Helios se je rešil, derbi Zlatorogu, Krka suverena

V torek se je začelo zadnje, 22. kolo rednega dela Lige Nova KBM. Tajfun je ugnal LTH Castings, Zlatorog je na derbiju premagal Hopse, ekipa Helios Suns pa si je z zmago zagotovila mesto v Ligi za prvaka. Krka je z zmago potrdila prvo mesto po rednem delu. V sredo sta na sporedu še dve srečanji.

Liga Nova KBM, 22. krog, 14.3.
TAJFUN – LTH Castings 74:61 (7:12, 30:9, 16:24, 21:16)
Grant 22 (5 podaj), Jereb 16 (5 skokov), Spicer 12 (9 skokov); Grum 16, Rebec in Stopar po 12.

Tajfun je redni del Lige Nova KBM končal z dvema pomembnima zaporednima zmagama in skupnim izkupičkom 10-12. V nadaljevanje tekmovanja oziroma v skupino za obstanek bo tako prenesel šest zmag in ga začel z drugega mesta.

Precej manj možnosti za obstanek bodo imeli na začetku košarkarji LTH Castings, ki so redni del končali z izkupičkom 3-19, tako da bodo v nadaljevanje prenesli tri zmage in sedem porazov. Njihov prvi tekmec v skupini za obstanek bo Sixt Primorska v Škofji Loki.

Šesto zmago med ekipami iz spodnjega dela razpredelnice je Tajfun dosegel pričakovano in prepričljivo. Večji del naloge je opravil v drugi četrtini, ki jo je dobil s 30:9.

Za domače sta več kot polovico vseh točk dosegla Malcolm Grant (22 točk, trojke 3:5) in Tomaž Jereb (16, trojke 3:5), za goste pa je največ točk prispeval Luka Grum (16).

Izjavi trenerjev po tekmi:

Jurica Golemac, trener Tajfuna:
“Čestitke fantom za igro na tej tekmi. Škofjeločani so pokazali, da so mlada, a resna ekipa. Za to zmago smo se morali nagarati. Sedaj imamo dovolj časa, da se pripravimo na nadaljevanje sezone. Znova bi se rad zahvalil našim navijačem.”

Rade Mijanović, trener LTH Castings:
“Čestitke ekipi Tajfuna za zmago. Po slabi drugi četrtini se nam je uspelo vrniti v tekmo, vendar žal to ni bilo dovolj.”

ZLATOROG LAŠKO – Hopsi 64:56 (15:16, 16:17, 17:9, 16:14)
Krušič 12 (8 skokov), Špan in Tratnik (6 skokov) po 10; Čup 15 (6 skokov), Jakhel Kolarevič (5 skokov) in Čebašek (5 skokov) po 8.

Zgolj prestižni lokalni obračun je pripadel Zlatorogu, ki je redni del Lige Nova KBM sklenil z izkupičkom 17-5 ter mesto pred Hopsi, ki so prekinili niz treh zmag in tekmovanje končali s 15-7.

Gostje so pokazali dva obraza. Prvi polčas so večinoma vodili, v nadaljevanju pa povsem popustili. Ključne so bile minute med 27. in 37. V tem času so Hopsi dosegli vsega dva koša in od prednosti 31:21 prišli do zaostanka 35:43. Glede na to, da so imeli le enega razpoloženega igralca, Dejan Čup je dosegel 15 točk, niso več ogrozili zmage domačih.

Pri Zlatorogu je bil prvi strelec Matej Krušič z 12 točkami (8 skokov), po deset pa sta jih dosegla Igor Tratnik in Jan Špan. Sicer pa Laščani napadalno niso bili razpoloženi. Manj od 64 točk so dosegli le še na dveh tekmah v tej sezoni v Ligi Nova KBM, predvsem pa so bili nenatančni udarni igralci; Tratnik, Ramo Rizvić in Nejc Barič so skupaj trojke metali 1:14.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga:
Po zadnji tekmi v rednem delu Lige Nova KBM je najpomembnejše, da se ni na tem dvoboju s Hopsi nihče od igralcev poškodoval. Teden do prve tekme v Ligi za prvaka želimo čim bolje izkoristiti. Čestitam igralcem za to, kar so pokazali v dosedanjem delu sezone. Ni jim lahko, saj imamo kratko klop, a pomembno je, da vsak, ki stopi na parket, da vedno vse od sebe. Upam, da bo tako ostalo vse do izločilnih bojev.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov Polzele:
“Današnjo tekmo smo izgubili zaradi neuigranosti in slabega skoka.

HELIOS SUNS – Portorož 78:58 (23:12, 18:20, 23:2, 14:24)
Kyzlik 19 (6 skokov), Segarić 13, Gorjanc 8; Katonar 17 (5 skokov, 6 prid. žog), Radanovič (6 skokov) 16, Borse 10.

Aktualni državni prvaki iz Domžal so si v zadnjem kolu rednega dela zagotovili udeležbo v Ligi Nova KBM za prvaka in s tem možnost ubranitve naslova. Pred domačimi gledalci so ugnali zadnjeuvrščeni Portorož z 78:58.

Za šestindvajseto državno lovoriko se bodo od 22. marca do konca aprila merili Krka, Union Olimpija, Zlatorog, Hopsi Polzela, Rogaška in Helios Suns. Skupino za prvaka bodo vsi začeli z ničle, po desetih kolih pa bodo najboljše štiri ekipe napredovale v polfinale, ki se bo igral na dve zmagi.

Medtem ko so se Domžalčani danes otresli skrbi okoli prvoligaškega statusa, pa je Portorož več ali manj že na poti v 2. SKL. Zaradi krčenja Lige Nova KBM na deset moštev bodo letos izpadle tri ekipe, Portorož pa bo v ligo za obstanek prenesel le eno zmago. Za tretjim mestom v skupini za obstanek, ki pomeni ohranitev prvoligaškega statusa, bo že v startu zaostajal pet zmag.

Vprašanja o zmagovalcu tokrat v Domžalah ni bilo. Razlika v kakovosti je bila tolikšna, da je lahko domači strateg Dejan Čikić celo malce eksperimentiral s postavo in v določenih delih tekme na igrišče postavil tudi štiri mladince naenkrat. Vsega je bila konec v tretji četrtini, v kateri so gostje potrebovali skoraj osem minut za prvi koš, skupaj dosegli dve točki in si nabrali 30 točk zaostanka.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Dejan Čikič, trener Helios Suns:
Kljub visoki zmagi tekma ni bila lahka, saj so gostujoči košarkarji predvsem v prvem polčasu odigrali zelo korektno. Glede na to, da je bila pomembnost tekme velika, je bilo pri naših fantih čutiti tudi nekaj nervoze, a so se ti na račun agresivne obrambe v drugem delu igre sprostili in prišli do želenega rezultata. Z zmago smo dosegli prvi cilj sezone, uvrstitev v Ligo Nova KBM za prvaka, za kar fantom tudi čestitam.

Konstantin Subotić, trener Portoroža:
“Helios je dokazal, da je resna ekipa. Prikazali so pravi pristop in povsem zasluženo zmagali. Mi smo danes pokazali svoj maksimum. Čestitam vsem igralcem, da so se korektno borili in zoperstavili državnim prvakom.”

Šenčur GGD – KRKA 62:86 (20:18, 17:22, 20:30, 5:16)
Martinčič in Pajić (5 skokov) po 13, Varagič 11 (6 skokov); Kužnik 19, Jukić 11 (6 skokov), Rojc (7 podaj) in Kastrati po 8.

Tekma med Šenčurjem in Krko ni imela pravega tekmovalnega naboja, saj je bilo že nekaj časa jasno, da se ekipi v nadaljevanju sezone ne bosta več srečali. Novomeščani jo bodo nadaljevali v Ligi za prvaka, kjer bodo vse ekipe startale od začetka, Gorenjci pa v skupini za obstanek. Tam jih čaka ogorčen boj za eno od prvih treh mest, ki prinašajo obstanek. S prvega mesta bo začela Sixt Primorska, ki bo s seboj prenesla osem, če zmaga v sredo celo devet zmag. S po šestimi zmagami bosta sledila Tajfun in Šenčur, Terme Olimia jih imajo zaenkrat pet in v sredo še obračun s Koprčani, na repu s tremi zmagami oziroma eno pa sta LTH Castings in Portorož.

Krka je z osemnajsto zmago že osvojila prvo mesto po rednem delu, kar pomeni, da jo v prvem krogu v Ligi za prvaka 22. marca čaka gostovanje v Rogaški Slatini ali Domžalah, Šenčurjani pa so lahko deveti ali deseti (če v sredo zmaga Podčetrtek).

Varovanci trenerja Simona Petrova so vprašanje zmagovalca rešili v drugem polčasu, ko so uveljavili širši nabor igralcev in kakovost. Drugih dvajset minut so dobili s 56:25, prvi strelec Krke, pri kateri se je vseh dvanajst igralcev vpisalo med strelce, pa je bil Klemen Kužnik, ki je v 20 minutah na parketu dosegel 19 točk (trojke 5:9).

Krka je zadela osemnajst trojk, kar je izenačenje drugega najboljšega dosežka v zadnjih devetih letih oziroma, odkar Košarkarska zveza Slovenije podrobno zbira statistiko prve lige. Rekorder ostaja Helios, ki je 2008 na tekmi prav proti Krki zadel 21 trojk.

Gregor Vodenik, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe:
“Sami smo izbrali na kakšen način bomo igrali, uspeli del tekme tudi kontrolirati ritem, na koncu pa smo izbrali tudi na kakšen način bomo izgubili.”

Simon Petrov, trener Krke:
Še ena zanimiva tekma. V prvem polčasu še zdaleč nismo bili prepričljivi. V drugem polčasu smo jih zlomili z agresivno igro v obrambi in višjim tempom, dobro smo tudi zadevali. Tekma se je odvila po naših načrtih in prišli smo do želenega prvega mesta.