Čestitke, kadeti obstali med elito!

Slovenska košarkarska reprezentanca do 16 let je dobila zadnje srečanje na evropskem prvenstvu proti Črni gori in si tako priborila obstanek med elito. Slovenija je tekmo dobila z rezultatom 80:71, junak tekme je bil Luka Tekavčič, ki je dosegel 30 točk.

EP U16, tekma za 13. mesto, 18.8.
SLOVENIJA – Črna Gora 80:71 (14:17, 17:16, 25:16, 24:22)
Slovenija: Tekavčič 30 (8 skokov), Malovčič 13 (14 skokov), Klavžar U. 9, Ivanković, Medved in Klavžar K. (7 skokov) po 8, Krmac in Snoj (8 skokov) po 2, Fajfar, Ščuka.

Slovenski košarkarji so bili po težkem porazu proti Nemčiji postavljeni v zelo težak položaj, iz katerega pa so se mojstrsko rešili. Najprej so premagali Nizozemsko, danes pa so bili boljši še od Črne gore in si zasluženo priborili obstanek med najboljšimi šestnajstimi ekipami Evrope.

Pot do tretje zmage na prvenstvu je bila vse prej kot lahka. Večino prve četrtine so vodili slovenski košarkarji, v končnici pa so Črnogorci prevzeli pobudo in na prvi dvominutni odmor odšli s prednostjo treh točk. Tudi v drugih desetih minutah sta bili ekipi ves čas skupaj. Veliko o izenačenosti pove dejstvo, da nobena od ekip v prvem polčasu ni vodila več kot za štiri točke. Kar 19 od skupno 31 točk v prvem polčasu je dosegel Luka Tekavčič, ki je bil glavno orožje čete Dejana Gašparina.

Po prihodu iz slačilnice so naši košarkarji prevzeli pobudo in povedli. V 25. minuti je Slovenija povedla za šest, sledil pa je delni izid 9:0, po katerem so bili Črnogorci ponovno spredaj. Slovenci so se zbrali, dosegli kar 12 zaporednih točk in na zadnji odmor nesli sedem točk prednosti. V tretjem delu se je razigral tretji najboljši strelec evropskega prvenstva Alen Malovčič, ki je v tem delu dosegel devet točk.

V 33. minuti je bila razlika na semaforju že 12 točk v korist naše reprezentance. Črnogorski košarkarji so se približali dve minuti pred koncem tekme, ko so prednost Slovenije stopili na pet točk. Sledila je minuta odmora na zahtevo slovenskega selektorja Gašparina. Slovenci so strnili vrste, koš je najprej dosegel kapetan Kim Klavžar, na varnih devet točk prednosti je povišal najboljši strelec tekme Luka Tekavčič. Ko je kapetan Klavžar pol minute pred koncem zadel koš je postalo jasno, da je Slovencem uspelo obstati v elitni diviziji.

Luka Tekavčič je bil z 30 točkami in osmimi skoki junak slovenske zmage. Trinajst točk in štirinajst skokov je izbral najkoristnejši slovenski košarkar na prvenstvu Alen Malovčič.