Goran Dragić stopil na vrh izbora TOP10 v 2014!

Rubrika: Liga NBA

Leto 2014 je postreglo s številnimi dosežki, nekateri so bili pričakovani, drugi plodovi velikih presenečenj. V našem uredništvu smo izbrali 10 dogodkov iztekajočega se leta, ki so tako ali drugače krojili usodo tega prelepega športa. Mnogi se bodo z zlatimi črkami zapisali v zgodovino slovenske, evropske in svetovne košarke. Lestvica je sicer stvar osebne percepcije, ni obvezujoča in si jo vsak lahko oblikuje po svojem okusu. Pa začnimo …

foto: bleacherreport.com
foto: bleacherreport.com

10. Vrnitev LeBrona Jamesa v Cleveland

Zgodba v Miamiju se je klavrno končala. Lahko bi dejali – ne pet, ne štiri, ne tri, temveč “le” dva prstana je osvojila velika trojica in po visokem porazu v finalu 2014 je bilo hitro jasno, da obstoječi kader ne bo več konkurenčen za naslov. Potezo je potegnil prvi zvezdnik LeBron James, za katerega se je že dalj časa govorilo, da bi se kanil vrniti v domači Cleveland in se z naslovom ali dvema vpisati med nesmrtne. Tokrat je to storil na povsem drugačen način kot s kontroverzno “The Decision.” Brez televizijske oddaje v prime-timeu je obrazložitev poslal medijem in kar je najpomembneje – vse skupaj je delovalo precej bolj skromno in razumno. Hvalažen, da so mu navijači in privrženci odpustili, je obljubil, da bo storil vse, da naslov pripelje v Akron, kar pa bo, navkljub zvenečemu igralskemu kadru, vse prej kot lahko.

7DCDFFE2-66A7-4AE2-BCDB-3A973F3A4FF4_mw1024_s_n
foto: voanews.com

9. Connecticut se okiti z NCAA naslovom

V finalu Divizije 1 študentske košarkarske lige NCAA, ki je v marsikaterem pogledu v ZDA bolj popularna od lige NBA, je univerza Connecticut malce presenetljivo premagala košarkarsko mogočno univerzo Kentucky z rezultatom 60:54. Tekma v Arlingtonu (Texas) je bila zelo obrambno naravnana in, kot se za finale tudi spodobi, borbena. MVP finalnega turnirja je postal organizator igre Connecticuta Shabazz Napier, ki je bil nato junija izbran v 1. krogu NBA nabora s strani moštva Miami Heat. Svojega prvega trenerskega naslova prvaka se je razveselil tudi Kevin Ollie, ki je v ligi NBA igral kar 13 let in je ta naslov osvojil le 4 leta po upokojitvi. Da je naslov prvaka študentske lige NCAA zelo cenjen, priča tudi podatek, da ga vsako leto osvoji le najboljša med približno 350 univerzami v celotnih ZDA.

foto: facebook.com/luka7doncic
foto: facebook.com/luka7doncic

8. Luka Dončić prvič med člani Reala v Ligi Endesa

15-letni slovenski košarkarski dragulj je bil 9. septembra na tekmi s Fuenlabrado, predvsem zaradi poškodb Rudyja Fernandeza in Gustava Ayona, prvič vpoklican v člansko moštvo madridskega Reala. Priložnosti za igro Luka, sicer pričakovano, ni dobil. Za nameček je bila tekma napeta do samega konca, saj je Real skoraj zapravil 21-točkovno prednost in na koncu slavil s 96:94. Mlajši Dončić, trenutno blesti v dresu slovenske kadetske reprezentance, je s tem postal drugi najmlajši košarkar za Rickyjem Rubiom v Ligi Endesa.

foto: euroleague.net
foto: euroleague.net


7. Maccabi preseneti vse in osvoji Evroligo

David Blatt je še enkrat v svojem stilu presenetil vse in osvojil najpomembnejšo lovoriko v svoji karieri, ki mu je nato prinesla naziv trenerja leta v Evroligi in bila bržkone ena ključnih pri angažmanu za Cleveland Cavalierse. Tudi tu je podiral mejnike in postal prvi evroligaški trener v Ligi NBA, s čimer bi si lahko prislužil tudi mesto v našem top10 izboru, a smo se odločili, da se mu bolj posvetimo pri izjemnem uspehu izraelskega giganta. Slednji je na zaključni turnir prišel v vlogi “outsiderja”, če se tako sploh lahko izrazimo. Polfinale je sebi v prid obrnil v sami končnici, ko je nadoknadil zaostanek in s košem MVP-ja Tyresea Ricea tudi zmagal, v finalu pa je po podaljšku orožje položil še Real Madrid. Vsaj za nekaj časa je bilo to zadnje dejanje Bostončana Blatta v evropski košarki, kjer je pustil neizbrisen pečat.

0209_zdovc_006. Sedmo mesto slovenske reprezentance na SP v Španiji 

Četa Jureta Zdovca se je do odločilne tekme v predtekmovalni skupini z Litvo prebila po načrtih – brez praske. Prvi dan so brez večjih problemov padli tudi nevarni Avstralci, na katere s(m)o opozarjali. Derbi z Litovci se je odvijal po pričakovanih notah – Slovenci so vseskozi vodili, dokler ni prišlo do nerazumnega padca, v katerem Goran Dragić in soigralci kar 10 minut niso našli poti v mrežico. Čeprav so baltski košarkarji odigrali vse prej kot dobro tekmo, so na koncu slavili s 67:64 in se tako vse do polfinala izognili favoriziranim Američanom, ki so korak poprej izločili ravno Slovenijo. Ob pogledu na slovenski kader, kjer je mesto edinega pravega centra zasedel debitant v reprezentanci Alen Omić,je sedmo mesto vsekakor optimalen rezultat, a bi z nekoliko bolje odigrano tekmo z Litvo le-ta lahko bil še precej boljši.

foto: nba.com
foto: nba.com

5. San Antonio gladko preko Miamija do NBA naslova

Branilci naslova so bili, na čelu z LeBronom Jamesom, pred začetkom finalne serije v vlogi rahlih favoritov, kar se je z “brejkom” Floridčanov na drugi tekmi v Teksasu tudi potrdilo, a to je bilo praktično vse, kar je “velika Miamijska” trojica pokazala. Naslednje tri tekme so Spursi v pravi košarkarski “old school” kliniki dobili s povprečno razliko 19 točk in Vročici kot taki prstanov niso dovolili niti povohati. Če je pri Miamiju vselej v ospredje stopal James, pa so imele Ostroge več orožij, izmed katerih je najbolj “besnel” mladi Kawhi Leonard in se na koncu tudi okitil z laskavim nazivom najkoristnejšega igralca finala. Za generacijo Tima Duncana in Gregga Popovicha je bila to že peta lovorika in prav lahko bi se zgodilo, da v letu 2015 izjemni dvojec, obdan z odličnim podpornim kadrom in predvsem sistemom, ki preverjeno deluje, svojo pot sklene s šestim skokom na vrh.

foto: abaliga.com
foto: abaliga.com

4. Cibona osvoji ABA Ligo

Že sama uvrstitev na zaključni turnir četverice finančno razsutih Zagrebčanov je bila več kot presenetljiva in polfinalna zagrebško-beograjska para sta odkrito napovedovala srbski finale v razprodani Areni. Toda načrti Daria Šarića, Jerela Blassingamea in Nolana Smitha so bili povsem drugačni. Prvi šok je doživela prva ekipa rednega dela Crvena zvezda, ki jo je Cibona na krilih Blassingamea (28+9)  in Šarića (21+15) brez težav ugnala, Smith pa je naslednji dan s trojko v zadnji sekundi zavil v črno Partizan in njegove navijače. V finalu je Cibona, sestavljena pretežno iz domačih košarkarjev, z le enim tujcem, ki je dejansko dvigoval kvaliteto in neverjetnim Šarićem preskočila še mestno tekmico Cedevito in prvič osvojila ABA Ligo. Šarić je zasluženo postal najkoristnejši igralec turnirja.

goran dragic zoran dragic
foto: twitter

3. Slovenija dobi bratsko navezo v NBA

V zgodnjih jutranjih urah 26. septembra je postalo jasno, da se bo Zoran Dragić v NBA moštvu Phoenix Suns pridružil dobro uveljavljenemu bratu Goranu in z njim tako tvoril prvo bratsko navezo v zgodovini slovenske košarka v ligi NBA. Zoran je tako postal 9. Slovenec v najmočnejši ligi na svetu po Marku Miliću, Rašu Nesteroviću, Benu Udrihu, Urošu Slokarju, Primožu Brezcu, Boštjanu Nachbarju, Saši Vujačiću in Goranu Dragiću. Sanje so se 25-letnemu Ljubljančanu tako uresničile, a zaenkrat le delno, kajti prave priložnosti za igro s strani trenerja Jeffa Hornaceka še ni dobil. Zoran svoje odločitev o selitvi onkraj luže ne obžaluje, zaveda se svojega položaja novinca v ligi in nestrpno čaka, da karseda dobro izkoristi vsako ponujeno minuto.

foto: basket.krka.si
foto: basket.krka.si

2. Krka petič zapored postane državna prvakinja

Mnogi so zaradi dominacije Novomeščanov v zadnjih letih državnega prvenstva morda pričakovali nekoliko lažje delo, a so se varovanci Aleksandra Džikića morali na koncu kar pošteno potruditi in odigrati pet tekem. Na zadnji, gostila jo je dvorana Leona Štuklja, so imeli gostje iz Ljubljane 2 minuti do konca zmago in prvenstvo praktično že v žepu, a jih je Džikić z agresivno obrambo ugnal v kozji rog in Dolenjci so se okitili s še petim zaporednim, skupno sedmim in prvim dvojnim naslovom, saj so poprej osvojili že pokal. Srbski strateg na novomeški klopi je tako svojo avtoriteto okrepil z novo “kanto”, zraven klopi, kjer v domači dvorani sedi Krka, pa je napisal letnice in državnih naslovov in dodal: “The saga continues.” Sodeč po letošnjih medsebojnih dvobojih ji zares ni videti konca …

goran dragić
foto: azcentral.com

1. Goran Dragić izbran v tretjo petorko Lige NBA

Če je bil slovenski najboljši košarkar morda nekoliko razočaran, ker ni zaigral na tekmi all-stars, je bilo vse poplačano 4. junija, ko je liga oznanila, da je skupaj z Lillardom, Aldridgem, Jeffersonom in Georgeom izbran v tretjo najboljšo peterko. Če interpretiramo nekoliko drugače – svoje mesto je našel med petnajsterico najboljših košarkarjev najmočnejše lige na svetu. Priznanje, ki močno prekaša nastop na all-stars tekmi in dodobra oriše superiorno sezono 2013/14. Še enkrat velja omeniti 20,3 točke, dobre 3 skoke in slabih 6 podaj, kolikor je znašalo povprečje 28-letnega Ljubljančana, saj je vprašanje, kdaj bomo, če sploh, ponovno ob katerem izmed podalpskih košarkarjev videli tako impresivne številke, na katere Američani stavijo največ. Za podkrepitev zgoraj naštetih dejstev še ena zanimivost – pred Dragićem je uvrstitev v katerokoli izmed prvih treh peterk lige uspela le dvema košarkarjema iz bazena bivše skupne države. Dražen Petrović je bil leta 1993 izbran v tretjo, Peja Stojaković pa 11 let kasneje v drugo.