Češka šokirala Hrvaško, v četrtfinale še Litva, Srbija in Italija

Rubrika: EuroBasket 2015

V Lillu je zaključena osmina finala letošnjega EuroBasketa. Nedelja je prinesla šokantno zmago Češke nad eno od favoritinj za osvojitev naslova evropskega prvaka, Hrvaško, napredovanje v četrtfinale pa sta si zanesljivo zagotovili Srbija in Italija. Veliko težav je imela Litva, ki pa je v končnici tekme strla odpor Gruzije.

Izjemno nerazpoloženi Hrvati so se že v prvem polčasu znašli v zaostanku 17 točk, ko pa se je v tretji četrtini poškodoval še Krunoslav Simon, gonilna sila hrvaške reprezentance na tem prvenstvu, pa je sledil popoln razpad sistema. Čehi so na tekmi ukradli kar 11 žog, iz izgubljenih žog Hrvaške pa dosegli kar 36 točk. Četa Velimirja Perasovića je na koncu kar 24-krat izgubila žogo. Igri češke reprezentance je znova odlično poveljeval Tomas Satoransky, ki je z desetimi točkami in enajstimi podajami vknjižil dvojni dvojček, to pa je z 20 točkami in 13 skoki uspelo tudi Janu Veselyju.

Zanesljivo zmago je zabeležila tudi Srbija, ki je Finsko premagala s 94:81. Rezultat je bil še v tretji minuti drugega polčasa poravnan na 52, nato pa so se Srbi v naslednjih 12 minutah igre oddaljili z nizom 37:18, in prišli do visokega naskoka 19 točk (89:70). Dvoboj je bil takrat dokončno odločen. Pri srbski reprezentanci je blestel Miroslav Raduljica s 27 točkami, Nemanja Bjelica pa je dodal 19 točk in 14 skokov.

Tudi Italijani so proti Izraelu pokazali vso svojo moč, in Izraelce premagali s kar 30 točkami razlike (82:52). Odlično predstavo je prikazal Alessandro Gentile, ki je dosegel kar 27 točk. Italija je že na začetku tekme prevzela pobudo na igrišču in prednost iz minute v minuto višala, na koncu pa se zanesljivo uvrstila v četrtfinale.

Gruzija je bila na zadnji tekmi osmine finale vseskozi blizu presenečenju, a je na koncu tekme preprosto prevladala kvaliteta igralcev litovske reprezentance. Kljub katastrofalnemu dnevu Jonasa Valanciunisa, ki je dosegel le pet točk in ostal brez enega samega skoka, je litovsko barko krmaril Jonas Maciulis, ki je dosegel kar 34 točk. Na drugi strani je odlično igral Zaza Pachulia, s 23 točkami in sedmimi skoki najboljši strelec in skakalec Gruzije. V končnici tekme so Litovci ohranili mirno kri in zmagali s 85:81.