Deset reprezentanc že uvrščenih v osmino finala

Rubrika: EuroBasket 2015

Tudi peti dan evropskega prvenstva je postregel s številnimi presenečenji. Slovenija je na prvi tekmi dneva v skupini C izgubila proti Grčiji, z 72:83. Z zmago so si Grki zagotovili končno prvo mesto v skupini C, znanih pa je že kar deset reprezentanc, ki so se že uvrstile v osmino finala.

Mesto med najboljšimi šestnajstimi ekipami Evrope, so si že zagotovile Francija, Izrael, Finska, Poljska, Srbija, Italija, Grčija, Hrvaška, Litva in Češka.

Ob koncu prvega polčasa so se Slovenci znašli v zaostanku 17 točk, toda z zelo dobro igro v drugem polčasu so razliko na začetku zadnje četrtine zmanjšali na le dve točki. Za tem so Grki znova stopili na plin, in tekmo na koncu dobili s 83:72. Kar šest igralcev grške reprezentance je doseglo dvomestno število točk, od »junakov« pa se je najbolj izkazal Jaka Blažič s 27 točkami in petimi podajami. Dvajsetico je pri slovenski reprezentanci presegel še Zoran Dragić, ki je vknjižil 22 točk.

V skupini A je Finska visoko, z 88:59, premagala Bosno in Hercegovino, to pa je druga zaporedna zmaga za Fince. Srbija v skupini B še naprej ostaja neporažena – tokrat so varovanci Aleksandra Djordjevića premagali Turčijo, z 91:72. V skupini D je tretjo zmago na četrti tekmi zabeležila Češka, ki je ugnala Belgijo, s 66:64. Tretjo zmago je na zanimivi tekmi proti Poljski, zabeležila tudi izraelska reprezentanca. Prvo zmago na prvenstvu je dosegla Gruzija, ki je premagala Makedonijo, z 90:75, in tako slovenski reprezentanci na stežaj odprla vrata v osmino finala.

V osmino finala se je uvrstila tudi italijanska reprezentanca, ki je po izjemnem boju in podaljšku premagala Nemčijo, z 89:82. Nemci so imeli vseskozi pobudo na igrišču, predvsem po zaslugi Dennisa Schroderja, ki se je na koncu zaustavil pri 29 točkah. Toda pri Italijanih je bil razpoložen Danilo Gallinari, ki je tri sekunde pred koncem rednega dela tekme, najprej izsilil podaljšek, v katerem so nadzor nad igro takoj prevzeli »Azzuri«. Gallinarijevo delo je dokončal Marco Bellineli, ki je vse dvome o zmagovalcu razčistil s trojko, 25 sekund pred koncem podaljška.

Zelo razburljivo je bilo tudi na zadnji tekmi dneva v Rigi, kjer sta se udarila Estonija in Litva. Estonci so bili zelo blizu drugi zmagi na prvenstvu, saj je Litva igrala brez prvega igralca, Jonasa Valanciunasa, ki ga je položila bolezen. Estonska reprezentanca je imela tako še štiri minute pred koncem tekme sedem točk naskoka, vodili pa so tudi vse do zadnjih 28 sekund tekme, ko so Litovci rezultat najprej poravnali na 62, nato pa je Jonas Maciulis dve sekundi pred koncem, prinesel Litvi zmago s 64:62.

Ukrajina je  proti Latviji zabeležila šele prvo zmago na tem prvenstvu. Zanjo so se borili do zadnjega atoma moči, saj je tekmo 15 sekund pred koncem, z dvema zadetima prostima metoma odločil Oleksandr Lypovyy. Latvijci so sicer imeli kar dve priložnosti, da bi dobili tekmo v zadnji sekundi, a sta bila oba meta neuspešna.

EuroBasket 2015, 4. kolo 1. dela, sreda, 9. septembra:

Skupina A:

Bosna in Hercegovina – FINSKA 59:88 (12:19, 15:22, 15:31, 17:16)
(Albijanić 14, Kikanović 13 (5 skokov); Wilson 16, Koponen 14 (6 podaj))

Poljska – IZRAEL 73:75 (24:22, 8:13, 18:16, 23:24)
(Kulig (6 skokov) in Waczynski po 13, Gortat 11 (8 skokov); Mekel 18 (5 podaj), Casspi 14 (7 skokov))

Rusija – FRANCIJA 67:74 (24:16, 12:18, 16:19, 15:21)
(Fridzon 20 (5 skokov), Antonov 13; De Colo 13, Parker in Gobert (10 skokov) po 12)

lestvica a

Skupina B:

Turčija – SRBIJA 72:91 (14:30, 21:23, 24:18, 13:20)
(Muhammed 16, Erden 14; Raduljica 20 (6 skokov), Kalinić 15)

ITALIJA – Nemčija 89:82 (17:22, 25:19, 12:18, 22:17, 13:6)
(Gallinari 25 (9 skokov), Belinelli in Bargnani (5 skokov) po 17; Schroder 29 (7 podaj), Nowitzki 14 (10 skokov))

Nemec Dirk Nowitzki se je že v prvem polčasu povzpel na drugo mesto večne lestvice strelcev na evropskih prvenstvih.

Islandija – ŠPANIJA 73:99 (16:20, 20:21, 19:33, 18:25)
(Stefansson 17 (6 podaj), Palsson 14; Mirotić 22 (5 skokov), Gasol 21 (7 skokov))