Dr. Macura: Zoran Dragić z največ modricami, dr. Cvetičanin navdušil Fibo!

Rubrika: EuroBasket 2015

Po koncu evropskega prvenstva smo se pogovarjali z reprezentančnim zdravnikom dr. Markom Macuro, ki nam je osvetlil še tisto drugo plat reprezentance, izpostavljeni pa so detajli, ki so prav tako pomembni in nujni, da ekipa deluje.

2708_macura1
Marko Macura (foto: Drago Perko/kosarka.si)

Če bi primerjali s prejšnjimi akcijami, je bilo letos več težav, več poškodb?
»
Letos smo jo na srečo kar dobro odnesli, konec koncev na prvenstvu zdravstveno stanje ni narekovalo sestave ekipe. Selektor je imel na voljo vse fante.«

Kako potekajo terapije med pripravami, med samim prvenstvom? Ste kaj omejeni s prostorom?
»Za terapije sta v zdravstveni ekipi zadolžena fizioterapevt Martin Klešnik in maser Grega Zdolšek in njun urnik je precej poln. Igralce pripravljata na treninge in tekme z ogrevanjem in športnimi bandažami, pripravo napitkov za tekmo in po tekmi.  Terapije trajajo lahko tudi pozno v noč, odvisno od urnika tekem in zdravstvenega stanja v ekipi.«

In nadaljuje:
»
Na srečo razen poškodbe gležnja Uroša Slokarja tik pred prvenstvom in artroskopije kolena Saše Zagorca na začetku priprav, drugih posebnosti ni bilo. Tudi na igrišče sta se vrnila po predvidevanjih. Veliko pripomore, da so fantje zelo motivirani. Imeli smo nekaj manjših intervencij. Protidopinška testiranja so pa tako ali tako sestavni del koledarja.«

Ste uporabljali kakšne nove terapije, naprave, pripomočke?
»
Govorim lahko le v imenu Martina in Grege, ki imata z igralci največ dela. S seboj na priprave in prvenstvo nosita vsak svojo masažno mizo in šest do sedem zabojev materiala. Od fizioterapevtskih naprav- laserja, ultrazvoka, diadinatorja, tečarja….do masažnih krem, zdravil, napitkov, bandažnih trakov in povojev. Pa se sem najbrž kaj pozabil. V naši ekipi je tudi radiolog dr. Branko Cvetičanin, ki je imel s seboj tudi prenosno ultrazvočno napravo za diagnostiko poškodb. Ravno on je na Eurobasketu 2013 v Sloveniji nekako postavil standard prisotnosti ultrazvočne naprave v tekmovalnih arenah. To je FIBA kar posvojila in temu sledila tako na svetovnem prvenstvu 2014 v Španiji in letošnjem Eurobasketu. Moje delo je bolj kirurške narave – s seboj nosim kirurške šivalne komplete in zdravniške instrumente ter šivalni material za vsak primer. Moja pristojnost je tudi svetovanje “play or no-play” pri določeni poškodbi, spremljanje igralcev na dopinške kontrole in koordinacija z zdravstvenimi ekipami organizatorjev.«

Kdo je najbolj dovzeten za poškodbe?
»Razdelitev poškodb po igralnih pozicijah niti ni. Bolj kot igralna pozicija sama, določa naravo poškodb način igranja posameznika. Zoran Dragić na primer je vedno poln modric in opraskanin, ker igra z visoko energijo in na kontakt. Pozna se tudi, kdo je na tekmi najbolj razpoložen – tistega običajno ustavljajo na bolj grob način že na isti in včasih se na naslednji tekmi. Na srečo večino poškodb se vedno predstavljajo “nekirurške” poškodbe. Udarnine, opraskanine, zvini sklepov.«

S kom je največ dela pred samo tekmo in po njej?
»Pred tekmo so v garderobi standardne priprave, urnik je kar utečen. Grega bandažira večino igralcev, Martin je mojster ogrevanja obolelih sklepov in mišic. Grega je zadolžen tudi za pripravo bolečih hrbtnih mišic z maserskimi prijemi. Martin pripravlja napitke, tekočinske in energijske nadomestke za tekmo, Grega proteinsko regeneracijo po tekmi. Vse to je seveda potrebno spraviti v dvorano poleg ostale opreme, kjer se zanašamo na iznajdljivost ekonoma Mateja Likarja. Pa to ni hec – včasih najde prav zanimive načine, kako učinkovito izpeljati logistiko. FIBA ima namreč v dvoranah včasih precej okorna pravila o dovoljenih poteh do klopi mimo točno določenih varnostnikov. Ce Matej ne bi znal nekoliko “prilagoditi” pravil, bi bili precej manj učinkoviti. Ob vsem tem se je potrebno držati časovne sheme pred tekmo. Jure ima sestanek s pomočniki in ekipo 45 minut pred tekmo. Do takrat mora biti v garderobi vse na svojem mestu, igralci pa pripravljeni. Med sestankom mora biti tišina in polna koncentracija. Takrat ni čas za masiranje, uživanje energetskih dodatkov in druge malenkosti.«

 

Paket – Športnik

AS
Klikni in si oglej ponudbo!

Ker pa nas večina nima te sreče, da bi imeli ob sebi vedno strokovnjake, ki bi poskrbeli za ogrevnje mišic in bandažiranje, ker nesreča nikoli ne počiva in ker pri igranju košarke ne moreš blesteti če nisi sproščen zaradi misli na poškodbe, so pri zavarovalnici Adriatic Slovenica pripravili AS – Paket Športnik, namenjen vsem profesionalnim, polprofesionalnim in rekreativnim športnikom, ki uživajo v sproščeni igri in nasploh v vseh športnih aktivnostih. Ker se zavedajo, da je za športnike po poškodbi ali bolezni izredno pomembno, da se lahko čim prej začnejo ukvarjati s športom, so za vas pripravili paket, ki omogoča hitrejšo in učinkovitejšo oskrbo po bolezni ali nezgodi. Paket med drugim omogoča, da samoplačniške specialistične storitve s sklenjenim Paketom Športnik koristite brez čakalne dobe, na voljo pa vam je tudi optimalna izbira izvajalca zdravstvenih storitev. Več si lahko preberete na njihovi spletni strani.