ANALIZA: Kako (ni)so igrali reprezentanti Slovenije

Rubrika: EuroBasket 2015

Na prihajajočem evropskem prvenstvu bom poizkusil analizirati igro slovenske reprezentance skozi ekipno in individualno prizmo, zato so bile pripravljalne tekme naših fantov na turnirju v Kopru kot nalašč, da začnem s tako vrsto podajanja informacij. Osredotočil se bom bolj na način igre naših fantov (kako funkcionirajo na parketu) in ne toliko na samo statistiko, ki jo lahko vedno dobite drugje in zna biti precej suhoparna. Tudi ocenil jih bom. Od 5 do 10. Gremo!!

PRIPRAVLJALNA TEKMA

SLOVENIJA – ITALIJA

KOPER, 23.8.2015

Slovenija je na pripravljalni tekmi za Eurobasket 2015 premagala Italijo z rezultatom 76:67. Na Evropskem prvenstvu si želim, da bi Slovenija vse tekme igrala proti Italiji, ki je že nekaj časa naša redna »stranka«.

(foto: kzs.si)

Kako (ni)so igrali

EKIPA

Ekipa je bila na tekmi prosti Italiji zelo motivirana (sosedje iz nape reprezentance vedno zvabijo posebno vrsto angažiranosti). Na začetku so se igralci Slovenije kar nekajkrat znašli v t.i. »mismatchih« v obrambi pri pokrivanju pick and rolla, v napadu pa so bili premalo odločni. Poleg tega, ko Slovenija še ni bila v bonusu, so zaradi osebnih napak pri metih Italijani izvajali proste mete, dvakrat pa je Slovenija dovolila tudi koš in osebno napako. V začetku druge četrtine je Slovenija odlično odigrala v obrambi (posledica večje sproščenosti), v tretji četrtini pa je sledil padec v igri (stalno ugibam v katerem delu tekme bo Slovenija doživela padec v igri in koncentraciji), v zadnji četrtini pa sta zmago Sloveniji v bistvu prinesla Prepelič in Slokar v pick and rollu ali pick and popu, Italijani pa so grešili pri metih od daleč. Igra Slovenije in odnos sta bili najboljša ravno na zadnji temi turnirja v Kopru in popotnica za naprej je solidna, glede na omejenost talenta obstoječega kadra reprezentance.

IGRALCI

Prva peterka:

Nebojša Joksimović – v prvem napadu vrgel žogo v avt pri podaji, posledica tudi ne dovolj dobrega »spacinga«, pri izvajanju stranskega avta pa je nasedel na varanje nasprotnika, ki mu je dosegel koš pod samim obročem. Pod pritiskom v napadu je dvakrat podal iz skoka in enkrat skoraj izgubil žogo, drugič pa spet vrgel žogo v avt, vse našteto se je zgodilo v prvih 4,5 minutah tekme, zato je bil hitro zamenjan. Borben, a s problemi pri kontroli žoge, malo divji, premalo zbran, ni videl samih soigralcev, podajal je iz vrha na centra, 4 izgubljene žoge v slabih 14ih minutah je bilo tudi odločno preveč. Ocena: 5,5

Jure Balažič – podajal iz skoka, ne dovolj močno in hitro mimo bloka, prehiter met za 3 v protinapadu, dober v obratu na centrskem položaju in dobra uporaba slabše roke, iznajdljiv pod košem, trojka v pomembnem trenutku tekme. Ocena: 6,5

Zoran Dragić –  agresivno (kot vedno krenil) v tekmo, osebna napaka in zgrešeno polaganje preko roke v pol protinapadu, zgrešena trojka. Prehitro je v začetku tekme težil k atrakciji (podaja za hrbtom), ni mu uspelo, prezgodaj se je odločil za tako potezo (prva četrtina), bil je prehiter pri metu za tri točke. Pri conski obrambi pa je šel iz napačne strani v pomoč pri prodoru nasprotnika, enkrat pa je pozabil na svojega igralca v obrambi. Standardno je bil hiter in prodoren v protinapadu, pri prostih metih pa je bil tokrat povprečen, proti koncu tekme celo nestrpen v akciji (prehitro želel zaključiti napad) in tudi malo nervozen. Vseeno je brez njega reprezentanca 30% slabša. Ocena: 7

Uroš Slokar – začel tekmo z zgrešenim metom za tri točke, nato je imel dva dobra zaključka pod košem, solidno je zapiral pri obrambnem skoku, borben je bil tudi pri skoku v napadu, met za tri točke mu ni stekel do zadnje minute tekme, ko je Italijane s trojko tudi dokončno pokopal. Kljub slabemu izvajanju prostih metov je bil dovolj odločen pod obročem, odlično je sledil Prepeliču v pick and rollu, Dragiću pa slabše. Vseeno eden najboljših na parketu, dajal je koše, ko je bilo to najbolj potrebno! Ocena: 8

Slokar je bil izbran tudi za MVPja tekme (foto: kzs.si)

Mitja Nikolić – znotraj tekme se je zavedal, koliko je do konca napada, trikrat je zadel ob izteku napada, vred s tisto res lepo trojko v zadnji sekundi napada, vzel si je več metov (tokrat ni izvajal prodorov), enkrat celo izvedel t.i. »heat check« (ga, žal, zgrešil), v prvem polčasu pa je dobro pokrival Belinellija. Pridobil je na samozavesti, čeprav je pri Belinellijevem metu za tri točke v drugem polčasu enkrat zamudil in zato dobil trojko, zaradi neizkušenosti na tej ravni pa je dobil tudi tehnično osebno napako. Tri trojke in poštena obramba je nekaj, kar pri Nikoliću takoj podpišem. Ocena: 7,5

Menjave:

Luka Rupnik – v obrambi je bil prešibak za Hacketta in Belinellija, dobro je predvidel podajo v obrambi in jo prestregel, zaradi višine pri pic kand rollu vnaprej išče podajo tudi ko preigra svojega čuvaja, imel je zanesljiv prenos v napadalno polovico, takoj po prihodu v igro v četrti četrtini pa je naredil neumnost, celo »no look« podajo Italijanom v roke. Borbeno je dobil tudi en skok v napadu. Ocena: 5,5

Miha Zupan – po prihodu v igro je takoj zadel za tri, pick and pop situacijo je odigral dobro, v obrambi je bil (pre)agresiven, delal je čvrste bloke in tudi osebne napake, čeprav so bile prehitre. Njegova najboljša tekma na turnirju v Kopru. Ocena: 6,5

Sašo Zagorac – zaigral zadnjih 14 sekund v prvem polčasu, v tretji četrtini je bil neopazen in igral le 4 minute, naredil eno močno osebno napako. Ocena: Neocenjen

Jaka Blažič – v obrambi je bil prešibak za Gentileja, zadel je sicer nemogoče polaganje iz neizdelane pozicije, rad se zabije v prodor, potrebuje boljši pregled igre, znal je prekiniti protinapad preden je ekipa izpolnila bonus osebnih napak, ni pa bil pri metu (posebej za tri točke, saj jih je metal 0/5). Borbenost je bila na želeni ravni. Ocena: 6

Klemen Prepelič – spet zadel prvi met za tri točke, to mu da samozavest. V obrambi se ne prebije vsakič dobro skozi blok, v napadu pa je ustvaril višek igralca na pick and rollu in odlično našel vtekajočega soigralca za polaganje (dvakrat je bil to Slokar). V obrambi je enkrat izgubil Belinellija, ki je utekel pod koš in zaključil. Prodor v srce rakete ima zadovoljiv, zadel je štiri mete za tri točke, vsaj dva zadeta meta nista bila plod napadalne akcije, a kot ga poznamo, si včasih še vedno ne more pomagati. Ko gre tak met notri je super, ko pa ne, ga pa grajamo. Izkušeno je izsilil četrto osebno Datomeja, vrhunsko je odigral zadnjo četrtino ter je bil eden najzaslužnejših za končno zmago Slovenije. V času njegovega igranja je Slovenija imela razliko +17 točk, dosegel pa je tudi (atipično) 6 asistenc.  V 28ih minutah tudi ni izgubil niti ene žoge! Ocena: 8

Jaka Klobučar – po vodenju je prijel žogo na 9 m od koša in zašel v težave, Zdovc ga je opominjal, naj v obrambi vrši večji pritisk na žogo, v napadu mora tudi bolj koristiti svoj levi prodor, saj je v tem zelo dober, premalo pa je bil zanesljiv pri organizaciji napada. Ocena: 6,5

Alen Omić – v prvem polčasu je imel en dober zaključek pod kontaktom. Ko se pri metu na koš vrže nazaj, je to večinoma nesreča, ki čaka. Tudi tokrat je pri tem metu dobil blokado. Dobil je tudi hitri dve osebni napaki, v četrti četrtini pa je bil tudi malo nespreten. Od njega bi potrebovali tudi kakšen skok več. Ocena: 6

Žiga Dimec – Že drugo tekmo zapored ni igral. Zakaj, spet ne bom špekuliral. Ali je bo on ostal doma? Ocena: Neocenjen

Igra reprezentance proti Italiji daje upanje, da bodo na prvenstvu v prvi fazi tekmovanja, v Zagrebu, igralci Slovenije poskrbeli za uvrstitev v drugi krog, kar je tudi zelo osnovno pričakovanje javnosti. V zadnjem tednu pred prvenstvom bo selektor Zdovc dodal še nekaj stvari v napadu, tako da lahko fantom zaželimo le srečo od 5.9.2015 naprej. Po tem datumu pa sledijo tudi nove analize.