Dončić presrečen, da so končno izgubili nedolžnost; Šentjurju lokalni derbi

V soboto se je s tremi tekmami začelo 11. kolo Lige Nova KBM. Primorci so bili doma boljši od Rogaške, Šentjur je v gosteh Ugnal Zlatorog, Ilirija pa je dosegla prvo zmago v letošnji sezoni Lige Nova KBM.  V televizijskem prenosu na Šport TV bo v nedeljo moč spremljati tekmo med Hopsi in Petrol Olimpijo. Tekma med Krko in Helios Sunsi je preložena.

Liga Nova KBM, 11. krog, 29. 12.
SIXT PRIMORSKA – Rogaška 87:79 (24:19, 25:20, 14:24, 24:16)
Jagodić Kuridža (11 skokov) 23, Čakarun 14, Harris 13 ; Davis (8 asistenc) 22, Sarajlija 17, Kosič 11

Sixt Primorska je zabeležila sedmo zaporedno zmago v Ligi Nova KBM, tako da leto 2018 končuje na vrhu v obeh tekmovanjih, ki se jih udeležuje. V regionalni ligi ima po trinajstih krogih 12-1, v državnem prvenstvu pa je v enajstih tekmah izgubila le dvakrat. Do zmage proti Rogaški je prišla po hudi borbi. Vodila je sicer večji del tekme, na začetku drugega polčasa tudi s 53:39, vendar Slatinčani, ki so ravno v prejšnjem kolu prekinili niz petih porazov, so pokazali, da se vračajo v formo, ki jih je krasila na začetku sezone. Rezultat so izenačili pri 57:57, na zadnji mali odmor odšli s 63:63, nato pa za tri minute povsem zastali in gostiteljem dopustili delni rezultat 10:0. Izkušena in kakovostna zasedba Sixt Primorske prednosti 73:63 ni izpustila iz rok, čeprav so gostje “grizli” vse do zadnjih sekund, saj niso želeli izgubiti za več, kot so dobili prvo tekmo. Pri zaostanku šestih točk – prva tekma se je končala s 70:64 – je najboljši posameznik pri Rogaški Rashun Davis (22 točk, 8 podaj, trojke 2:8) zgrešil tri poskuse za tri točke, na drugi strani pa je prvi strelec tekme Marko Jagodić Kuridža (23 točk, 11 skokov, 4 podaje, indeks 31) s črte prostih metov poskrbel, da je bil končni izid 87:79.

Liga Nova KBM se bo nadaljevala 5. januarja; Sixt Primorska bo gostovala v Laškem, Rogaško pa doma čaka Šenčur.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
“Čestitke fantom za zmago. Rogaška je vedno neugoden tekmec in tudi tokrat je bilo vprašanje zmagovalca odprto vse do konca. V prvem polčasu smo se odlepili, a nato v tretji četrtini nismo uspeli dokončno prelomiti poteka tekme. Ne glede na to si fantje še enkrat zaslužijo čestitke za uspeh in niz zmag, ki ga premoremo. Zahvaliti se moram tudi navijačem, ki so nas znova ponesli do zmage.”

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Odigrali smo zelo dobro tekmo, zlasti zato, ker smo se šele dan pred obračunom v Kopru vrnili z oddaljenega gostovanja. Bili smo enakovreden tekmec. Nekje 40 sekund pred koncem je pri zaostanku za štiri točke Marko Pajić zgrešil dva odprta meta za tri točke in takrat se je tekma dokončno prelomila. Ne glede na poraz čestitke našim igralcem za borbenost, Sixt Primorski pa za zmago.”

Šenčur GGD – ILIRIJA 81:85 (18:19, 15:24, 18:17, 30:25)
Murić (17 skokov) 23, Rizvić (5 skokov) 21, Popadić (14 skokov) 10 ; Heath (6 asistenc) 18, Čučović (8 skokov) in Manderson (8 skokov) 16

Ilirija je prišla do prve zmage v ligi Nova KBM. V dvanajstem nastopu je v gosteh premagala Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo s 85:81. Zmaga gostov je povsem zaslužena, saj so Ljubljančani vodili večji del tekme, v zaključku pa so ohranili mirno kri in zaustavili nalet domačih. Ilirija je imela najvišjo prednost na začetku drugega polčasa pri 49:35, na začetku zadnje četrtine je vodila s 63:51, v 36. minuti pa še z 69:59. Šenčur se je dobri dve minuti pred koncem približal na 74:75, vendar se varovanci trenerja Saša Dončića niso zmedli. Najprej je trojko zadel Tevž Ružič, nato še Joshua Heath (81:76), kar domači niso več nadoknadili. Gorenjci so katastrofalno, zgolj 47-odstotno izvajali proste mete (zgrešili so jih 18), tako da jim odlični izkupički posameznikov niso kaj dosti pomagali. Dino Murić je na primer dosegel 23 točk in zbral kar 17 skokov, tri manj je ujel Ismet Sejfić, Ramo Rizvić pa je imel 21 točk, 5 skokov in 4 podaje. Ilirija je imela bolj homogeno in motivirano zasedbo. Ameriški trio Heath (18 točk, 6 podaj), Manderson (16 točk, 8 skokov), Williams (14 točk, 10 skokov) je dosegel skoraj dve tretjini točk Ilirije, učinkovito pa ga je dopolnil še Haris Čučović s 16 točkami in 8 skoki.

Šenčur bo prihodnji teden igral dve tekmi lige Nova KBM, in sicer 2. januarja doma zaostalo tekmo 7. kola proti Krki in 5. januarja redno 12. kolo v Rogaški Slatini, Ilirija pa ima naslednjo preizkušnjo šele 12. januarja v gosteh pri Rogaški.

Rade Mijanović, trener Šenčurja:
“Zaslužena zmaga Ilirije, ki je izkoristila naše slabše zdravstveno stanje na centrskih igralnih mestih. Fantje so se borili, ampak žal, ko zgrešiš 18 prostih metov, ni možno zmagati tekme.”

Saša Dončić, trener Ilirije:
“Mislim, da smo si zaslužili to zmago, predvsem sem vesel zaradi fantov, ki na treningih res garajo. Z zmago smo si polepšali Novo leto! Čestitam tudi Šenčurju za dobro predstavo, mislim, da so gledalci lahko uživali v košarki. Res sem presrečen, da smo končno izgubili nedolžnost v tej sezoni.”

Zlatorog –  ŠENTJUR 65:70 (18:21, 14:20, 15:15, 18:14)
Barič (5 asistenc) in Thomas JR (5 skokov) 17, Maker 11 (11 skokov) ; Konjević (8 skokov) 25, Pešić 14, Krušič 8

Zlatorog in Šentjur sta imela po desetih kolih na svojem računu štiri zmage in šest porazov, po 11. tekmi v DP je do svojega petega para točk prišel Šentjur. Ta je prekinil niz treh zaporednih porazov, medtem ko so Laščani niz porazov podaljšali na pet obračunov. Šentjur je sicer prišel do druge zmage na lokalnem derbiju v tej sezoni. Šentjur je tekmo odprl s štirimi točkami Miloša Pešića, po slabih šestih minutah je Zlatorog prišel do enega redkih vodstev (9:8). A je na to gostujoča ekipa odgovorila z delnim izidom 7:0, po prvi četrtini pa so ekipo ločile tri točke. Po minuti druge četrtine je Cleveland Joseph Thomas JR s trojko poravnal na 21:21, Žiga Jurček je zadel dva prosta meta za novo vodstvo Šentjurja, Thomas pa je vrnil še z drugo trojko za 24:23. Z enako mero je odgovoril Davor Konjević, koš je dodal še Pešić in zatem še enkrat Konjević za prednost s šestimi točkami. Prepolovil jo je Nejc Barič z metom za tri točke, domači so še prišli do dveh točk zaostanka, zaključek pa je pripadel gostom, ki so na odmor šli s prednostjo devetih točk (41:32). Sredi tretje četrtine so Laščani ujeli priključek (45:46), v končnici pa je bil znova boljši Šentjur, ki si je za zadnjih 10 minut priigral devet točk zaloge (56:47). Po enakem scenariju se je odvijala tudi zadnja četrtina. Zlatorog se je trikrat približal na dve točki zaostanka, Šentjur je obakrat znal odgovoriti, na koncu pa obdržati mirne živce. Najboljši strelec tekme je bil Konjević, ki je dosegel 25 točk in osem skokov ter dve asistenci. Pri Zlatorogu se je z dvojnim dvojčkom – 11 točk in 11 skokov – izkazal Matur Marial Maker.

V 12. kolu (5. 1.) imata oba zahtevna tekmeca. Zlatorog bo pred televizijskimi kamerami gostil prvouvrščeno Sixt Primorsko, Šentjur pa bo gostoval v Stožicah pri Petrol Olimpiji.

Chris Thomas, trener Zlatoroga:
“Veliko boljša igra danes. Danes nismo imeli sreče pri več situacijah. Sreča pride, ko delaš trdo. Nadaljujemo z trdim delom in pripravo na naslednjo soboto.”

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
“Čestital bi igralcem obeh ekip na veliki borbi. Pohvala mojim za zasluženo zmago. Večji del tekme smo kontrolirali igro, bilo je nekaj padcev ampak na koncu vseeno uspeli zmagati. Te točke nam veliko pomenijo za naprej.”