Helios porazil Krko, Olimpija v dobri formi pred derbijem

V sredo bodo na sporedu vsi štirje obračuni devetega kola Lige Nova KBM za prvaka. Šentjur je visoko izgubil na gostovanju pri Petrol Olimpiji, Sixt Primorska je prišla do zmage v Šenčurju, Helios je ugnal Krko.

LIGA NOVA KBM ZA PRVAKA, 9. KOLO:
PETROL OLIMPIJA
– Šentjur 96:62 (32:14, 17:15, 28:15, 19:18)
Hrovat 20, Oliver 14 (6 skokov), Sanon 12; Bolčina 17 (10 skokov), Rizman 12, Allen JR 9.

Košarkarji Petrola Olimpije so zabeležili sedmo zmago in ostajajo med vodilnimi ekipami Lige Nova KBM za prvaka. V dvorani Tivoli so premagali Šentjur, ki je vpisal sedmi poraz in tako še naprej oblikuje spodnji del razpredelnice.

Vprašanje zmagovalca je bilo rešeno že po prvih desetih minutah. Ljubljančani so si v tem času nabrali prednost 32:14, dobili pa so tudi preostale tri četrtine, tako da je končni rezultat realen pokazatelj moči na parketu.

Po mesecu premora zaradi poškodbe se je v vrste Petrola Olimpije vrnil Jan Špan – zaradi pravila slovenskih igralcev je tekmo izpustil Jordan Morgan, najboljša posameznika pri domačih pa sta bila Gregor Hrovat z 20 točkami (trojke 4:4) ter Devin Oliver (14 točk, 6 skokov, 4 podaje, indeks 23). V vrstah Šentjurja je z dvojnim dvojčkom izstopal Tomaž Bolčina (17 točk, 10 skokov).

Liga za prvaka se bo nadaljevala v soboto, 21. aprila; Ljubljančane čaka derbi v Novem mestu, Šentjur pa lokalni obračun z Rogaško.

Šenčur GGD – SIXT PRIMORSKA 74:97 (13:25, 27:18, 18:28, 16:26)
Murić 19 (9 skokov), Rizvić 14, Pavić (6 skokov), Martinčič in Koljević po 9; Mulalić in Rebec po 18, Čakarun 16 (9 skokov).

Košarkarji Šenčurja Gorenjske gradbene družbe so serijo štirih domačih tekem v petih kolih končali s porazom proti Sixt Primorski. Premoč so morali priznati Krki, Rogaški in v ponovitvi finala pokala Spar ekipi Sixt Primorske, vzeli pa so skalp državnega prvaka Petrola Olimpije. Gorenjci so tako padli na 3-6, Primorci pa so se povzpeli na 7-2 in so še naprej med glavnimi kandidati za polfinale Lige Nova KBM.

Favorizirana Sixt Primorska je hitro uveljavila svojo kakovost in bila celo tekmo v prednosti. Jan Kosi se je dober mesec po operaciji meniskusa izpod noža doktorja Gregorja Ravnikarja vrnil na košarkarske parkete, pet igralcev v dvomestnih številkah, ki so za tri točke metali 64-odstotno oziroma 16:25, pa je Sixt Primorsko pripeljalo do zanesljive zmage.

Prvi strelec tekme je bil domači as Dino Murić z 19 točkami (met 8:21, 9 skokov), za goste pa sta po 18 točk zbrala Matic Rebec (trojke 4:5, 3 skoke, 3 podaje) in Mirko Mulalić (trojke 4:8, 4 skoke), 16 jih je prispeval Marjan Čakarun (9 skokov), Shawn King pa je 12 skokom dodal šest točk.

V desetem kolu (21. 4.) bo Šenčur Ggd gostoval pri Iliriji, Sixt Primorska pa bo gostila Helios Suns.

ROGAŠKA – Ilirija 84:79 (20:14, 19:26, 18:19, 27:20)
Nikolič 17 (5 skokov, 6 podaj), Fon (7 skokov) in Davis (5 podaj) po 13; Vončina 16 (6 skokov, 9 podaj), Rodič 14, Šiško (7 podaj) in Nikolić po 12.

Rogaška je zabeležila peto zmago v Ligi Nova KBM za prvaka, s katero je ohranila četrto mesto na lestvici, Ilirija na drugi strani pa je doživela četrti zaporedni poraz in je ob dveh zmagah na zadnjem, osmem mestu.

Slatinčani so do dveh točk prišli v izdihljajih tekme. Ilirija je kljub napovedim nastopila praktično v popolni postavi in bil do konca v igri za zmago. Odločile so izkušnje ter zadeti prosti meti Mitje Nikolića in Ivana Baturja.

Nobena ekipa ni vodila za več kot sedem točk. Večina prvega polčasa je bila v znamenju domačih, na začetku zadnje četrtine pa so zobe pokazali tudi Ljubljančani. Vodstvo so držali do 63:62, ko je Rogaška povedala 76:70, pa so odgovorili s 78:76. Tedaj je naprej Mitja Nikolić (17 točk, 6 podaj, 5 skokov) zadel oba prosta meta, trojko Ilirije za 80:79 pa je izničil Ivan Batur z dvema prostima metoma ter polaganjem za končni rezultat 84:79.

Ob Nikoliću sta za Rogaško po 13 točk prispevala Miha Fon (7 skokov) in Rashun Jarrel Davis (5 podaj), pri Iliriji pa je imelo šest igralcev dvomestne številke – izstopali so Ljubomir Mladenovski 11 točk, 11 skokov, Luka Vončina 16 točk, 9 podaj, 6 skokov, Rade Rodić 14 točk in Žan Mark Šiško 12 točk ter 7 podaj.

V naslednjem kolu 21. aprila bo Rogaška gostovala v Šentjurju, Ilirija pa bo gostila Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Damjan Novaković, trener Rogaške:
Za nami je izjemno težka tekma, ki smo jo slabo odprli in čeprav smo v drugem polčasu dali vse od sebe, je Ilirija vedno našla odgovor. V izdihljajih tekme smo le strli odpor Ljubljančanov in prišli do zmage.

Saša Dončić, trener Ilirije:
Čestitke Rogaški za zasluženo zmago. Zadovoljen sem s pristopom mojih košarkarjev, ki so prikazali borbeno igro. Verjamem, da so lahko gledalci v Rogaški Slatini uživali v dobri in borbeni košarki.

HELIOS SUNS – Krka 68:62 (21:22, 12:13, 11:16, 24:11)
Mahkovic 31 (5 skokov), Đumić 9 (6 skokov), Močnik in Rojc po 6; Dimec 18 (8 skokov), Zagorac (7 skokov) in Bratož (5 skokov) po 11.

Košarkarji Helios Suns lovijo zadnji vlak za polfinale. V devetem kolu so premagali Krko z 68:62, tako da za četrtim mestom, ki ga zaseda Rogaška, še naprej zaostajajo eno zmago. Krka je po nizu osmih zaporednih zmag od 21. marca doživela drugi poraz v nizu, vseeno pa z 6-3 še vedno ostaja med glavnimi kandidati za polfinale Lige Nova KBM.

Zanimiva in napeta tekma je epilog doživela v zadnjih minutah. Domžalčani so z agresivno igro v obrambi prišli do nekaj lahkih košev iz protinapada in zaostanek 46:53 pretvorili v prednost 64:60, ki je do konca niso izpustili iz rok.

Blaž Mahkovic, ki je s statističnim indeksom 30 (31 točk, met 9:14, 5 skokov) MVP devetega kola Lige za prvaka, je od zaostanka 56:58 dosegel osem točk in bil edini domači igralec v dvomestnih številkah. Na drugi strani je v odsotnosti poškodovanega Dina Cinaca Žiga Dimec zbral 18 točk (8 skokov), po enajst pa sta jih dodala Saša Zagorac (7 skokov) in Domen Bratož (5 skokov).

Domžalčane v naslednjem kolu čaka še ena zahtevna preizkušnja, in sicer gostovanje v Kopru, Krka pa bo ob 18. uri igrala derbi doma s Petrol Olimpijo.