EP U20: Slovenija do sila pomembne zmage nad Turki

Slovenija je na evropskem prvenstvu za reprezentance do 20 let v Italiji, naredila pomemben korak k uvrstitvi v drugi del prvenstva! Naši fantje so s 67:61, po preobratu v drugem polčasu, premagali Turčijo. O usodi naše reprezentance pa bosta odločali sobotni tekmi naše skupine.

Slovenska moška reprezentanca do 20. leta je na evropskem prvenstvu v Lignanu Sabbiadoru na četrti tekmi, zabeležila drugo zmago in si na ta način odprla vrata v drugi del tekmovanja. Slovenci so po novem preobratu v drugem polčasu, premagali Turčijo, s 67:61. Vsestransko predstavo je prikazal Aleksej Nikolić, ki je v svojo statistiko vpisal 19 točk, osem skokov in osem podaj. Slovenci so tokrat nadoknadili 13 točk zaostanka iz začetka drugega polčasa.

Z zmago pa si naša reprezentanca še ni zagotovila nastopa v drugem delu prvenstva. Da bi se to zgodilo, morata na sobotnih tekmah, med Litvo in Veliko Britanijo ter Nemčijo in Turčijo, zmagi zabeležiti ekipi Litve in Nemčije.

Obe moštvi sta zadržano vstopili v tekmo, bolje pa jo je začela Turčija, ki je povedla z 9:3, uvodno strelsko “sušo” naših pa je z zabijanjem prekinil Jure Ritlop. V prvem delu igre so Turki zadeli kar tri mete za tri točke in se oddaljili na 18:8. Po prvih desetih minutah igre je naskok turške reprezentance znašal +12 (25:13). V drugem delu je ekipa, s katero so se naši v pripravljalnem obdobju že dvakrat srečali, še dvignila svojo prednost, toda naši so  z dobro igro v nadaljevanju četrtine, ko so Turke za dve minuti popolnoma ustavili, dve minuti pred koncem prvega polčasa zaostanek zmanjšali na 25:32. Ob koncu prvega polčasa je Aleksej Nikolić s trojko v zadnji sekundi, Slovenijo približal na -6 (30:36).

Na začetku drugega polčasa so se Turki znova oddaljili na dvomestno prednost, nato pa so varovanci Damjana Novakoviča udarili s petimi zaporednimi točkami in razliko zmanjšali na pet točk, 40:35. Branilci naslova so dve minuti pred koncem tretje četrtine znova pobegnili na bolj udobno prednost devetih točk, toda po zaslugi Vlatka Čančarja, Nikolića in Jana Barbariča, so naši nekaj trenutkov kasneje zaostajali le še z 42:45, pred začetkom zadnje četrtine pa z 42:47. V zadnji četrtini so bili Slovenci vseskozi blizu, a v uvodnih minutah nikoli bližje, kot na štirih točkah razlike, po zaslugi Blaža Mesička, ki je dosegel pet točk zapored, in naše pripeljal do 49:53.

Z dobro igro so naši nadaljevali, in manj kot štiri minute pred koncem tekme so Slovenci prešli v vodstvo s 56:55. Turki so v naslednjem napadu odgovorili, Ritlop pa je na drugi strani Slovenijo vrnil v vodstvo z zabijanjem, nekaj trenutkov kasneje pa je dodal še trojko s strani, in igralci v zelenih dresih so vodili z 61:57. Zmago naših s 67:61 sta s prostimi meti potrdila Nikolić in Ritlop.

Damjan Novakovič, glavni trener reprezentance U20:
“Presenetili smo enega od favoritov tega evropskega prvenstva. Po drugi strani smo vedeli, da nam turški profil ekipe odgovarja, saj Turki nimajo takšnih mišic in moči, kot na primer Litva ali Nemčija. Zato smo Turčiji lažje parirali. Resnično moram pohvaliti vse igralce. Bolj, kot ne, smo se v obrambi držali tako individualnih, kot ekipnih dogovorov, in na koncu prišli do zmage, ki lahko pomeni veliko, ali pa tudi nič. Šele v soboto zvečer, po odigranih tekmah naše skupine, bomo namreč vedeli, koliko je ta zmaga vredna.

EVROPSKO PRVENSTVO ZA REPREZENTANCE U20 (Lignano Sabbiadoro, Italija)

4. kolo 1. dela, petek, 10. julija:
Turčija – SLOVENIJA 61:67 (25:13, 11:17, 11:12, 14:25)
Slovenija: Špan 3, Nikolić 19 (8 skokov, 8 podaj), Janc, Čančar 4, Kokol 8, Mesiček 13, Šantelj 5 (6 skokov), Grušovnik, Kosi, Ritlop 13 (5 skokov), Barbarič 2, Karavdić.
Turčija: Ugurlu 7, Sanli, Ozdemiroglu 8, Arar, Birsen 13 (6 skokov), Kosut 13 (9 skokov), Gecim 4, Ozmizrak 7, Demir, Ulubay 6, Yasar, Celep 3.

LITVA – Nemčija 61:52 (17:11, 6:22, 22:12, 16:7)
(Jurgutis 15, Seskus 11; Ugrai 11 (5 skokov), Akpinar in Sengfelder po 9)