Duščak hvali 15-letnico, Tomićeva 33, Iliriji pa derbi

V soboto se je nadaljevalo tekmovanje v državnem prvenstvu za ženske. Na prvi tekmi obeh ljubljanskih ekip v tej sezoni so zmago slavile košarkarice Ilirije (80:53). Triglavanke so ugnale Konjičanke, v Rogaški Slatini so do zmage prišle Mariborčanke (62:61). Grosupeljčanke so v Domžalah zabeležile drugo zmago v tej sezoni.

ilirija

1.SKL (Ž), 9. krog, 10.12.
Konjice – TRIGLAV 35:62 (14:16, 7:14, 9:16, 5:16)
(Zdovc 16, Ramšak 9, Klančnik 4 (12 skokov); Kalušić 16 (8 skokov), Meden 13, Seničar 8 (10 skokov))

Košarkarice kranjskega Triglava tudi po osmi tekmi v državnem prvenstvu ostajajo neporažene. Tokrat so zmago slavile na gostovanju v Slovenskih Konjicah, domačinke pa so tako zabeležile peti poraz v tej sezoni. Po izenačeni prvi četrtini, v kateri se je pri domačinkah izkazala Ajša Zdovc (11 točk), so v drugih desetih minutah pobudo prevzele Kranjčanke. Do polčasa so si košarkarice Triglava priigrale prednost devetih točk (30:21).

Po odmoru so gostje zagospodarile na igrišču. Z odlično igro v obrambi so domačinkam v drugih dvajsetih minutah dopustile zgolj 14 točk. Košarkarice iz Slovenskih Konjic so iz igre zadele 22 odstotkov metov, medtem ko so bile gostje bolj natančne (47%). Varovanke Bojana Laziča so v drugem polčasu dosegle 32 točk. Do najvišje prednosti so Gorenjke prišle v 33 minuti (+29), nato pa tekmo mirno pripeljale do konca in zmagale z rezultatom 62:35.

Pri domačih je največ točk dosegla že omenjena Zdovčeva (16), pri gostjah pa je poleg Aide Kalušić (16 točk) dvomestno število točk dosegla Sara Meden (13).

V naslednjem kolu bodo Štajerke gostovale pri ljubljanski Iliriji, košarkarice Triglava pa prihodnjo soboto v ŠD Planina čaka derbi proti Celjankam.

Stojan Fink, trener Konjic:
“Prvi polčas smo odigrali nad pričakovanji, v drugem pa smo malo padli. Kljub temu sem z igro svojih igralk zadovoljen. Čestitke nasprotnicam za zmago.”

Bojan Lazić, trener Triglava:
“Proti precej neugodnemu nasprotniku smo rabili nekaj časa, da se navadimo na njihovo igro. Mislim, pa da smo od 15. minute dalje uveljavili svojo kvaliteto in zagospodarili na terenu, kar nam je na koncu prineslo uspeh. Čestitam svojim dekletom za zmago in Konjičankam za pošteno borbo.”

ILIRIJA – Ježica 80:53 (20:6, 25:18, 10:19, 25:10)
(Trebec 16 (6 skokov), Klavžar 14 (12 skokov), Kropivšek 12; Kramžar 16 (5 prid. žog), Bajrektarević 15 (6 skokov), Mlakar 8 (7 skokov))

Košarkarice Ilirije so si že v prvih minutah prvega ljubljanskega derbija v tej sezoni priigrale visoko prednost, ki je niso izpustile iz rok. Po slabih šestih minutah srečanja so domačinke vodile z 12:0, nato pa so tudi Ježičanke dosegle svoje prve točke. Do konca četrtine so gostje dale še štiri točke in na prvi dvominutni odmor odšle z zaostankom 14 točk. Tudi druga četrtina je potekala po notah Ilirije. Ob koncu 12. minute so domače košarkarice prvič povedle za 20 točk, do konca polčasa pa je prednost narasla še za točko.

Po odmoru so Ježičanke zaigrale bolje. Na krilih Mlakarjeve, Bajrektarevićeve in Kramžarjeve so se približale na 12 točk zaostanka. Košarkarice Ilirije so zadnji del srečanja odprle s tremi trojkami, tekmo pa zaključile z drugo najvišjo razliko na tekmi (80:53). Domače košarkarice so prevladovale predvsem v skoku, ki so ga dobile s 55:33. Ilirija je prišla do šeste zmage, Ježičanke pa ostajajo pri treh.

Pri Iliriji je bila najboljša strelka slovenska reprezentantka Tina Trebec (16 točk), pri gostjah pa je največ točk dosegla Gala Kramžar (16).

V prihodnjem kolu (17. december) Ilirjanke gostijo ekipo Konjic, Ježičanke pa se odpravljajo na gostovanje v Domžale.

Goran Jovanovič, trener Ilirije:
“Na današnji tekmi smo se končno sprostili in odigrali tako kot bi morali igrat celo sezono. Imeli smo majhen padec v igri, vendar smo tekmo mirno pripeljali do konca in zmagali z visoko razliko. Veseli nas dejstvo, da so vse košarkarice dobile priložnost za igro in so prav vse dosegle tudi točke. Čestitke obema ekipama za pošteno borbo.

Bojan Hladnik, trener Ježice:
“Razlika v kvaliteti med obema ekipama je več kot očitna. Poleg tega nas je bilo na začetku srečanja kar precej strah, kar so košarkarice Ilirije s pridom izkoristile. V drugem polčasu smo se prebudili, odigrali dobro tretjo četrtino, nato pa so nam pošle moči”

Janina – MARIBOR 61:62 (14:19, 19:11, 16:23, 12:9)
(Tomić 33 (11 skokov), Serdar 11 (8 skokov), Baloh 9; Kuzma 15 (5 skokov, 6 podaj), Stergar 12 (14 skokov), Cvijanovič 10)

Srečanje med Slatničankami in Mariborčanki so bolje začele slednje, ki so v prvi četrtini prišle do prednosti petih točk. Domače košarkarice, ki so v tej sezoni zmagale na dveh srečanjih, so nato prevzele pobudo in prešle v vodstvo. V prvem polčasu je s 17 točkami blestela Martina Tomić, ki je ekipo Janine na odmor popeljala s tremi točkami prednosti.

Na začetku drugega polčasa so košarkarice Janine povedle za osem točk (38:30), gostje pa so na najvišjo prednost domačink odgovorile z delnim izidom 10:0 in povedle s 43:40. Mariborčanke so v 27. minuti srečanja povedle za sedem točk, vendar jim ta prednost ni omogočila mirnega nadaljevanja. V zadnji četrtini sta se ekipi izmenjavali v vodstvu. Slabo minuto pred koncem srečanja je imela ob rezultatu 61:61 Teja Črešnik dva prosta meta. Zadela je prvega, košarkarice iz Rogaške Slatine pa v napadu niso uspele rezultata obrniti v svojo korist. Mariborčanke so tako prišle do svoje pete zmage v tej sezoni, Slatničanke pa ostajajo pri dveh.

Najboljša strelka srečanja je bila Martina Tomić, ki je dosegla 33 točk ter zbrala 11 skokov, pri gostjah pa je Simona Kuzma zbrala 15 točk, 5 skokov in 6 podaj.

V naslednjem kolu so košarkarice Janine proste, Mariborčanke pa v domači dvorani gostijo ekipo Grosupljega.

Slobodan Rmuš, trener Janine:
“Če bi zmagala naša ekipa, zmaga vsekakor ne bi bila nezaslužena. Odigrali smo dober prvi polčas in s prednostjo odšli na odmor. V drugem delu smo vodili že za osem točk, nato pa izgubili nekaj pomembnih žog ter imeli nekaj nerezonskih metov, kar so košarkarice Maribora s pridom izkoristile in na koncu zasluženo zmagale. Upam, da se ji za poraz oddolžimo čez dva meseca na tekmi v Mariboru.”

Andrej Kuzma, trener Maribora:
“Obe ekipi bi si danes zaslužili zmago. Čeprav nam danes nikakor ni stekel met z razdalje, smo nekako uspeli tekmo obrniti v svoj prid, za kar čestitam svojim varovankam. Janina je dokazala, da je v vzponu. Želim jim veliko uspehov v nadaljevanju sezone.

Domžale – GROSUPLJE 51:56 (13:8, 11:20, 14:16, 13:12)
(Molnar 19 (16 skokov), Tajher 10 (8 skokov), Mitrić 7; Zoran 14, Mehle 11, Dautović 10 (8 skokov))

Na srečanju Domžal in Grosupljega smo spremljali izenačeno srečanje. Na prvi dvominutni odmor so s prednostjo petih točk odšle domače košarkarice. V drugi četrtini so na plin stopile Dolenjke, ki so povedle in na polčas odšle z vodstvom štirih točk (28:24).

Tudi v drugem polčasu smo spremljali izenačeno srečanje. Grosupeljčanke so vodile, Domžalčanke pa so jim ves čas dihale za ovratnik. V drugem delu tretje četrtine so domače košarkarice naredile delni izid 8:0 in povedle. Tudi v zadnji četrtini si nobena od ekip ni priigrala večje prednosti. Dve minuti do konca srečanja je Tajherjeva zadela prosti met in približala Domžalčanke na dve točki zaostanka. Domačinke so imele nato možnost, da izenačijo oziroma povedejo, vendar jim to ni uspelo. Na drugi strani je zadela Tinkara Zoran in prinesla ekipi iz Dolenjske drugo zmago v tej sezoni.

Pri domačih je odlično predstavo prikazala Lorena Molnar (19 točk, 15 skokov), pri gostjah pa je 14 točk dosegla Tinkara Zoran. Zelo pomemben dejavnik ob zmagi Grosupljega so točke igralk s klopi. Slednje so dosegle 25 točk in prispevale pomemben delež k zmagi.

V desetem kolu 1. SKL Domžalčanke gostijo Ježico, Grosupeljčanke pa se odpravljajo na gostovanje v štajersko prestolnico.

Vlado Velikonja, trener Domžal:
“Ekipi Grosupljega čestitamo. Tekma bi bila lahko dobra, a nekateri enostavno ne morejo iz svoje kože. Zelo sem ponosen na našo malo četo in razočaran nad drugimi zadevami.”

Slavko Duščak, trener Grosupljega:
“To je bila zelo pomembna zmaga za našo mlado ekipo. Tako v obrambi kot v napadu smo odigrali zelo zbrano. Čestitam dekletom za prikazano igro in zmago. Posebne čestitke za fenomenalno igro gredo 15-letni Lei Mehle.”