Goran Dragić vnovič odličen, Miami po podaljšku do zmage v Torontu

Goran Dragić je vnovič zablestel v končnici Lige NBA, s 26 točkami izenačil svoj rekord kariere v izločilnih bojih, in bil, poleg Dwyanea Wadea, glavni kreator zmage Miami Heat nad Toronto Raptorsi na prvi tekmi konferenčnega polfinala Vzhoda. Vročica je zmago s 102:96 slavila po podaljšku. Druga tekma serije bo v Torontu na sporedu v četrtek.

Podaljšek je v Air Canada Centru z neverjetnim metom iz svoje polovice igrišča prinesel Kyle Lowry, po tem, ko je bil Toronto že praktično v izgubljenem položaju. V zadnjih 20 sekundah so namreč Raptorsi izkoristili nepazljivost igralcev Miamija in nadoknadili šest točk zaostanka. Josh Richardson je 19 sekund pred koncem zadel oba prosta meta za 89:83. Nato je najprej Terrence Ross zadel trojko za priključek, Luol Deng pa je na drugi strani izgubil žogo. Nad Rossom je Richardson napravil prekršek, nekdanji zmagovalec tekmovanja v zabijanju pa je izkoristil le enega izmed dveh metov. Na drugi strani je enako stvar ponovil Hassan Whiteside, sledila pa je neverjetna trojka Lowryja za podaljšek.

Na začetku podaljška je Miami z odlično obrambo poskrbel, da Toronto skoraj štiri minute ni dosegel koša iz igre, medtem pa je Vročica pobegnila na 98:90. Toda Raptorsem se je znova uspelo vrniti v igro, in po zabijanju Jonasa Valanciunasa je razlika v korist Miamija znašala le še tri točke (99:96). Žogo so igralci iz Floride zaupali Dengu, ki jo je izgubil, štiri sekunde pred koncem pa je DeMarju DeRozanu nato žogo ukradel Wade in z zabijanjem ob prekršku ter zadetim dodatnim prostim metom, Miamiju zagotovil zmago na prvi tekmi drugega kroga.

Dragić je bil izjemno razigran v tretji četrtini, v kateri je dosegel 10 točk, in poskrbel, da se je zaostanek Miamija ob koncu druge četrtine (41:43), spremenil v vodstvo z 68:63 ob koncu tretje. Skupno je Goran na poti do 26 točk, izenačitve strelskega rekorda kariere v končnici, zadel tri od štirih metov za tri točke, skupno pa 10 od 20 metov iz igre. Vknjižil je tudi šest točk in dva skoka. Spomnimo, Dragić je na odločilni sedmi tekmi serije prvega kroga med Miamijem in Charlotte Hornetsi, dosegel 25 točk in zbral šest skokov.

Drugi strelec Miamija je bil Wade s 24 točka, Joe Johnson jih je dodal 16 s sedmimi skoki, pod obema obročema pa je bil odličen Whiteside s 17 skoki in devetimi točkami. Pri Torontu je Valanciunas vknjižil 24 točk in 14 skokov, DeRozan je dodal 22 točk in šest skokov. Lowry je ob skromen metu (3/13 iz igre, 1/7 za tri), dosegel sedem točk.

Drugo zmago v polfinalu zahodne konference so zabeležili branilci naslova iz minule sezone, Golden State Warriorsi, ki so v Oracle Areni po izjemnem preobratu v zadnji četrtini, premagali Portland Trail Blazerse, s 110:99. V zadnjem delu igre so Bojevniki dosegli 34 točk, igralcem Portlanda pa so dovolili, da jih dosežejo le 12. Klay Thompson je bil znova najboljši strelec svoje ekipe s 27 točkami, vsestransko predstavo pa je prikazal Draymond Green, ki je tekmo zaključil s 17 točkami, 14 skoki in sedmimi podajami.

Liga NBA, končnica, konferenčni polfinale

Vzhod:

Toronto – MIAMI 96:102* (18:18, 25:23, 20:27, 27:22, 6:12) [0:1]
(Valanciunas 24 (14 skokov), DeRozan 22 (6 skokov); Dragić 26 (6 skokov), Wade 24 (6 skokov))
*Po podaljšku.

Goran Dragić (Miami Heat) – 41 minut, 26 točk (7/16 za dve, 3/4 za tri, 3/5 PM), 6 skokov, 2 podaji in 3 izgubljene žoge.

Zahod:

GOLDEN STATE – Portland 110:99 (21:34, 30:25, 25:28, 34:12) [2:0]
(Thompson 27, Green 17 (14 skokov, 7 podaj); Lillard 25 (6 podaj), McCollum 22)

*V oglatem oklepaju je zapisan rezultat v zmagah. Igrajo na štiri dobljene tekme.