Goran Dragić: V NBA te cenijo po višini pogodbe

Rubrika: Liga NBA

Slovenski NBA zvezdnik Goran Dragić si je po vrnitvi iz ZDA vzel čas za javnost. Ocenil je aktualno sezono in razkril pričakovanja pred zanj najbolj pomembnim obdobjem v karieri, ko bo podpisal najdonosnejšo pogodbo. “Z Miamijem obstaja obojestransko zanimanje, a izkoristil bom vse možnosti,” je dejal Ljubljančan, ki je pred dnevi dopolnil 29 let.

foto: nba.com/heat
foto: nba.com/heat

Biografija Gorana Dragića je tik pred izidom. Kako gledate na ta projekt?

Prvi del knjige izide v letos poleti. V biografiji bo pisalo vse, kar sem doživel od osnovne šole do letošnje sezone. Avtor je Tadej Golob in mislim, da je to naslednja stopnička v novi karieri. Mladi bodo lahko tako kaj več izvedeli o meni – tisto, česar še niso. To bi jim lahko pomagalo v njihovih karierah, kako se osredotočiti in katero pot izbrati.

S kakšnimi mislimi se letos pri Miamiju razšli, kakšni so občutki in kako stojijo zadeve?

Sestanek ob koncu sezone je bil zelo pozitiven. Pogovarjal sem se s trenerjem Erikom Spoelstro in predsednikom Patom Rileyjem. Obstaja obojestransko zanimanje. Miami mi je kot organizacija in mesto zelo všeč, a vemo, da sem prost igralec, zato bom izkoristil vse možnosti. Karte bom položil na mizo in se nato skupaj z družino in agentom odločil. Miami ima prednost, saj mi lahko ponudi 5-letno pogodbo, kar je velik plus.

foto: rantsports.com
foto: rantsports.com

Kako ste doživljali zadnje trenutke pred menjavo, v kateri ste se iz Phoenixa preselili na Florido?

Najtežje je bilo dan pred samo menjavo, ko sem se usedel s trenerjem in generalnim menedžerjem in jima povedal, da ne zdržim več in da si želim oditi. Dali so mi prazne obljube, ki so se vlekle nekaj časa, jaz pa sem potegnil črto. Sestanek z lastnikom franšize Phoenixa Robertom Sarverjem je bil zelo pozitiven. Zahvalil sem se mu za vse, kar je za mene storil in mu dejal, da mu tudi jaz želim pomagati. Ker nisem imel namena s Phoenixom podaljšati pogodbe, sem ga prosil, da me vključi v menjavo igralcev ter tako v zameno zame dobi nekaj igralcev oz. izborov na naboru. Hvaležen sem mu, da je upošteval mojo željo po selitvi v Miami.

Vseeno pa obstajajo tudi opcije, da kariere ne boste nadaljevali v Miamiju, kajne?

Odprte so vse destinacije. Povpraševanja je veliko, vsaj bilo ga je, ko sem izrazil željo, da bi želel biti vključen v menjavo igralcev. Pred mano je najbolj pomemben korak v karieri. Želim si igrati v končnici in se boriti za najvišja mesta – to bo glavna postavka pri odločitvi, kje bom nadaljeval. Miami je mamljiv klub, ki bo v prihodnosti zagotovo imel lepe možnosti.

Je pa prednost Miamija, ki vam lahko ponudi 5-letno pogodbo, kar velika?

Vsekakor. Vemo, da nisem več najmlajši. Imam 29-let in iz ozadja prihajajo mladi. Občuti se, da ni več tiste svežine izpred let, ko sem brez težav lahko odigral 82 tekem.

foto: youtube.com
foto: youtube.com

Kako se počutite ob tem, da ste se razvili v košarkarja, ki je tik pred podpisom maksimalne pogodbe v NBA? Vemo, da je v preteklosti za slovenske košarkarje to bila znanstvena fantastika. 

Predvsem se mi je kamen odvalil z ramen. Sicer sem bil že z zadnjo pogodbo zadovoljen, saj bodo moja družina in otroci živeli nemoteno. V NBA ligi je pa tako, da višjo pogodbo imaš, bolj si cenjen. Mislim, da je pri tem nekaj narobe, hkrati pa sem zelo vesel. Omenjajo se res visoke številke, a potrebno je počakati. Na koncu koncev vem, kolikšna je moja tržna vrednost in da imam določeno prednost, saj sem prost igralec.

Lahko primerjate organizacije, v katerih ste igrali – Phoenix, Houston in Miami?

V Houstonu sem preživel le eno leto in takrat je bila organizacija na nivoju Phoenixa. Zdaj sem slišal, da so vložili kar nekaj sredstev v prenovo garderobe, v boljše pogoje in se približali Miamiju. Pri slednjem je vsega skupaj kar nekoliko preveč. Na voljo imaš vse – od kuharja, lastnega trenerja za fitnes, … Dobiš program in trener te sledi kot senco. Vse je zelo poostreno. Tudi v dvorani imamo kamere, tako da nas Pat Riley nadzoruje 24 ur na dan. Kadarkoli prideš v dvorano, oni vse vedo. Delujemo bolj kot družina, ne samo igralci, ampak tudi vsi ljudje v pisarnah.

goran-zoran-dragicKakšno vlogo je v vašem prestopu imel brat Zoran?

V dogovoru Zoran ni bil vključen. V Phoenixu so se odločili, da naju pošljejo v paketu, saj so vedeli, da bi bil z mojim odhodom nezadovoljen, poleg tega pa ni dobil dovolj priložnosti za igro. V ZDA vse preučijo in dojeli so, da če jaz grem, da Zoki ne ostane in ne dela problemov (smeh, o. p.). Sicer ima on še eno leto pogodbe in kolikor sem izvedel, ga imajo namen obdržati, četudi bi jaz odšel drugam. Zadovoljni so bili z njegovim delom in po zadnji tekmi je prišel trener Spoelstra do mene in mi dejal, da ni vedel, da moj brat igra tako dobro.

Kdaj so se razmere v Phoenixu za vas tako poslabšale?

V tej sezoni. Pred začetkom so me poklicali in mi dejali, da bodo podpisali Isaiaha Thomasa. Moj status se v ekipi ni spremenil, imel sem identično minutažo, a večino tekem odigral na položaju visokega branilca. V bistvu sem pokrival tudi nizka krila, ki so od mene bistevno višja in močnejša. Rekel sem, da po taki sezoni, v kateri sem bil uvrščen v tretjo peterko lige NBA, ne morem menjati položaja in igrati brez žoge, kar mi ne ustreza. Odvrnili so mi, naj ne skrbim, saj naj bi šlo za dolgoročen načrt, v katerem bi Thomasa želeli vključiti v menjavo igralcev. Na koncu se to ni zgodilo. Govoril sem z agentom in ugotovil, da se je vse skupaj vleklo 4-5 mesecev. Obljubljali so mi nekaj in se delali norca iz mene, zato sem imel vsega dovolj.