BRAVO: Kadeti po podaljšku v polfinale EP-ja!

Moška reprezentanca do 16 let je na evropskem prvenstvu divizije B po podaljšku premagala reprezentanco Belgije, s 83:81, in se uvrstila v polfinale! Izbranci Dejana Gašparina so tako le še zmago oddaljeni od napredovanja v divizijo A, za mesto v finalu pa se bodo v petek pomerili z Izraelom.

Izjemno izenačena tekma, na kateri se nobeni od ekip ni uspelo občutneje oddaljiti od druge, pravi boj za zmago pa se je razplamentel v zadnji četrtini rednega dela in podaljšku.

Moštvi sta v zadnjih pet minut rednega dela krenili poravnani na 61. Kadarkoli se je Belgijcem uspelo nekoliko oddaljiti, so imeli Slovenci pripravljen odgovor. Tako je Rok Radović 15 sekund pred koncem zadnje četrtine izid poravnal na 73, po zapravljenem napadu Belgijcev pa so imeli Slovenci celo napad za zmago, a je bil Radović blokiran.

V podaljšku so imeli pobudo vseskozi Slovenci, Belgijci pa so napravili kar nekaj napak, a naši reprezentanci tega ni uspelo popolnoma izkoristiti. Še slabi dve minuti pred koncem je Slovenija vodila z 78:77, imela še dve priložnosti za koš, s katerim bi naši lažje zadihali, a je bil Radović obakrat nenatančen.

Vodstvo, ob katerem je naša reprezentanca lažje zadihala, sta s prostima metoma metoma prinesla Nik Dragan in Gregor Glas, a so Belgijci v enaki meri vrnili in pred zadnjimi 16 sekundami podaljška je bil izid poravnan na 81. Po minuti odmora je met za zmago s 83:81 zadel Jernej Andolšek Heine, in poskrbel, da Slovenija tudi po šestih tekmah na letošnjem evropskem prvenstvu divizije B, ostaja neporažena!

Kar pet igralcev v dresu slovenske reprezentance je doseglo dvomestno število točk. Najboljši strelec je bil Rok Radović z 19 točkami, Nik Dragan pa je dodal 17 točk in 12 skokov. Jure Ličen (13 skokov), Maksim Gorbachov in Gregor Glas so vsi dosegli po 10 točk. Andolšek Heine je na koncu vknjižil osem točk in podelil sedem podaj.

Slovenska reprezentanca se bo v petek, ob 19.30 po slovenskem času, za mesto v velikem finalu pomerila z reprezentanco Izraela. Za ekipo, ki bo izgubila, bo to prvi poraz na letošnjem evropskem prvenstvu divizije B, Slovence pa tako le še ena zmaga loči od napredovanja v divizijo A. Tja se namreč uvrstijo reprezentance, ki bodo na letošnjem evropskem prvenstvu zasedle prva tri mesta.

EP B divizije, četrtfinale, 18.8.
SLOVENIJA – Belgija 83:81* (17:16, 14:21, 22:15, 20:21, 10:9)
Slovenija:
Radović 19 (6 skokov), Andolšek Heine 8 (7 podaj), Strel 4, Božak 3, Glas 10, Gorbachov 10 (5 skokov), Ličen 10 (13 skokov), Jančar Jarc, Dragan 17 (12 skokov), Daneu, Šćekić, Janežič 2.
Belgija:
de Vreught 12 (8 skokov), Madoki 6, Coleman 22, Van Den Bogaert, Botuli 3, Amerlinck, Camara 1, Stilmant, Bleijenbergh 11 (9 skokov), de Ridder 26 (13 skokov), Hofman, Gielen.
*Po podaljšku.

Dejan Gašparin, glavni trener moške reprezentance U16:
“Čestitke borcem za zmago! Ko smo bili že na kolenih, smo se pobrali in premagali izredno dobro vodene in razpoložene Belgijce. Vsak igralec je prispeval svoj delež k zmagi. Še enkrat se je pokazalo, da na koncu ekipa napravi največ.”