Boleč poraz Slovenije, premalo tudi 30 točk Malovčiča

Slovenska košarkarska reprezentanca fantov do 16 let je nesrečno izgubila srečanje za razvrstitev od 9. do 16. mesta proti Nemčiji. Varovanci Dejana Gašparina so po prvem polčasu vodili za 26, nato pa so se Nemci vrnili in v končnici prišli do zmage. Slovenijo v petek ob 13.45 čaka obračun proti Nizozemski.

EP U16, za mesta od 9. do 16. 15.8.
Slovenija – NEMČIJA 82:84 (16:11, 32:11, 16:34, 18:28)
Slovenija: Malovčič 30 (9 skokov), Medved (5 skokov) in Klavžar U. po 11, Klavžar K. 10, Fajfar 8, Snoj (7 skokov), Ščuka in Tekavčič (5 skokov) po 3, Ciani 2, Krmac 1, Frelih.

Slovenska reprezentanca fantov do 16 let je tekmo za razvrstitev od 9. do 16. mesta odprla udarno, saj je Luka Tekavčič že v prvem napadu zadel met za tri točke. Sledil pa je črn niz, ki je trajal dobrih šest minut. V tem obdobju so Nemci naredili delni izid 10:0. Selektor Gašparin je iskal razigrano peterko in jo našel v igralcih, ki so tekmo začeli na klopi. Slovenci so v zadnjih treh minutah uvodne četrtine dosegli 13 točk, prejeli zgolj še eno in na prvi dvominutni odmor odšli s prednostjo petih točk.

Agresivnejša in ožja igra v obrambi, ki je Slovencem prinesla preobrat, je našo vrsto krasila tudi v drugih desetih minutah. To je bila trenuto najboljša četrtina slovenske reprezentance na tem evropskem prvenstvu. Če je v prvem delu tekme še škripalo v napadu, tega ne moremo trdita za drugih deset minut. Razigrala sta se najboljša strelca Slovenije na tem prvenstvu. Alen Malovčič in Urban Klavžar se v prvih desetih minutah nista vpisala med strelce, v drugih pa sta skupaj dosegla 27 točk – pet več kot Nemci v celotnem prvem polčasu. Slovenski pohod je začel Malovčič, za najvišjo prednost v prvi polovici (+26) pa je poskrbel Urban Klavžar, ki je v 20. minuti zadel koš ter dodaten prosti met, ob izteku igralnega časa pa še trojko. Slovenija je v prvem polčasu zadela sedem metov za tri točke, Nemci pa zgolj enega iz 19 poskusov.

Drugi polčasa so naši košarkarji začeli mnogo slabše kot so končali prvega. Že po minuti in pol so Nemci uprizorili delni rezultat 9:0 in prisilili selektorja Gašparina, da vzame minuto odmora, ki pa ni obrodila sadov. Po treh minutah je v igro vrnil Alena Malovčiča, ki četrtine, zaradi težav z osebnimi napakami, ni začel. Po vsega treh minutah in dvajsetih sekundah je Dejan Gašparin vzel že drugo minuto odmora, saj so Nemci dosegli že petnajst zaporednih točk. Po skoraj štirih minutah je strelski post s trojko prekinil Ščuka, reprezentanca Nemčije pa je dosegla še osem zaporednih točk. Do konca četrtine je našim košarkarjem uspelo obdržati osem točk prednosti. Sive lase so strokovnemu štabu povzročale osebne napake, saj so imeli Ciani, Kim Klavžar, Snoj in Fajfar pred zadnjimi desetimi minutami ob svoje imenu na semaforju štiri rdeče lučke.

Zadnjo četrtino so košarkarji v rdečih dresih začeli v slogu celotnega drugega polčasa. Nalet je s svojo drugo trojko prekinil Anže Medved. V 34. minuti tekme so Slovenci ostali brez Tea Fajfarja in Jureta Snoja, ki sta obsedela zaradi pete osebne napake. Na polovici zadnje četrtine je Slovenija ponovno povedla za osem, ko je tretjo trojko v razmaku šestih minut zadel Anže Medved. Slovenija je štiri minute pred koncem vodila z dvomestno prednostjo, sledile so nemške minute, 11 zaporednih točk in prvo vodstvo po uvodni četrtini. Odgovornost je v svoje roke prevzel Alen Malovčič, ki je s 30. točko vrnil Slovenijo v vodstvo. Naši košarkarji so imeli ogromno težav pod samim obročem, saj so Nemci prihajali do velikega števila napadalnih skokov. Slovenija se je z zaostankom točke podala v zadnji napad. Žoga je lepo zaokrožila, za met se je odločil mladi Urban Klavžar, žoga pa na žalost ni končala v obroču. Nemci so nato zadeli še en prosti met, met Slovencem s svoje polovice pa ni končal v bližini obroča.

Izjemno tekmo je odigral Alen Malovčič, ki je 30 točkam dodal še 9 skokov. Po 11 točk sta prispevala Urban Klavžar in Anže Medved.

Slovenijo v petek čaka obračun proti Nizozemski. V divizijo B izpadejo zadnje tri reprezentance.