Helios in Rogaška med 8, Šentjur spet boljši od Krke

Košarkarji Ilirije so se z zmago proti Hopsom močno približali uvrstitvi v Ligo za prvaka. Šentjur je še drugič v tej sezoni ugnal novomeško Krko, Helios je bil boljši od Zlatoroga, Rogaška pa je na domačem parketu premagala vodilno Sixt Primorsko. V nedeljo se bo Petrol Olimpija srečala s Šenčurjem GGD.

Liga Nova KBM, 15. krog, 27.1.
Krka – ŠENTJUR 89:99 (27:18, 19:27, 19:28, 24:26)
Cinac 31 (12 skokov), Kovačevič 21, Dimec 17 (6 skokov); Pešić 22 (7 skokov), Allen 19 (8 asistenc), Williams 16 (6 skokov).

Čeprav so zadeli trinajst trojk, skupaj dosegli 89 točk in imeli v svojih vrstah zelo razpoloženega Dina Cinaca, ki je dosegel 31 točk in 12 skokov, so se morali košarkarji Krke sprijazniti s tretjim zaporednim porazom v Ligi Nova KBM, ki jih je po dolgem času pahnil pod polovično uspešnost (7-8). Na drugi strani so imeli zelo motiviranega tekmeca, ki je zadel eno trojko več, torej 14 iz 22 poskusov, ki je imel šest igralcev v dvomestnih številkah in ki je ob 58-odstotnem metu iz igre dosegel 99 točk.

Izbranci trenerja Jakše Vulića so se s tretjim zaporednim uspehom po več mesecih prvič odmaknili od zadnjih dveh mest v ligi, ki vodita v boj za obstanek, in imajo v zadnjih treh kolih vse možnosti, da se uvrstijo v ligo za prvaka oziroma med prvih osem ekip. Odločilna bo verjetno tekma na Polzeli pri Hopsih 10. februarja, ki so zdaj ob Zlatorogu glavni kandidati za oblikovanje skupine za obstanek.

Šentjur je do zmage prišel postopoma; začetek je bil v domeni Krke, sredina tekme je bila izenačena, druga polovica pa je pripadla gostom. Kljub temu, da so imeli slabi dve minuti pred koncem že devet točk naskoka, so točki reševali vse do konca. Z dvema trojkama in dvema prostima metoma se je Krka približala na 89:90, a do konca tekme ni več dosegla točke. Najprej jo je s trojko oddaljil Corey Allen, vse dvome pa je nato rešil še Samuel Williams s štirimi zaporednimi točkami.

V 16. krogu bo Šentjur gostil Petrol Olimpijo (1. 2.), Krka pa bo gostovala na Polzeli (3. 2.).

HELIOS SUNS – Zlatorog 79:76 (23:19, 13:21, 24:15, 19:21)
Mahkovic 22 (9 skokov), Besedič 18 (5 skokov), Pelko 13 (9 skokov); Polutak 14 (8 skokov), Zadnik 13, Barič 12 (7 asistenc).

S tretjo zaporedno zmago, deveto v Ligi Nova KBM, si je Helios Suns tudi teoretično zagotovil Ligo za prvaka, Zlatorog pa je z enajstim porazom tri kola pred koncem prvega dela še globlje zakorakal v Ligo za obstanek. Hkrati je Šentjur zmagal v Novem mestu, kar pomeni, da imajo Laščani dve zmagi zaostanka za osmim mestom, ki vodi v Ligo za prvaka.

Rezultat je bil petkrat izenačen, ekipi sta se večkrat izmenjali v vodstvu, domači so imeli največ enajst točk prednosti, gostje devet, na koncu pa je zmagovalca odločila ena žoga oziroma uspešno zadeti prosti meti pri Helios Suns. Prvi strelec Lige Nova KBM Blaž Mahkovic jih je vrgel kar 20, domačini skupaj 39, samo v zadnji minuti sedem. Zadnjega na tekmi pet sekund pred koncem je Jure Pelko zgrešil, tako da so imeli Laščani še priložnost za podaljšek, vendar Marko Popović ni zadel trojke.

Mahkovic je z 22 doseženimi točkami na povprečju 21 točk na tekmo – drugi strelec Lige Nova KBM je zdaj že bivši član Zlatoroga Miha Lapornik (19,1), tretji pa je Žan Mark Šiško (17,6), s statističnim indeksom 26 (9 skokov, 12 prejetih osebnih napak) pa je pred zadnjo tekmo 15. kola (Petrol Olimpija – Šenčur Gorenjska gradbena družba, nedelja 19.00) prvi kandidat za MVP kroga.

V naslednjem kolu bodo Domžalčani gostovali pri vodilni Sixt Primorski (3. 2.), Zlatorog pa pri Iliriji čaka drugo od treh zaporednih gostovanj.

ROGAŠKA – Sixt Primorska 79:68 (19:12, 18:20, 18:18, 24:18)
Pajić 16 (7 skokov), Fon 15, Davis 13 (7 asistenc); Morina 20 (5 skokov), Čakarun 15 (5 skokov), Hodžić 7.

Z deveto zmago se je Rogaška vrnila pod vrh Lige Nova KBM, na katerem še naprej kraljuje Sixt Primorska, ki je doživela prvi poraz po štirih zmagah oziroma četrtega v državnem prvenstvu.

Zmaga Slatinčanov z 79:68 je zaslužena, saj so bili v ospredju večino srečanja, tudi v izenačenih trenutkih na začetku zadnje četrtine pa so ohranili mirno kri in natančno roko. Ključna je bila 35. minuta, ko je Sixt Primorska pri zaostanku 58:63 naredila osebno napako, trener Jurica Golemac pa je dobil še tehnično. Gostitelji so to izkoristili za povišanje vodstva, ki ga do konca tekme niso več izpustili iz rok.

Domači trener Damjan Novaković je imel tokrat kopico razpoloženih igralcev, pet jih je doseglo deset ali več točk, pri Koprčani pa sta izstopala le Gezim Morina z 20 točkami in Marjan Čakarun s 15. Pri Rogaški je bil prvo ime Marko Pajić s 16 točkami (7 skokov), eno manj je dosegel Miha Fon, 13 jih je zbral Rashun Jarrel Davis (7 podaj), enajst jih je imel Žan Kosič, deset pa Dragiša Drobnjak.

Rogaško 3. februarja čaka gostovanje v Šenčurju, Sixt Primorska pa bo gostila Helios Suns.

26.1.
ILIRIJA – Hopsi 78:69 (21:14, 17:19, 25:17, 15:19)
Vončina (6 asistenc) in Tončinić po 18, Nikolić 9 (7 skokov); Čup 21 (6 skokov), Rotar 13, Godler (7 skokov) in Vasilić (6 skokov) po 10.

Ilirija je proti Hopsom dosegla osmo zmago v tej sezoni ter se z njo močno približala uvrstitvi v Ligo za prvaka. Hopsi so ostali pri petih zmagah in jih v zadnjih treh kolih čaka srdit boj za uvrstitev med najboljših osem ekip.

Ekipi sta bili v prejšnjem kolu polovično uspešni. Ilirija je ugnala Krko (78:76), Hopsi pa so na domačem parketu morali priznati premoč moštvu Helios Suns. Domači so hitro pokazali, da želijo zmagati in uvodna četrtina dvoboja je šla v to smer. Toda po krepkem vodstvu (34:21) v 15. minuti so popustili in tekmeci so jih začeli loviti.

Gostje so bili ob polčasu le še na -5, v 23. minuti pa je bil izid izenačen na 40:40. Toda po tem izenačenju so spet precej bolje zaigrali košarkarji Ilirije, si v nekaj minutah spet priborili lepo prednost, več kot deset točk po treh četrtinah pa so nato znali pripeljati v zanje mirno končnico in do novega para točk.

Pri Iliriji sta v vlogi najboljšega strelca ekipe Žana Marka Šiška (tokrat sedem točk) zamenjala Filip Tončinić in Luka Vončina s po 18, pri Hopsih je Dejan Čup dosegel 21 točk.

V naslednjem kolu bodo Ilirijani 4. februarja gostili Zlatorog Laško, Hopsi Polzela pa že dan prej Krko.