Goran Dragić do 7000. točke v karieri, Lakersi po podaljšku do zmage

Košarkarji Miami Heat so v Staples Centru po podaljšku klonili proti Los Angeles Lakersom. Jezerniki so bili boljši s 102:100, tekmo pa je 1,9 sekund pred koncem dodatnih petih minut igre odločil Julius Randle.

Goran Dragić se je vrnil po tekmi odsotnosti zaradi bolezni in bil z 11 točkami in devetimi podajami blizu dvojnega dvojčka, toda njegov met iz igre je bil tokrat nekoliko slabši. Zadel je le pet od 14 metov, poleg tega pa v končnici podaljška zgrešil met za tri, s katerim bi Miamiju prinesel vodstvo. Kljub temu je bila za Dragića noč zgodovinska, saj je s košem v prvi četrtini presegel mejo 7.000 točk v karieri.

Najboljši strelec Miamija je bil Dwyane Wade, ki je že v prvem polčasu dosegel 14 točk, po glavnem odmoru pa jih je dodal še 12, in se tako na koncu ustavil pri 26 točkah, zbral pa je tudi 10 skokov in pet podaj. Luol Deng je dosegel 22 točk in vknjižil 11 skokov, s klopi pa je bil znova odličen Hassan Whiteside, ki je tekmo zaključil z 18 točkami, 17 skoki in sedmimi blokadami. Pri Lakersih je svojo zadnjo tekmo proti Miamiju odigral Kobe Bryant, na parketu pa je zaradi bolečin po celotnem telesu, ki so posledica 20-letne kariere, preživel le devet minut, v tem času zadel enega od sedmih metov iz igre, in dosegel dve točki. Najboljši strelec Jezernikov je bil Jordan Clarkson s 26 točkami. Lakersi so iz igre metali le 36,3-odstotno, v igri pa so ostali predvsem na račun skokov v napadu, zbrali so jih kar 19, in izgubljenih žog Miamija (17).

Rezultat je bil le v podaljšku kar šestkrat izenačen, Miami pa je pobudo na igrišču prevzel po tem, ko je Goran Dragić ukradel žogo D’Angelu Russellu, na drugi strani pa je napadal zaključil Hassan Whiteside, a so se Lakersi vrnili v igro in s prostima metoma Juliusa Randla povedli s 100:98. Tekmo je znova izenačil Wade, nato pa je Randle 1,9 sekund pred koncem podaljška prinesel zmago Lakersom. Met za zmago je imel Joe Johnson, a je zgrešil trojko.

Miami je tekmo bolje začel, v prvi četrtini vodil že s 15 točkami razlike (25:10), a so se Jezerniki še do glavnega odmora vrnili v igro. Večino tretje četrtine so bili varovanci Byrona Scotta v vodstvu, v zadnji četrtini pa je odgovornost v svoje roke prevzel Dwyane Wade in z osmimi zaporednimi točkami 29,7 sekund pred koncem rednega dela prinesel Miamiju vodstvo s 87:85. Na drugi strani je dva prosta meta hladnokrvno zadel Jordan Clarkson in tako izsilil podaljšek, saj je Wade ob zvoku sirene zgrešil met za zmago Miamija.

Nov rekord po številu zaporednih zmag na domačem parketu, so v AT&T Centru postavili San Antonio Spursi. Ostroge so premagale New Orleans Pelicanse, s 100:92, to pa je bila že 37. zaporedna zmaga za petkratne prvake Lige NBA.

V tej sezoni San Antonio na domačem parketu še ni doživel poraza, s sredino zmago nad Pelikani pa so presegli rekord Chicago Bullsov iz sezone 1995/96. Rekord Bikov po številu zaporednih zmag, s katerimi ekipa začne novo sezono Lige NBA, lahko presežejo tudi aktualni prvaki Golden State Warriorsi, ki so zaenkrat pri 36 zaporednih zmagah.

Po treh tekmah odsotnosti zaradi poškodbe, se je v dresu San Antonia vrnil Kawhi Leonard in dosegel 16 točk, najboljši strelec Ostrog pa je bil Manu Ginobili z 20 točkami. Nekdanji igralec Union Olimpije, Danny Green, je zadel štiri trojke, in tekmo zaključil s 16 točkami. San Antonio je zael 12 od 24 metov za tri, kar 13 igralcev v dresu Ostrog pa je vknjižilo vsaj šest minut igralnega časa, pri New Orleansu pa je zaradi poškodb, ki so zelo načele postavo Pelicansev, zaigralo le devet igralcev. Tekmo so Spursi prelomili v tretji četrtini, ki so jo dobili s 27:16, in si pred zadnjim delom igre priigrali 18 točk prednosti. New Orleans je do konca tekme zaostanek sicer nekoliko zmanjšal, a zmaga varovancev Gregga Popovicha ni bila nikoli ogrožena.

Najboljši strelec lige in najkoristnejši igralec lige iz minule sezone, Stephen Curry, je z 31 točkami, šestimi zaporednimi v podaljšku, poskrbel za zmago Golden State Warriorsev nad Utah Jazzi (103:96). Golden State je z 68. zmago v sezoni presegel izkupiček zmag iz prejšnje sezone, na zadnjih sedmih tekmah sezone pa morajo zmagati še petkrat, če želijo postaviti nov rekord Lige NBA po številu zmag v rednem delu sezone. Tega še vedno držijo Chicago Bullsi iz sezone 1995/96.

Curryjevih šest zaporednih točk v podaljšku je prelomilo izenačenje (93:93) in Bojevnikom prineslo vodstvo z 99:93. Po tem, ko je izsilil osebno napako v napadu Gordona Haywarda, je Curry poskrbel še za zabijanje Draymonda Greena, po katerem je bila tekma dokončno odločena. Klay Thompson je k zmagi dodal 18 točk. Utah, na klopi katerega sedi tudi selektor slovenske reprezentance, Igor Kokoškov, je zdaj poravnan s Houston Rocketsi na sedmem mestu zahodne konference.

New York Knicksi so v Teksasu morali priznati premoč Dallas Mavericksom. Tekmo, ki so jo Telički dobili z 91:89, je s polaganjem 49,9 sekund pred koncem, odločil JJ Barea. Kratkohlačniki so bili vseskozi blizu zmage, a so v zadnji četrtini zapravili devet točk prednosti.

Saša Vujačić je tekmo znova začel v prvi peterki, in v 24 minutah igre dosegel sedem točk ter zbral pet skokov. Najboljši strelec tekme je bil Carmelo Anthony z 31 točkami. Barea jih je pri Dallasu dosegel 26. Delo Portoričana v dresu Dallasa je po izgubljeni žogi Anthonyja, dokončal Raymond Felton, ki je 8,7 sekund pred koncem postavil končni izid tekme.

Liga NBA, redni del sezone, 30. 3.:

TORONTO – Atlanta 105:97 (25:20, 29:21, 35:26, 16:30)
(DeRozan 26 (6 podaj, 5 skokov), Valanciunas 19 (9 skokov); Teague 18, Hardaway Jr. 15)

Memphis – DENVER 105:109 (20:26, 27:33, 21:25, 37:25)
(Randolph 26 (6 skokov), Farmar 14 (5 podaj); Barton 25 (6 skokov), Mudiay 17 (5 podaj))

MILWAUKEE – Phoenix 105:94 (28:32, 25:15, 27:28, 25:19)
(Middleton 26 (7 skokov), Parker 21 (5 skokov); Tucker 20 (10 skokov, 7 podaj), Booker 18)

Minnesota – LA CLIPPERS 79:99 (17:27, 17:20, 19:32, 26:20)
(Towns 16 (11 skokov), Bjelica 14 (7 skokov); Paul 20 (16 podaj, 8 skokov), Redick 17)

DALLAS – New York 91:89 (24:30, 27:18, 16:26, 24:15)
(Barea 26 (7 podaj, 5 skokov), Matthews 16; Anthony 31 (7 skokov), Williams 15 (8 skokov))

SAN ANTONIO – New Orleans 100:92 (27:26, 19:13, 27:16, 27:37)
(Ginobili 20, Leonard (6 skokov) in Green po 16; Ajinca 18 (9 skokov), Hamilton 14 (5 skokov))

Utah – GOLDEN STATE 96:103* (21:26, 19:16, 29:21, 20:26, 7:14)
(Hayward 21, Hood 20 (6 skokov); Curry 31 (7 skokov), Thompson 18)
*Po podaljšku.

SACRAMENTO – Washington 120:111 (32:34, 28:21, 29:28, 31:28)
(Cousins 29 (10 skokov), Gay in Rondo (11 podaj) po 15; Beal 24, Porter Jr. 20)

LA LAKERS – Miami 102:100* (25:27, 16:21, 26:19, 20:20, 15:13)
(Clarkson 26 (6 skokov), Russell 16; Wade 26 (10 skokov, 5 podaj), Deng 22 (11 skokov))

Slovenci v Ligi NBA (Sezona 2015/16):

Goran Dragić (Miami Heat) – 38 minut, 11 točk (4/9 za dve, 1/5 za tri), 3 skoki, 9 podaj, 2 pridobljeni in 4 izgubljene žoge.
Saša Vujačić (New York Knicks) – 24 minut, 7 točk (2/3 za dve, 1/2 za tri), 5 skokov, 2 podaji, 1 pridobljena in 1 izgubljena žoga.