Šentjurju, Sixt Primorski, Iliriji in Krki.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov:
“Ključ današnje zelo pomembne zmage je bila agresivna obrambo po celem igrišču, odličen met za tri točke, borbenost in dober skok. Seveda ne morem mimo naših zvestih navijačev, ki so nam dali dodatno energijo. Verjamem da so bili gledalci zadovoljni s prikazano igro in upam da bo tako tudi v nadaljevanju sezone.”

Rade Mijanović, trener Šenčurja:
“Zaslužena zmaga Hopsov. Mi smo želeli tekmo dobiti z napadom in tako na gostovanjih ne gre. Morali bi igrati veliko bolj čvrsto v obrambi in v skoku.”

Šentjur – SIXT PRIMORSKA 88:94 (16:18, 34:19, 20:33, 18:24)
Konjević (9 skokov, 6 asistenc) 25, Strmčnik (6 asistenc) 19, Pešić 15; Čakarun (9 skokov) 27, Hodžić 15, Jagodić Kuridža 13

Košarkarji Sixt Primorske so po hudem naporu vpisali šesto zmago, tako da ob Petrolu Olimpiji ostajajo vodilna ekipa Lige Nova KBM. V Šentjurju so po zaostanku 16 točk v tretji četrtini zmagali s 94:88.

Za Koprčane je bila to devetnajsta tekma v sezoni v treh različnih tekmovanjih. Izgubili so le dve, obe v DP, medtem ko imajo v regionalni ligi izkupiček 10-0, na začetku sezone pa so osvojili še slovenski superpokal. Šentjur na drugi strani je dobil obe tekmi v pokalu Spar proti Celju, v Ligi Nova KBM pa ima pred nizom štirih gostovanj 50-odstotni izkupiček.

Šentjur je odigral vrhunske tri četrtine, predvsem drugi del druge četrtine je bil prava poezija za domače navijače. Pri rezultatu 29:27 je stvari v svoje roke vzel prvi strelec Lige Nova KBM Davor Konjević. V dobrih štirih minutah je dosegel 14 točk in ob pomoči Miloša Pešića Šentjur popeljal do vodstva 50:37.

27-letnega hrvaškega ostrostrelca je obramba Sixt Primorske v drugem polčasu nekoliko omejila, še vedno pa je Šentjur v 26. minuti vodil s 67:51. Do konca tretjega četrtine se je razlika stopila, v zadnji četrtini pa so gostje vendarle uveljavili kakovost in širši nabor igralcev ter po izenačenju na 73 vodstva niso več izpustili iz rok.

Naziv MVP kroga pripada hrvaškemu reprezentantu Marjanu Čakarunu, ki je dosegel 27 točk (met 10:13, 9 skokov, indeks 32), najvišji statistični indeks kroga – 34 – pa je dosegel član poražene ekipe Davor Konjević (25 točk, 9 skokov, 6 podaj).

V naslednjem kolu 15. decembra bo Šentjur gostoval v Šenčurju, Sixt Primorska pa bo gostila zadnjeuvrščeno Ilirijo.

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
“25 minut smo odigrali na vrhunski ravni, a za zmago nad takšnimi nasprotniki to seveda ni dovolj. Ko so gostje zaigrali s štirimi nižjimi igralci, so nam povzročili velike težave, saj smo izgubili ogromno žog, oni pa so nas ujeli. Na koncu so prevladale njihove izkušnje. Sixt Primorski čestitam za zmago, na drugi strani pa žal naš velik trud ni bil poplačan.”

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
“Čestitke fantom za zmago. Za nami je pričakovano težka tekma, saj je v Hruševcu vedno težko igrati. Tekmo smo začeli brez energije in prave obrambe. V drugem polčasu smo dvignili raven naše igre, v obrambi začeli igrati agresivno in se prebili do zaslužene zmage.”