Bravo, fantje! Nova medalja za Slovenijo!

Rubrika: Naši na tujem

Slovenska košarkarska 3×3 reprezentanca je na evropskem prvenstvu prišla do končnega tretjega mesta in bronaste medalje. Na tekmi za tretje mesto so Slovenci ugnali Rusijo (21:15). Slovenija je prišla do četrtega odličja na evropskih prvenstvih, prvega bronastega sijaja. Simon Finžgar je bil izbran v najboljšo trojko prvenstva.

Slovenija je osvojila četrto medaljo na evropskih prvenstvih. Leta 2014 so Slovenci posegli po srebrni medalji, na naslednjem EP so postali evropski prvaki, na lanskem evropskem prvenstvu pa so naši košarkarji ponovili uspeh iz leta 2014.

Četrtfinalno srečanje je bila prava poslastica. Reprezentanci Slovenije in Poljske sta se dvakrat srečali že na svetovnem prvenstvu, vsaka ekipa je zmagala po enkrat. Do pomembnejše zmage so takrat prišli Slovenci, ki so Poljake ugnali na tekmi za bronasto odličje. Tudi danes so bili boljši naši košarkarji. Prvo občutnejšo prednost si je naša reprezentanca priigrala v četrti minuti. Ekipi sta zadeli sedem zaporednih metov za dve točki, kar pet od teh je bilo s strani slovenskih košarkarjev, ki so po štirih minutah vodili že s 14:8. Sledila je nešportna osebna napaka Srebovta, ki so jo Poljaki odlično izkoristili. Zadeli so oba prosta meta, nato pa še met za dve točki in tekma je bila spet odprta. Na sporedu je bila tesna končnica, zmago Slovenije z 21:18 je s četrtim zadetim metom za dve točki (skupno 10 točko) potrdil Simon Finžgar.

V polfinalu smo spremljali ponovitev finala lanskega evropskega prvenstva. Prvaki iz leta 2017 so sicer vodili celotno srečanje, vendar pa do zmage še zdaleč niso prišli na lahek način. Po polovici igralnega časa so bili Latvijci spredaj z 10:5, Slovenijo je nato v igro vrnili Finžgar, ki je zadel tri mete za dve točki. Kljub temu so si košarkarji iz države ob Baltiku ponovno priigrali pet točk prednosti. Sledila sta dvojki Srebovta in Ovnika, Finžgar pa je rezultat poravnal na 20. Pol minute pred koncem je končnih 21:20 postavil Lasmanis, ki je bil veliki junak latvijske zmage.

Na tekmi za tretje mesto je bila tekmec Slovenije Rusija, ki je v drugem polfinalu izgubila proti Srbiji. Če so na polfinalni tekmi Slovenci ves čas lovili priključek, je bila slika tokrat nekoliko drugačna. Ekipi sta se izmenjavali v vodstvu, dve minuti pred koncem je bil izid poravnan na 15. Zaključek Slovenije je bil naravnost sanjski. Niz šestih zaporednih točk je s košem ob prekršku začel Srebovt, dvojko je nato prispeval Ovnik, zmago pa je potrdil Simon Finžgar. Nov uspeh naše izbrane vrste je nekoliko skazila le poškodba Gašperja Ovnika, ki je v enem izmed zadnjih napadov prejel udarec v ramo in predčasno zaključil s tekmo.

Novi evropski prvaki so postali Srbi, ki so z 19:18 ugnali Latvijo.

Slovenija, druga nosilka evropskega prvenstva, se je v skupinskem delu EP srečala s Švico in Francijo. Po dveh zmagah so naši košarkarji zasedli prvo mesto v skupini B in tekmovanje v četrtfinalu začeli z najboljšega položaja.

Slovenske barve so v Romuniji zastopali Adin Kavgić, Gašper Ovnik, Anže Srebovt ter Simon Finžgar. Vodja odprave je bil Matic Vidic.

Adin Kavgić, slovenski 3×3 reprezentant:
“Za nami je še eno evropsko prvenstvo. Kot kaže nam je Bukarešta pisana na kožo. V domovino se vračamo z novo medaljo – bronasto, tako, da lahko rečem, da smo sedaj dopolnili celoten komplet. Malce grenkega priokusa je vseeno prisotnega. Prikazali smo boljšo igro kot na zadnjih tekmah. Veseli smo tega uspeha. Srčno upam, da je z Gašperjem vse v redu. Iskreno bi se zahvalil vsem navijačem, ki nas spodbujajo. Zaradi njih je ta uspeh, še toliko lepši.”

Matic Vidic, vodja odprave:
“Na fante sem izjemno ponosen. Po vseh poškodbah in težavah, ki so jih pestile v zadnjem mesecu, so dobro in odločno odprli turnir. V četrtfinalu smo bili boljši od Poljske, v polfinalu pa smo morali priznati premoč Latviji. Usodna je bila slabša igra v prvi polovici tekme, kar so Latvijci tudi izkoristili. Po izjemno kratkem premoru je sledila še tekma za tretje mesto. Na koncu so pokazali svojo kakovost, željo in znanje ter prišli še do pete medalje na zadnjih šestih velikih tekmovanjih. Še enkrat iskrene čestitke fantom. Pred nami je novo leto in novi izzivi, še prej pa bodo na sporedu še mladinske olimpijske igre. Verjamem, da lahko Slovenija ostane v vrhu svetovne košarke 3×3.”