Dragić z Miamijem po porazu na 7. tekmi zaključil s sezono

Košarkarji Miami Heat so morali na sedmi tekmi konferenčnega polfinala Vzhoda v Ligi NBA priznati premoč Toronto Raptorsem, ki so slavili zmago s 116:89. Vročica je tako zaključila s sezono, Toronto pa se je uvrstil v konferenčni finale, kjer ga že čakajo Cleveland Cavaliersi. Sezone 2015/16 je konec tudi za zadnjega slovenskega predstavnika v najmočnejši ligi na svetu, Gorana Dragića, ki se je na sedmi tekmi izkazal s  16 točkami.

Toronto je že na samem začetku tekme prevzel nadzor nad igro, in vodil praktično od začetka do konca. Miami je nekoliko zagrozil le v drugi četrtini, ko se je razigral Joe Johnson in po nizu šestih zaporednih točk Vročico povedel v vodstvo s 37:36. Odgovor sta imela pripravljena Kyle Lowry in Patrick Patterson, na glavni odmor pa je Toronto odšel s prednostjo šestih točk (53:47).

Edino moštvo iz Kanade, ki nastopa v Ligi NBA, je še bolje začelo tretji del igre, in se po sedmih minutah oddaljilo na 75:58. Nezaustavljiva sta delovala Lowry in DeMar DeRozan, ki sta odlično vodila napad svoje ekipe, takrat pa se je razigral novinec pri Miamiju, Justise Winslow, dosegel šest od naslednjih osmih točk Miamija, in ga približal na 77:69. Prav takšna razlika med obema moštvoma je bila tudi pred zadnjo četrtino (86:78). Igralci Toronto so tekmo dokončno prelomili v svojo korist na začetku zadnje četrtine, ko je žogo skozi obroč najprej silovito zabil Bismack Biyombo, met za tri točke pa sta zadela Demarre Carroll in Terrence Ross in oddaljila Raptorse na 96:80. Ko je Patterson dosegel štiri zaporedne točke za 102:82 dobrih sedem minut pred koncem tekme, je bila sedma tekma in s tem serija, dokončno odločena.

Skozi celotno srečanje se je videlo, da so igralci Toronta preprosto bolj agresivni, to pa se je poznalo tudi pri številu prostih metov in številu skokov v napadu – Raptorsi so zmetali kar 20 prostih metov več in zbrali 13 skokov več pod obročem, na katerega so napadali, kot pa igralci Vročice.

Pri obeh moštvih so prav vsi igralci začetnih peterk dosegli dvomestno število točk. Presodila je odlična igra udarnega dvojca Toronta, DeMarja DeRozana in Kylea Lowryja. Skupaj sta dosegla kar 63 točk, Lowry 35, ob devetih podajah in sedmih skokih, in DeRozan 28, ob osmih skokih. Zelo dobro je odigral tudi Biyombo, ki je s 17 točkami in 15 skoki vknjižil dvojni dvojček.

Dragić se je izkazal z vsestransko predstavo, dosegel je 16 točk in zbral sedem podaj ter šest skokov, a iz igre zadel le šest od 17 metov. Zgrešil je vseh pet metov za tri točke. Slabo je odigral tudi Dwyane Wade, ki je prav tako dosegel 16 točk, zadel pa šest od 13 metov iz igre, z njim na parketu pa je Miami tekmo izgubljal s kar 28 točkami razlike. Joe Johnson je vknjižil 13 točk, Justise Winslow pa 14 točk in osem skokov.

Toronto Raptorsi bodo prvič v svoji 21-letni zgodovini nastopili v konferenčnem finalu Lige NBA. Tam jih že nekaj dni čakajo aktualni podprvaki iz minule sezone, Cleveland Cavaliersi. Prav Cavsi in Raptorsi so redni del sezone zaključili na vrhu vzhodne konference – Cleveland kot prvi, in Toronto kot drugi.

Miami Heat so po tem, ko se jim minulo sezoni ni uspelo uvrstiti v končnico, napravili velik korak naprej v primerjavi s sezono 2014/15. Sezono poprej so sicer zaigrali in izgubili v velikem finalu Lige NBA, a takrat so imeli v svojih vrstah LeBrona Jamesa, ki pa je po porazu proti San Antonio Spursem, odšel v Cleveland. Redni del sezone 2015/16 je Miami zaključil na tretjem mestu vzhodne konference, nato pa v prvem krogu končnice izločil Charlotte Hornetse po sedmih tekmah.

Liga NBA, konferenčni polfinale

Vzhod:

TORONTO – Miami 116:89 (25:24, 28:23, 33:31, 30:11) [4:3]
(Lowry 35 (9 podaj, 7 skokov), DeRozan 28 (8 skokov); Dragić (7 podaj, 6 skokov) in Wade po 16, Winslow 14 (8 skokov))

Goran Dragić (Miami Heat) – 38 minut, 16 točk (6/12 za dve, 0/5 za tri, 4/5 PM), 6 skokov, 7 podaj, 2 pridobljeni in 2 izgubljeni žogi.

[] – V oglatem oklepaju je zapisan rezultat v zmagah. Igrajo na štiri dobljene tekme.