Deseta obletnica Bryantovih 81 točk proti Torontu

Rubrika: Liga NBA

22. januar 2006 bo za vedno z zlatimi črkami vpisan v zgodovino košarkarske kariere Kobeja Bryanta. Pred natančno desetimi leti je superzvezdnik Los Angeles Lakersov proti Toronto Raptorsem dosegel neverjetnih 81 točk, kar še vedno ostaja drugi najboljši strelski dosežek v zgodovini Lige NBA, takoj za 100 točkami Wilta Chamberlaina.

V vsega 42 minutah igre, je Bryant vknjižil 81 točk, zadel 28 od 46 metov iz igre, od tega sedem od 13 metov za tri, zgrešil pa le dva od 20 prostih metov, in vodil Jezernike do zmage nad Raptorsi (122:104).

https://www.youtube.com/watch?v=t45OXWk1m2M

Spomnimo, Bryant je bil takrat edini zvezdnik moštva iz Los Angelesa, in na parketu je lahko počel praktično vse, kar se mu je zazdelo, s tem pa je tudi preizkušal meje svojih sposobnosti. Le nekaj tednov pred tekmo s Torontom je Dallas Mavericksom v vsega treh četrtinah nasul 62 točk, to pa je bilo po 36 minutah igre več točk, kot jih je dosegla celotna ekipa Mavsov.

Hkrati je bila to era Lakersov po Shaquillu O’Nealu, ki je po porazu v finalni seriji leta 2004 proti Detroit Pistonsom, odšel v Miami k Heatu. Zanimive številke opazimo takoj, ko primerjamo statistiko Bryanta do 22. januarja 2006, pred odhodom Shaqa in po odhodu ‘The Big Diesela’. Z O’Nealom v moštvu je Bryant odigral 561 tekem, dosegel 12.215 točk, to pa je dovolj za povprečje 21,8 točk na tekmo. Po odhodu Shaqa, je Kobe na 104 tekmah vknjižil 3.141 točk, povprečno 30,2 točki na tekmo.

Kobejeva kariera po Shaqu je bila še vedno izjemna, pa čeprav ni osvojil tako želenih treh dodatnih prstanov za naslov prvaka Lige NBA, s katerimi bi se izenačil z Michaelom Jordanom. Po tem, ko je zamenjal število dresa iz osmice na številko 24, je Bryant s Pauom Gasolom in povratnikom Philom Jacksonom, v letih od 2008 do 2010 zaigral v treh finalnih serijah, in dvakrat postal prvak Lige NBA. S tem je po številu naslovov presegel svojega nekdanjega zvezdniškega soigralca, poleg tega pa leta 2008 osvojil še nagrado za najkoristnejšega igralca rednega dela. Obakrat, ko so Lakersi postali prvaki, je bil Bryant seveda najkoristnejši igralec finalne serije.

Foto: AP.
Foto: AP.

Vendar pa je bil večer, 22. januarja 2006 tisti, ki si ga bodo mnogi najbolj zapomnili. Kaj se je zgodilo? Preprosto, Kobe Bryant.

»Niti v svojih sanjah,« je na vprašanje, če si je kdaj predstavljal, da mu bo uspelo kaj takšnega, odgovoril Bryant. »To je nekaj, kar se je preprosto zgodilo. Težko je obrazložiti. Pač ena od tistih stvari… Ni se še vse usedlo vame. Pomembna je zmaga, zato sem tudi začel toliko metati. Nato se je vse skupaj pretvorilo v nekaj posebnega. Če bi vam rekel, da sem že dojel, kaj se je zgodilo, bi vam lagal.«

Lakersi so v tretji četrtini zaostajali že z 18 točkami razlike. Kobeja je to razjezilo.

»Bil je razkurjen,« je takrat povedal nekdanji soigralec Lamar Odom. »Rekel pa ni čisto nič. To je tisto najslabše.«

Bryant je po tem, ko so Raptorsi povišali svoje vodstvo na 71:53, dosegel kar 51 točk. Jezerniki so tretjo četrtino zaključili z delnim izidom 38:14, in se niso več ozirali nazaj.

Igrišče je Kobe zapustil ob stoječih ovacijah, 4,2 sekundi pred koncem tekme. V tretji četrtini je dosegel 27 točk, v zadnji pa 28. Svoji zadnji točki je dosegel iz prostih metov, 43,4 sekunde pred koncem, med tem, ko je celotna dvorana Staples Center skandirala ‘M-V-P, M-V-P’.

»Bil sem povsem osredotočen na to, kar se je dogajalo na parketu. Te točke so bile resnično potrebne. Vse, kar sem dosegel, je bilo avtomatično, a pomeni veliko več.«

Tekmo si je ogledalo 18.997 navijačev.

Foto: AP.
Foto: AP.

»Ta sezona je potovanje, in da priredimo takšen šov tukaj, v Los Angelesu, pred vsemi temi navijači, je resnično nekaj izjemnega,« je povedal Kobe. »Odraščal sem pred vsemi temi ljudmi, zdaj pa me vidijo kot starejšega, mladega moža.«

Z izbranimi besedami sta o Bryantovem dosežku spregovorila tudi takratni trener Jezernikov, Phil Jackson, in legendarni center moštva iz Los Angelesa, Kareem Abdul-Jabbar.

»Videl sem že veliko izjemnih tekem v svojem življenju, a še nikoli nečesa takšnega,« je bil navdušen Jackson. Abdul-Jabbar, takratni pomočnik Lakersov, je dodal: »Mislim, da Bryantove predstave ne moremo primerjati s predstavo Elgina Baylorja [Baylor je bil prejšnji nosilec rekorda Los Angeles Lakersov. 15. novembra 1960 je proti New Yorku dosegel 71 točk, o.p.p.]. Tudi predstava Baylorja je bila izjemna, in njemu je to uspelo brez črte za tri točke. Kobejov razpon meta pa je neverjeten. Njegova zmožnost, da dosega koše iz neverjetne oddaljenosti, ob tem pa tudi napada koš, prebija obrambo, in dosega koše iz bližine, je edinstvena.«

Kdaj bomo znova videli takšno predstavo? Verjetno bo preteklo še kar nekaj vode, preden se bo našel strelec na nivoju Kobeja Bryanta. Kevin Durant, Stephen Curry, James Harden, in drugi, so seveda izjemni igralci, a nihče ni, po načinu doseganja točk, niti malo podoben Bryantu.

Zanimivo stvar pa je pred dvema letoma, prav tako na obletnico tega zgodovinskega dogodka, tvitnil Kobe sam. V prevodu bi lahko zapisali preprosto: »Če zdajle pogledam tekmo, ob vseh lahkih metih, ki sem jih zgrešil, bi lahko dosegel 100 točk! #računajtenakobeja.«