ANALIZA: Kako (ni)so igrali Zdovčevi proti Ukrajini

Rubrika: EuroBasket 2015

Na prihajajočem evropskem prvenstvu bom poizkusili analizirati igro slovenske reprezentance skozi ekipno in individualno prizmo, zato so pripravljalne tekme naših fantov kot nalašč, da začnem s tako vrsto podajanja informacij. Osredotočil se bom bolj na način igre naših fantov (kako funkcionirajo na parketu) in ne toliko na samo statistiko, ki jo lahko vedno dobite drugje in zna biti precej suhoparna. Tudi ocenil jih bom. Od 5 do 10. Gremo!!

2208_slovenija

Slovenija je na pripravljalni tekmi za Eurobasket 2015 premagala Ukrajino z rezultatom 66:60. Rezultat bo ostal zapisan v analih in to je približno to, kar si bomo zapomnili od te tekme. Vse ostalo je bilo dokaj medlo. Selektor Jure Zdovc je veliko menjaval, rotiral, preizkušal določene svoje zamisli, a nisem prepričan, da so ga igralci sledili, kar dokazuje tudi nekaj jeze, ki je bila vidna v minutah odmora in pri individualnih pogovorih selektorja z nekaterimi igralci.

Kako (ni)so igrali

EKIPA

Glavni problemi ostajajo ritem in kroženje žoge v napadu ter občasno individualno neupoštevanje obrambnih nalog, pomešani s padci koncentracije v rezultatsko pomembnih trenutkih tekme. Manjka kreativnosti v napadu in če ni noro agresivne obrambe, je težko dobiti tekme z višjim številom skupno doseženih točk. Tudi zato, ker ekipa strelsko ni konstantna pri metih za tri točke.

IGRALCI

Prva peterka:

Nebojša Joksimović – trud in energija nikoli nista bila vprašljiva, v 20ih minutah poleg dveh pomembnih zadetih trojk dosegel 7 podaj in le eno izgubljeno žogo, ob dveh ukradenih, ostaja ujet med pozicijami 1 in 2, krpa luknje, v pomembnem trenutku zgrešil dva prosta meta. Ocena: 6,5

Jaka Klobučar – pionirsko zgrešena dva »zicerja« v istem napadu, soliden v obrambi, pogrešam več predrznosti in izkoriščanje prvega koraka v napadu. Ocena: 6

Zoran Dragić – obupen met za tri točke na tej tekmi, obožuje protinapade, četudi mu ne uspe vsak, standardno borben, malo je danes igral na silo, a je vsaj poizkusil s kreacijo, potrebujemo ga v mnogo boljši strelski formi. Je (bo) vodja te reprezentance? Ocena: 5,5

Uroš Slokar – najboljši mož naše reprezentance na igrišču. Odličen met za tri točke (čeprav je eno zadel od table), izkoriščal izkušnje pri postavljanju v napadu in obrambi, 2 blokadi, 5 skokov, brez izgubljene žoge v 18ih minutah igre. Ocena: 7

Alen Omić – od kakšne odlične poteze (levo polaganje preko ukrajinskega hrusta, Fesenka), do nediscipline v igri, selektor se je zato enkrat hudo razjezil nanj, sicer pa 100% pri metu iz igre in pri prostih metih, smo videli tudi že njegove slabše predstave. A tudi boljše. Ocena: 6

Menjave:

Luka Rupnik – igral je le tri minute in pol, v tem času je ostal popolnoma neopazen, zanesljivo je pripeljal žogo čez polovico in začel napadalno akcijo s podajo. To je to. Statistika je ostala POPOLNOMA prazna. Ocena: Neocenjen

Miha Zupan – njegova prva pripravljalna tekma, odkar se je priključil letošnji reprezentanci. Ni bil pri metu, iz treh poizkusov ni bilo kruha. Dolgo je bil na klopi (celo 2. in 3. četrtino). Ocena: 5,5

Saša Zagorac – tudi zanj je bila to prva pripravljalna tekma po sanaciji poškodbe. V šestih minutah si je vzel (ali pa je dobil) 5 metov. Pokazal, da ne bo mencal, če je v priložnosti za zaključek. Žal, tudi on ni bil pri metu. V obrambi se je enkrat »zravsal« s Fesenkom, kontakt mu ni in ne bo tuj. Ocena: 5,5

Žiga Dimec – vztrajno želi čim dlje sedeti na klopi. Težko si zadevo razlagam drugače, ko pa ga gledam, kako si iz tekme v tekmo hitro, pridno in naivno nabira osebne napake. Nad njegovo močjo sem navdušen, nad dvema podajama njegovih soigralcev pod koš njemu v noge pač ne. Ocena: 5,5

Mitja Nikolić – premalo pogumen v napadu, v skoraj 16ih minutah igre je le enkrat vrgel na koš. Obrambno naravnan, verjetno je tako tudi dogovorjeno. Sicer je enkrat zamudil pri rotaciji (padec koncentracije?), a v njegovem igralnem času je bla Slovenija od Ukrajine boljša za 11 točk, kar je največ od vseh igralcev na tekmi. Slučajnost? Bomo videli. Ocena: 6

Jaka Blažič –motiviran (njegov klubski trener Dejan Radonjić je bil med gledalci v Kopru), več si je upal, še vedno včasih telo prehiti glavo, a takšno energijo potrebujemo kot kruh. Zadel dve trojki, nekajkrat dobro potegnil v protinapad, zbral največ skokov (6) v našem moštvu. Ocena: 6,5

Jure Balažič – strelsko je tekmo začel slabše, a v ključnih trenutkih je bil bolj zbran in pokazal, da bo tudi na prvenstvu na parketu, ko se bodo tekme odločale. Met si sam vzame (danes tudi takrat, ko to ni bilo potrebno), v obrambi ni bil preveč opazen, razen usmerjanja rotacij in jasno izražene borbenosti. Ocena: 6

Klemen Prepelič – Zaradi štirih izgubljenih žog v prvih štirih minutah tekme je moral Prle dvakrat delati malo osebno napako in preprečiti protinapada, zato je moral hitro na klop. V dobro mu štejem, da se je tako »žrtvoval » za ekipo, za slabo mu štejem tri (največ v našem moštvu) izgubljene žoge. In ko ne gre še met za tri (tokrat 0/2), se včasih zdi, da reprezentanci ne more veliko ponuditi. Mora najti več načinov, kako pomagati soigralcem. Še posebej v napadu, saj je tu reprezentanca omejena. Ocena: 5,5

Čakam boljšo igro reprezentance, čeprav je na nek način omejena, je sposobna veliko boljših partij. Nova priložnost se ponuja že na pripravljalni tekmi s Finsko, 22.8.2015.