Celjanke z novim naslovom ujele Ježico

Košarkarice Athlete Celja so v mariborski dvorani Tabor po pravi srhljivki premagale Triglav, z 71:69, in osvojile 11. naslov pokalnih zmagovalk. Za najkoristnejšo igralko turnirja je bila izbrana Ivana Dojkić, ki je na finalni tekmi dosegla 14 točk, in zbrala osem skokov ter šest podaj (indeks 30).

0603_pokal_clanice_00

Z novim naslovom se je celjski klub po uspešnosti izenačil z nekdanjim slovenskim evroligašem Ježico, ki je toliko naslovov zbrala v prvih 11. sezonah v samostojni Sloveniji.

Prvi vrhunec sezone je dal vse tisto, kar si košarkarski sladokusci lahko le želijo. Finalni dvoboj je minil v znamenju velikih preobratov, vročih trenutkov in infarktne končnice. Tekmo so bolje začele Triglavanke, ki so v tekmo krenile s sedmimi zaporednimi točkami, nato pa vodile še z 10:4. Po nervoznem začetku so se zbrale tudi njihove tekmice iz Celja. Najprej so ujele priključek, prvi del dobile s 15:14, nato pa iz minute v minuto začele prevzemati pobudo. Z nizom 12:2 so se sredi druge četrtine dokopale do vodstva s 27:18, a to ni trajalo dolgo. 70 sekund pred glavnim odmorom je Urša Žibert s prostima metoma rezultat poravnala na 27:27 in vse se je začelo znova.

Nalet Triglavank se je nadaljeval tudi na začetku drugega polčasa. S hitro, poletno igro, na drugi strani pa z učinkovito consko obrambo so kaznovale neučinkovitost Athleta pri metih z razdalje in sredi tretje četrtine povedle z 41:34. V celjski vrsti je tedaj sledil nov šok. Po protinapadu nad Ivano Dojkić, ki je po udarcu v obraz obležala na parketu, ni bila dosojena osebna napaka, nakar je sodniška trojica trenerju celjske zasedbe Damirju Grgiću, zaradi burnih protestov pokazala predčasno pot z roba igrišča.

Triglavanke so to izkoristile. Pred zadnjim delom so vodile s 47:39, sedem minut pred koncem pa že s 54:43. Celjanke so na parketu delovale povsem nebogljeno, brez prave ideje in verjetno na tribunah dvorane Tabor ni bilo veliko takšnih, ki so si v tistem trenutku predstavljali, kakšen preobrat jih čaka v naslednjih minutah.

Athlete je uspel strniti vrste v obrambi, Gorenjke so na drugi strani neučinkovito in na trenutke prehitro zaključevale svoje napade, njihova prednost pa je vse bolj kopnela. Med celjskimi navijači je završalo slabo minuto in pol pred koncem. Po peti osebni napaki kranjske kapetanke Žive Zdolšek je Annamaria Prezelj z dvema prostima metoma poskrbela za vodstvo svoje ekipe z 62:61 in začela se je prava drama.

Ena izmed celjskih junakinj v preostanku tekme je postala Tina Trebec, ki je svojo ekipo rešila z dvema nebeškima skokoma v napadu. Najprej je pri že omenjenem rezultatu poskrbela za novo priložnost in točki Dojkićeve s črte prostih metov (64:61), drugič pa šest sekund pred koncem, ko je pri rezultatu 68:67 Prezljeva zgrešila oba prosta meta. Sežančanka napake klubske in reprezentančne soigralke ni ponovila in bila dvakrat natančna za 70:67. Sledila je zadnja priložnost za Triglavanke, a se je ta končala povsem klavrno. Taktična osebna napaka celjskih košarkaric je 1,2 sekunde pred koncem na črto prostih metov postavila Žibertovo. Trener Gašper Sluga v igro takoj poslal obe svoji najvišji košarkarici, ki bi po odbiti žogi drugega poskusa skušali izsiliti podaljšek, a je gorenjska branilka, kot poprej (22 točk, proti meti 12:12), zadela tudi ta met in tekma je bila končana.

Pokal članic, Finale, nedelja, 6. marca:
ATHLETE CELJE – Triglav 71:69 (15:14, 15:13, 9:20, 32:22)
(Trebec 15 (5 skokov), Dojkić 14 (8 podaj, 6 skokov); Žibert 22 (5 podaj), Seničar 17 (6 skokov))

Damir Grgić, trener Athlete Celja:
“Čestital bi igralkam in trenerjem, ki so do konca tekme vodili našo ekipo. Menim, da je zmagal karakter mojih igralk, ki niso uspele najti ritma skozi celotno tekmo. Ne vem, če je bil za to kriv pritisk, morda mladost, v tem trenutku tega ne morem povedati, ampak imeli bomo čas, da to preučimo. Tekma je ponudila vse, kar neka tekma lahko ponudi. V zadnji četrtini smo vstali od mrtvih. Čestitati moram tudi ekipi Triglava, ki je imela v svojih rokah dobljeno tekmo, a kljub temu izgubila.”

Gašper Sluga, trener Triglava:
“Igralke so skozi večji del tekme igrale na visokem nivoju, potem pa v zadnjih nekaj minutah padle. Težko rečem, kaj se je dogajalo v njihovih glavah. Enostavno smo Celjankam dali tisto, kar jim ne bi smeli dati. Mojim dekletom nimam kaj očitati. Vso odgovornost za poraz prevzemam nase. Verjetno bi moral prej odreagirati z minuto odmora. Zdaj je, kar je. Celjankam čestitam za zmago in pokalni naslov, mi pa bomo svojo priložnost iskali drugje.”

Ivana Dojkić, najkoristnejša igralka turnirja:
“Osvojiti ta naslov je bilo težje, kot smo pričakovale. Finalna tekma je seveda vedno težka, a nismo se vseskozi držali tega, kar smo se dogovorili. Nismo igrale tako, kot znamo igrati. Slabo smo začele tekmo, koncentracije pa nismo držale cel čas. Menim, da lahko igramo še veliko bolje, kot smo pokazali. Čestitala bi celotni ekipi. V zadnji četrtini smo s soigralkami znale stopiti skupaj ter odigrati kolektivno na obeh straneh igrišča. Če temu ne bi bilo tako, te lovorike ne bi osvojile.”