Goran Dragić z dvojnim dvojčkom odpravil LeBrona Jamesa in druščino

Košarkarji Miami Heata so v soboto v Ligi NBA na domačem parketu zabeležili pomembno zmago v boju za najvišja mesta na Vzhodu pred začetkom končnice. Vročica je v American Airlines Areni gostila vodilno moštvo vzhodne konference, Cleveland Cavalierse, in ga premagala s 122:101.

Glavni akter zmage Miamija je bil Dwyane Wade, ki je dosegel 24 točk, hkrati pa v tretji četrtini postal 41. igralec v zgodovini Lige NBA, ki je v svoji karieri dosegel vsaj 20.000 točk. Josh Richardson je dodal 19 točk, Joe Johnson 18, Hassan Whiteside pa je vknjižil 16 točk in 13 skokov. LeBron James, ki je z Miamijem osvojil dva naslova prvaka Lige NBA, je za Cleveland dosegel 26 točk, 20 jih je priščipnil Richard Jefferson, 14 pa Kyrie Irving.

Naš Goran Dragić je k zmagi prispeval 18 točk in 11 podaj, za Ljubljančana pa je bil to že četrti dvojni dvojček sezone. Niz tekem, na katerih je prispeval vsaj štiri podaje, zdaj traja že 23 tekem, na 19 zaporednih tekmah pa je dosegel vsaj 10 točk.

Miami je vodil od začetka do konca tekme. Cleveland je bil najnevarnejši v drugi četrtini, ko se je približal na 40:36, a so igralci Vročice stvari hitro postavili na svoje mesto. Po uvodnih dveh četrtinah so vodili že s 65:44, vodstvo je vmes naraslo že na 33 točk, v zadnji četrtini pa so igralci začetne peterke tako prejeli zaslužen počitek.

Najtežje pričakovana tekma tedna se je odvila v AT&T Centru v San Antoniu, kjer so domači San Antonio Spursi gostili aktualne prvake Lige NBA in najboljše moštvo lige, Golden State Warriorse. Zmaga je ostala doma – Ostroge so premagale Bojevnike s 87:79, in tako podaljšale niz domačih zmag na 33 zaporednih tekem.

Odlična obramba, značilnost igre Gregga Popovicha in njegovega San Antonia, je povsem zaustavila najboljšega strelca lige, Stephena Curryja, ki je zadel le enega od 12 metov za tri točke. Skupno je iz igre metal 4/18 in dosegel 14 točk, dodal pa še po šest skokov in podaj. Najboljši strelec Golden Statea, ki je dosegel najmanj točk v tej sezoni in doživel sedmi poraz sezone, je bil Klay Thompson s 15 točkami.

Golden State Warriorsi imajo še vedno možnost, da postavijo nov rekord po številu zmag v rednem delu sezone, ki jo morajo zdaj zaključili z vsaj 11 zmagami in dvema porazoma. Tako bodo imeli po 82 tekmah na svojem računu 73 zmag, prehiteli pa bodo Chicago Bullse iz sezone 1995/96, ki so jih takrat zbrali 72.

Dominanco na domačem parketu so San Antonio Spursi podaljšali po zaslugi LaMarcusa Aldridgeja, ki je bil s 26 točkami najboljši strelec domače ekipe, Kawhi Leonard pa je dodal 18 točk in 14 skokov. Strateg franšize iz Teksasa, Popovich, se je Golden Stateu zoperstavil tako, da je v začetno peterko potisnil Borisa Diawa, Tim Duncan pa je iz klopi začele šele svojo tretjo tekmo v kariere. Ostroge so skupno zabeležile že 44. zaporedno domačo zmago in izenačile rekord Chicaga iz sezone 1995/96.

New York Knicksi so imeli v prestolnici Združenih držav Amerike proti Washington Wizardsom vse niti igre v svojih rokah, vodili so že z 18 točkami razlike, a na koncu so Kratkohlačniki morali priznati premoč Čarovnikom, ki so se veselili zmage z 99:89.

Odločilna je bila tretja četrtina, katero je Washington dobil z 20 točkami razlike (33:13), in nadoknadil zaostanek 10 točk iz začetka drugega polčasa (43:53), in si pred začetkom zadnje četrtine priigral 10 točk naskoka (76:66). S trojko Carmela Anthonyja so se Knicksi štiri minute pred koncem še približali na 85:89, Wizardsi pa so odgovorili s sedmimi zaporednimi točkami in odločili tekmo.

Anthony in Kristaps Porzingis sta oba dosegla po 20 točk. Saša Vujačić je tekmo znova začel v prvi peterki, v 13 minutah igralnega časa pa ostal brez točk. Vknjižil je tri skoke in eno podajo. Za Washington je John Wall s 24 točkami in 10 podajami vpisal dvojni dvojček, Marcin Gortat pa je dodal 15 točk in 11 skokov.

Liga NBA, redni del sezone, 19. 3.:

Charlotte – DENVER 93:101 (22:28, 18:29, 22:21, 31:23)
(Batum 24 (9 podaj, 8 skokov), Lin 16; Augustin 24, Arthur (8 skokov) in Harris po 13)

DETROIT – Brooklyn 115:103 (29:23, 25:29, 23:25, 38:26)
(Baynes 21 (7 skokov), Tolliver 17; Young 24 (9 skokov), Bogdanović 19 (5 skokov))

Indiana – OKLAHOMA CITY 111:115 (28:27, 26:37, 33:24, 24:27)
(George 45 (7 skokov), G. Hill 20 (9 podaj); Durant 33 (13 skokov, 8 podaj), Kanter 15 (10 skokov))

WASHINGTON – New York 99:89 (20:29, 23:24, 33:13, 23:23)
(Wall 24 (10 podaj), Morris 17; Anthony (7 skokov, 5 podaj) in Porzingis (7 skokov) po 20)

ATLANTA – Houston 109:97 (30:16, 22:42, 30:25, 27:14)
(Horford 22 (9 skokov), Hardaway Jr. 20; Beasley 30 (9 skokov), Harden 25 (8 podaj, 6 skokov))

MIAMI – Cleveland 122:101 (31:19, 34:25, 33:26, 24:31)
(Wade 24, Richardson 19; James 26, Jefferson 20)

CHICAGO – Utah 92:85 (25:19, 25:21, 29:27, 13:18)
(Rose 22, Gibson (10 skokov) in Mirotić (6 skokov) po 15; Favors 24 (6 skokov), Mack 15 (8 podaj, 5 skokov))

MEMPHIS – LA Clippers 113:102 (31:29, 27:29, 27:17, 28:27)
(Randolph 28 (11 skokov, 10 podaj), Allen 22; Paul 25 (6 podaj), Jordan 16 (7 skokov))

SAN ANTONIO – Golden State 87:79 (17:18, 26:19, 22:28, 22:14)
(Aldridge 26 (13 skokov), Leonard 18 (14 skokov); Thompson 15 (5 skokov), Curry 14 (6 skokov, 6 podaj))

Slovenci v Ligi NBA (Sezona 2015/16):

Goran Dragić (Miami Heat) – 29 minut, 18 točk (7/12 za dve, 4/4 PM), 4 skoki, 11 podaj, 1 pridobljena in 2 izgubljeni žogi.
Saša Vujačić (New York Knicks) – 13 minut (0/1 za dve), 3 skoki, 1 podaja in 1 izgubljena žoga.