Čestitke mladincem – na EP padla Finska!

Danes je slovenska reprezentanca fantov do 18 let odigrala zadnjo tekmo skupinskega dela evropskega prvenstva. Slovenci so na tretji tekmi premagali Finsko z rezultatom 90:80 in tako prišli do prve zmage na prvenstvu. Tekme osmine finala bodo na sporedu jutri.

EP U18, 3. krog, 1.8.
Finska –  SLOVENIJA 80:90 (24:24, 17:20, 19:22, 20:24)
Slovenija: Kralj 32 (9 skokov in 5 podaj), Mlakar 16 (8 skokov), Šuša 14 (8 skokov in 5 podaj), Andolšek Heine 13 (6 skokov), Gorbachov 7 (5 skokov), Ličen 4, Klanjšček 3, Jančar Jarc 1, Gaberšek, Klavžar, Sušec, Jogan.

Slovenci so zadnjo tekmo skupinskega dela EP odigrali brez kapetana reprezentance, Nejca Klavžarja, ki ima težave z lažjo poškodbo. Ekipi sta se prvo polovico prve četrtine ves čas izmenjavali v vodstvu, nato pa je Fincem z nekaj zaporednimi koši uspelo pobegniti in si priboriti prednost osmih točk. Slabo minuto pred koncem prvega dela je uspelo slovenskim košarkarjem izenačiti (22:22), rezultat pa je bil tudi ob koncu prve četrtine poravnan na 24.

V drugi četrtini so Slovenci, ob podpori nekaj navijačev, prevladovali in vodili celotnih drugih deset minut tekme, največ za sedem. Izid ob koncu prvega polčasa je znašal 44:41 v slovensko korist.

Varovanci Tomaža Fartka so tudi v tretji četrtini narekovali ritem, slabih šest minut pred koncem tretjega dela tekme pa so Slovenci po trojki Davida Kralja prvič povedli z dvomestno razliko (54:43). Ob koncu tretje četrtine so Slovenci zapadli v krizo, Finci pa so se z delnim izidom 12:0 približali le na tri točke zaostanka (63:60). Po tridesetih minutah so Slovenci vodili za šest.

V zadnji četrtini je slovenska reprezentanca zopet zaigrala bolje in ves čas vodila. Fincem se je v zaključku uspelo približati na štiri točke zaostanka, a je David Kralj s trojko petdeset sekund pred koncem tekme odločil dvome o zmagovalcu. Slovenci so se veselili prve zmage na prvenstvu z rezultatom 90:80.

Najboljši strelec tekme je bil David Kralj, ki je dosegel kar 32 točk, k temu pa je dodal še devet skokov in pet podaj. Matevž Mlakar je v statistiko vpisal 16 točk in osem skokov, Nikolas Šuša pa je dosegel 14 točk, osem skokov in pet podaj.

Tekme osmine finala bodo na sporedu jutri. V osmino finala se uvrstijo vse štiri reprezentance iz skupinskega dela. Slovenska skupina se križa s skupino D, v kateri nastopajo reprezentance Francije, Slovaške, Latvije ter Bosne in Hercegovine.