EP U20: Slovenija strla odpor Grčije po dveh podaljških!

Slovenska reprezentanca mlajših članov je na evropskem prvenstvu po zanimivi in dramatični tekmi, na kateri smo videli dva podaljška, premagala Grčijo, z 78:72. Naši so napravili še en velik korak k obstanku v diviziji A.

Slovenija U20 je na evropskem prvenstvu v Italiji, po pravem trilerju in dveh podaljških, premagala Grčijo, z 78:72. To je za naše druga zaporedna zmaga v skupini H za obstanek. Blestela je naveza Blaž Mesiček-Aleksej Nikolić, ki je skupaj dosegla kar 52 točk, 10 skokov in osem podaj, levji delež k zmagi pa je prispevala celotna ekipa!

Pobudo na igrišču so uvodoma prevzeli Grki in po dobrih osmih minutah prvič povedli z dvomestnim številom točk (17:7). Pred koncem prve četrtine so se naši približali, na začetku drugega dela igre pa se je Grčija oddaljila na 24:11. Nato pa so se naši zbudili in z delnim izidom 9:2 razliko najprej zmanjšali na -6 (20:26), minuto in pol pred koncem prvega polčasa pa tudi na 24:28. Enaka razlika je bila med ekipama tudi po prvih 20 minutah igre.

Dobro igro iz konca prvega, so naši prenesli na začetek drugega polčasa, in tretjo četrtino odprli z delnim izidom 12:1, po štirih minutah igre v nadaljevanju, pa prišli do vodstva s 38:31. Grki so se za tem zbrali, zmanjšali zaostanek, toda po zaslugi trojke Blaža Mesička, je Slovenija v zadnjih deset minut vstopila z naskokom šestih točk (48:42).

Parada trojk se je nadaljevala v zadnji četrtini – igralci obeh reprezentanc so v le nekaj minutah zadeli tri, od tega Slovenci dve, in naši so se znašli v udobnem vodstvu 54:47. Končnico tekme so bolje odigrali Grki in rezultat 24 sekund pred koncem tekme izenačili na 57. Zadnji napad na tekmi je pripadel našim, ki pa ga niso uspeli kapitalizirati. Meta za zmago sta zgrešila Jan Barbarič in Jure Ritlop, in ekipi sta se podali v podaljšek.

Dodatnih pet minut igre je znova postreglo z izenačeno košarko, Slovenija pa je v vodstvo prešla po zadetem metu za tri točke s strani Jana Barbariča, ki je zadel za 62:61. Enega od dveh prostih metov je dodal še Jan Kosi, toda Grčija je na drugi strani izenačila. V naslednjem napadu je bil uspešen Mesiček, toda odgovoril je Theodorou. Ko je 14 sekund pred koncem podaljška polaganje zadel Kosi, je bila zmaga že na dosegu roke, toda nato je Michail Liapis zadel horug ob zvoku sirene, za 67:67, in čas je bil za nov podaljšek.

V njem je vodstvo najprej prevzela Grčija, Slovenci pa so odgovorili z nizom devetih zaporednih točk, s katerim so se oddaljili na 76:69. Grki so še zagrozili s trojko za 72:76, toda vse skupaj je bilo prepozno. Usoda nasprotnikov je s prostima metoma zapečatil Aleksej Nikolić, in poskrbel za slavje Slovenije, z 78:72.

Damjan Novakovič, glavni trener moške reprezentance U20:
Igralce bi rad pohvalil za borbenost na izjemno težki tekmi. Kar dva podaljška smo potrebovali, da smo premagali žilave Grke. Če ne bi počeli neumnosti, bi to lahko storili že dosti prej, a na koncu je vedno lepo zmagati. Zavedamo pa se, da kljub temu, da imamo dve zmagi, še vedno nismo uvrščeni v napredovanje. Za to potrebujemo zmago proti Poljski oziroma poraz s tremi točkami razlike, ali pa zmago Grčije proti Bosni in Hercegovini. V sredo se bomo regenerirali in se pripravili na tekmo s Poljsko, in verjamem, da nam bo uspelo zabeležiti novo zmago.

EVROPSKO PRVENSTVO ZA REPREZENTANCE U20 (Lignano Sabbiadoro, Italija)

2. kolo skupine H za obstanek, torek, 14. julija:
SLOVENIJA – Grčija 78:72** (11:21, 15:9, 22:12, 9:15, 10:10, 11:5)
Slovenija: Špan 4 (6 podaj), Nikolić 25 (6 podaj), Janc, Kokol, Mesiček 27 (7 skokov), Šantelj 8, Grušovnik 1 (5 skokov), Kosi 3, Ritlop, Barbarič 10, Karavdić.
Grčija: Spyridonidis 8, Liapis 5 (5 skokov), Kottas 8 (6 skokov), Christodoulou 12, Poulianitis 7, Chatzinikolas, Theodorou 11 (5 skokov), Tsalmpouris, Billis 5, Stamatis 12 (6 podaj), Oikonomopoulos, Spyropoulos 4 (5 podaj).