Goran Dragić in Beno Udrih z visoko zmago začela leto 2016

Na novega leta dan so na parket v Ligi NBA stopili vsi trije Slovenci, ki si svoj kruh služijo čez lužo. Miami Heati Gorana Dragića in Bena Udriha so na domačem parketu visoko, s 105:82, premagali Dallas Maverickse, New York Knicksi pa so doživeli visok poraz proti Chicago Bullsom (81:108). Prvi januar je tako v Ligi NBA minil predvsem v znamenju domačih ekip, ki so dobile vseh pet tekem, ki so bile na sporedu.

Miami Heati so z zmago začeli leto 2016 in s tem izjemno delaven mesec januar, v katerem bodo v 31 dneh odigrali kar 17 tekem. Na Floridi je Vročica visoko premagala Dallas Maverickse (105:82), in tako prekinila niz dveh zaporednih porazov.

Zelo dobro je svoje minute na parketu izkoristil Goran Dragić, ki je bil s 15 točkami znova tretji strelec svoje ekipe, ob tem pa je v statistiko dodal še sedem podaj. Miami je z Ljubljančanom v peterki, tekmo dobival s kar 27 točkami razlike! Tudi Beno Udrih je tokrat dobil kar zajetno minutažo, odigral je malenkost več kot 20 minut, dosegel pa dve točki in zbral tri skoke in dve podaji.

Odlično predstavo je prikazal Hassan Whiteside, ki je vknjižil 25 točk in kar 19 skokov, Gerald Green je s klopi dosegel 19 točk, Chris Bosh pa se je ustavil pri 16 točkah. Pred začetkom tekme so Heati nekoliko spremenili svojo začetno peterko – tekmo je poleg Dragića, na mestu drugega branilca začel Tyler Johnson, ki je nadomestil Dwyanea Wade, ki se je ubadal z gripi podobnimi simptomi. Najboljši strelec Dallasa je bil Zaza Pachulia s 14 točkami in 12 skoki.

Mavsi so v prvi četrtini dosegli le deset točk, njihov prvi dan v novem letu pa je bil resnično katastrofalen – iz igre so metali le 36,4-odstotno, od tega za tri 22,6-odstotno, to pa je Miami s pridom izkoriščal, in tekmo z visoko razliko dobil. Zanimivo, Heati v svoji zgodovini še niso izgubili tekme na dan novega leta (6-0), tekme pa so dobili s povprečno razliko 25,7 točk.

Občutno slabše od Miamija, so novo leto začeli New York Knicksi. V Vetrovnem mestu so tako izgubili proti Chicago Bullsom z 81:105. Biki so se na ta način maščevali za poraz izpred nekaj dni, ko so jih Kratkohlačniki v Madison Square Gardenu premagali le dan zatem, ko so Bullsi izgubili tekmo z Detroit Pistonsi po štirih podaljških.

Jimmy Butler je pri Chicagu dosegel 23 točk, Nikola Mirotić je dodal 17 točk in sedem podaj, Pau Gasol pa 17 točk in osem skokov. Pri New Yorku je bil z 20 točkami najboljši Carmelo Anthony. Saša Vujačić je ostal brez točk.

New York je pred zadnjo četrtino zaostajal le za štiri točk (77:73), nato pa se je začelo zelo slabih 12 minut za Kratkohlačnike. V zadnji četrtini so tako Knicksi zadeli le dva od 19 metov iz igre, dosegli pa osem točk. Bullsi, ki so na tekmi že zapravili 16 točk naskoka, so si tako že pet minut pred koncem tekme priigrali udobno prednost in dvoboj mirno pripeljali do konca.

Preobrat je na tekmi s Charlotte Hornetsi uspel Toronto Raptorsem, ki so še pred zadnjo četrtino zaostajali z osmimi točkami razlike, nato pa tekmo dobili s 104:94. v zadnjih 12 minutah tekme so tako Hornetsi dosegli ravno toliko točk, razigrani Raptorsi pa so jih dali kar 30. Rezultat je bil štiri minute pred koncem poravnan na 94, nato pa je Toronto dosegel zadnjih deset točk na tekmi.

Zelo dobro je znova odigral DeMar DeRozan, ki je dosegel 23 točk, Kyle Lowry pa je z 18 točkami in 11 podajami v statistiko vpisal dvojnega dvojčka.

Liga NBA, redni del sezone, 1. 1.:

WASHINGTON – Orlando 103:91 (24:21, 24:22, 24:29, 31:19)
(Wall 24 (13 podaj), Porter Jr. 20 (11 skokov); Oladipo 20 (5 podaj), Vučević 14 (7 skokov))

MIAMI – Dallas 105:82 (22:10, 36:35, 22:16, 26:21)
(Whiteside 25 (19 skokov), Green 19; Pachulia 14 (13 skokov), Matthews 12)

TORONTO – Charlotte 104:94 (29:28, 26:27, 19:27, 30:12)
(DeRozan 23, Lowry 18 (11 podaj, 5 skokov); Walker 18 (5 skokov), Williams 17)

CHICAGO – New York 108:81 (34:18, 22:32, 21:23, 31:8)
(Butler 23 (6 podaj), Mirotić (7 podaj, 5 skokov) in P. Gasol (8 skokov) po 17; Anthony 20 (7 skokov), Calderon 18)

LA LAKERS – Philadelphia 93:84 (21:21, 19:20, 22:19, 31:24)
(Williams 24 (5 podaj), Clarkson 19; Noel 15 (12 skokov), Okafor in McConnell (7 podaj) po 12)

Slovenci v Ligi NBA (Sezona 2015/16):

Goran Dragić (Miami Heat) – 31 minut, 15 točk (6/10 za dve, 1/2 za tri), 4 skoki, 7 podaj, 3 pridobljene in 1 izgubljena žoga.
Beno Udrih (Miami Heat) – 21 minut, 2 točki (1/2 za dve), 3 skoki, 2 podaji in 1 izgubljena žoga.
Saša Vujačić (New York Knicks) – 4 minute (0/1 za dve) in 1 skok.