Dragić in Udrih na božič z Miamijem do zmage nad New Orleansom

Božič v Ligi NBA je, kot že vrsto let, rezerviran za košarkarske poslastice, na parket pa so znova stopili tudi Miami Heati. Vročica je imela zmago proti New Orleans Pelicansem praktično že v žepu, saj je na začetku zadnje četrtine vodila že s 13 točkami razlike, a Pelikani so uspeli izsiliti podaljšek, v katerem je Miamiju nato vseeno uspelo streti svoje nasprotnike in slaviti zmago s 94:88.

Vse slovenske navdušence in oboževalce NBA košarke je na božični dan razveselilo dejstvo, da bo na parket, po tekmi odsotnosti zaradi številnih poškodb, znova stopil Goran Dragić, na delu pa smo seveda lahko videli tudi Bena Udriha. Dragić je na igrišču preživel kar 40 minut, največ v tej sezoni, dosegel sedem točk, zbral pa še šest podaj in tri skoke. Udrih je ob vrnitvi Dragića v udarno peterko moštva iz Floride dobil nekoliko manj priložnosti. Odigral je 13 minut, vknjižil pa štiri točke, štiri podaje in dva skoka.

Strelski boj sta v raketi bila najboljša visoka igralca obeh moštev, Chris Bosh in Anthony Davis. Bitko in vojno je dobil Bosh, ki je bil s 30 točkami najboljši strelec tekme, zbral pa je še deset skokov. Davis je tekmo zaključil z 29 točkami in 15 skoki.

V prvem polčasu je bil vseskozi v prednosti Miami, vodil je tudi že za 12 točk, a je New Orleans po zaslugi izjemnega Anthonyja Davisa, ki je že v uvodnih 24 minutah dosegel 20 točk in zbral deset skokov, ostal blizu in na glavni odmor odšel le s štirimi točkami zaostanka (42:38). Tretja četrtina je minila povsem v znamenju igralcev v rdečih dresih, dobro igro pa so prenesli tudi na začetek zadnjega dela igre in povedli s 65:52.

New Orleans Pelicansi pa so se kljub vsemu vrnili v igro in z delnim izidom 18:5 rezultat pet minut pred koncem tekme poravnali na 70. Gostje so prvič na tekmi povedli manj kot dve minuti do konca, po košu Ryana Andersona (74:72), na drugi strani je izenačil Bosh, nato pa je spektakularno zadel Tyrike Evans in dobro minuto pred koncem so Pelikani vodili s 76:74.

Odgovornost je po minuti odmora v svoje roke prevzel Dwyane Wade, zabil za izenačenje, svoje pa je s polaganjem po ukradeni žogi dodal še Gerald Green in Miami se je vrnil v vodstvo (78:76). Rezultat je 36,7 sekund pred koncem znova poravnal Eric Gordon, po zapravljenem napadu Bosha pa je imel napad za zmago New Orleans, a je met za zmago zgrešil Davis.

V dodatnih petih minutah je odgovornost nase prevzel Bosh, tekmo sta dokončno prelomila Luol Deng s trojko za 83:80, nato pa še Wade s košem za 87:82. V izdihljajih podaljška so sicer Pelicansi še nekoliko zagrozili, a za nov preobrat je zmanjkalo časa.

Zasluženo zmago so zabeležili Chicago Bullsi, ki so s 105:96 premagali Oklahoma City Thunder. Do uspeha so Biki prišli po zaslugi ekipne igre, saj so štirje košarkarji dosegli dvomestno število točk – Jimmy Butler (23), Pau Gasol (21), Derrick Rose (19) in Taj Gibson (13). Pri OKC-ju sta bila razpoložena Russell Westbrook s 26 točkami, osmimi podajami in sedmimi skoki, ter Kevin Durant z 29 točkami, devetimi skoki in sedmimi podajami.

Chicago je vodil od začetka do konca tekme. Še najbolj so igralci Oklahoma Cityja zagrozili ob koncu prvega polčasa, ko so se približali na dve točki zaostanka (54:52), toda Bullsi so bili na božični dan preprosto boljši. Pred začetkom zadnje četrtine je njihov naskok znašal že +18 (86:68), do zanesljive zmage pa so prišli kljub dejstvu, da so se Thunderji manj kot štiri minute do konca tekme približali na 99:93. V zaključku so zmago potrdili Butler, Gasol in Rose, ki je piko na i dodal iz črte prostih metov.

Ponovitev finala minule sezone med Golden State Warriorsi in Cleveland Cavaliersi, ni postregla z lepo košarko, kljub vsemu pa so košarkarski navdušenci na delu videli dve odlični ekipi, ki sta se minuto za minuto borili za zmago, ki je na koncu pripadla aktualnim prvakom (89:83).

Draymond Green je dosegel 22 točk in zbral 15 skokov, Stephen Curry je v statistiko vpisal 19, Klay Thompson pa 18 točk. Čeprav Golden State tokrat ni blestel v metu iz igre, in je dosegel najnižje število točk v sezoni, so igralci Warriorsev strli Cavse z odlično obrambo, ki je Cleveland prisilila v le 31,6-odstoten met iz igre. Bojevniki so zmago slavili še 28. v tej sezoni, hkrati pa je to že 32. zaporedna domača zmaga.

Warriorsi so tekmo prelomili v zadnji četrtini, ko so povedli za deset, največ na tekmi, in čeprav se je Cleveland dve minuti pred koncem približal na 81:77, veliki preobrat ni uspel. LeBron James je pri Cavaliersih, ki so izgubili prvič po šestih zaporednih zmagah, dosegel 25 točk, a zgrešil trojko, s katero bi Cavse popeljal na le točko zaostanka.

Teksaški obračun je nekoliko presenetljivo pripadel Houston Rocketsom, ki so z zmago z 88:84, prekinili niz sedmih zaporednih zmag San Antonio Spursev. Ključ do zmage je bil delni izid 8:2 v zadnji četrtini, s katerim so se Rakete oddaljile na 78:71. Tim Duncan je za tem sicer zadel horug, toda James Harden je odgovoril s trojko. Sledilo je polaganje Duncana, nato pa je Harden z novo trojko spravil Toyota Center na noge, in tekma je bila odločena.

Harden je tekmo končal z 20 točkami in devetimi podajami, pri Ostrogah pa je bil najboljši strelec Kawhi Leonard, prav tako z 20 točkami.

Bitka za primat v Los Angelesu je pričakovano pripadla Los Angeles Clippersom, ki so LA Lakerse premagali s 94:84. Četa Doca Riversa je na tekmi vodila že z 28 točkami razlike, Jezerniki pa so šele v zadnji četrtini nekoliko znižali zaostanek.

Najboljši strelec v zgodovini božičnih tekem, Kobe Bryant, je na svoji zadnji tekmi, ki jo bo odigral na 25. december, dosegel 12 točk. Skupno jih je na božič dosegel kar 395. Hkrati je Bryant nosilec rekorda po številu nastopov na božični dan, zbral jih je namreč kar 16.

Pri Clippersih se je najbolj izkazal Chris Paul s 23 točkami, JJ Redick jih je dodal 14, DeAndre Jordan pa je vknjižil 14 skokov in devet točk.

Liga NBA, redni del sezone, 25. 12.:

MIAMI – New Orleans 88:94* (27:15, 15:23, 21:14, 15:26, 16:10)
(Bosh 30 (10 skokov), Wade 19 (6 skokov); Davis 29 (15 skokov), Anderson 18 (8 skokov))
*Po podaljšku.

Oklahoma City – CHICAGO 96:105 (26:32, 26:22, 16:32, 28:19)
(Durant 29 (9 skokov, 7 podaj), Westbrook 26 (8 podaj, 7 skokov); Butler 23 (6 skokov), P. Gasol 21 (13 skokov, 6 podaj))

GOLDEN STATE – Cleveland 89:83 (28:19, 17:23, 19:17, 25:24)
(Green 22 (15 skokov, 7 podaj), Curry 19 (7 podaj, 7 skokov); James 25 (9 skokov), Smith 14)

HOUSTON – San Antonio 88:84 (25:22, 13:21, 23:17, 27:24)
(Harden 20 (9 podaj), Jones 14 (6 skokov); Leonard 20 (7 skokov), Aldridge 18 (9 skokov))

LA Lakers – LA CLIPPERS 84:94 (22:32, 22:28, 13:25, 27:9)
(Russell 16 (7 skokov), Bryant 12; Paul 23 (6 podaj, 5 skokov), Redick 14)

Slovenca v Ligi NBA (Sezona 2015/16):

Goran Dragić (Miami Heat) – 40 minut, 7 točk (3/6 za dve, 0/2 za tri, 1/2 PM), 3 skoki, 6 podaj in 2 izgubljeni žogi.
Beno Udrih (Miami Heat) – 13 minut, 4 točke (1/2 za dve, 2/2 PM), 2 skoka, 4 podaje, 1 pridobljena in 2 izgubljeni žogi.