Francozi v črno zavili Madrid, Srbija povozila še Brazilijo

Rubrika: SP Španija 2014

Francoski košarkarji so poskrbeli za prvo pravo senzacijo na svetovnem prvenstvu, po tem ko so z odlično obrambo in preudarno igro v napadu povsem razorožili favorizirane domačine in slavili s 65:52. V polfinalu se bodo udarili s Srbijo, ki je s 84:56 povsem nadigrala Brazilijo.

Rudy Gobert je takole zabil preko Paua Gasola, podelil pa mu je tudi izjemno blokado
Rudy Gobert (5 točk in 13 skokov) je takole zabil preko Paua Gasola, podelil pa mu je tudi izjemno blokado

Že sam začetek (8:0) je nakazal, da so Galski petelini v tekmo krenili odločno in s pravim načrtom, da šokirajo košarkarsko javnost širom sveta. Skozi celotni prvi polčas so vodili in Španci so se zbrali šele na začetku tretjega dela igre in se povsem približali, toda tudi na ta napad so varovanci Vincenta Coletta, na Iberskem polotoku igrajo brez prvega zvezdnika Tonyja Parkerja, našli odgovor. Izjemna obramba na čelu z mladim Rudyjem Gobertom, ob živce je spravljal velikega Paua Gasola, ter trezna končnica, v kateri sta suvereno odigrala Boris Diaw in Thomas Heurtel, sta Francozom prinesla na paprirju še precej višjo zmago, kot je to dajal vtis skozi tekmo.

Srbi po “grškem scenariju” razbili še Brazilce

Reprezentanca Srbije se je nekoliko presenetljivo gladko v četrtfinalu SP s 84:56 ugnala Brazilijo, ki je bila za mnoge favorit tega srečanja. Potek tekme je bil skorajda identičen srbski osmini finala z Grčijo, saj so varovanci Saše Djordjevića do odločilne prednosti prišli v tretji četrtini, pa čeprav so vodili tudi skozi celoten drugi polčas.

Srbski selektor je z identično taktiko kot proti Grčiji povsem razorožil kolega na brazilski klopi Rubena Magnana. Slednji ni imel prav nobenega protiorožja za učinkovito srbsko igro, predvsem v obrambi, kjer so Brazilijo povsem onemogočili. Južnoameričani niso zadevali odprtih metov, kar je Srbom omogočilo, da zgostijo prostor v pravokotniku. Varejao, Nene in Splitter tako niso prišli do izraza, načrta B pa Magnano ni imel oz. ga ni izkoristil.